mobile
REKLAMA

Wymieniono zepsute butle tlenowe w Szpitalu Południowym

Mimo rosnącej fali zachorowań na COVID-19 w Warszawie nadal jedyną placówką w całości przeznaczoną do leczenia pacjentów z koronawirusem jest Szpital Południowy. Zgodnie z decyzją ministra zdrowia placówka była zobowiązana do przygotowania 300 łóżek dla chorych, w tym 80 respiratorowych. Jednak przy 270 hospitalizowanych osobach jednocześnie podłączonych do tlenu, nastąpiło przeciążenie instalacji tlenowej, która nie była budowana na taką liczbę pacjentów jednocześnie podłączonych do tlenu.

Informacja prasowa
Wymieniono zepsute butle tlenowe w Szpitalu Południowym

Gwałtownie rosnąca liczba chorych powoduje, że w miejskich szpitalach przebywa już w sumie 80 pacjentów zakażonych COVID-19 mimo, że w tych placówkach nie ma utworzonych specjalnych oddziałów leczenia koronawirusa. Tylko w Szpitalu Grochowskim, przebywa obecnie 40 pacjentów zakażonych COVID-19, których nie ma gdzie odesłać ponieważ poza tą chorobą wymagają również innego specjalistycznego leczenia. Dlatego m.st. Warszawa zdecydowało się na wnioskowanie do Ministerstwa Zdrowia o pilne wyznaczenie oddziału covidowego w tym szpitalu.

W Szpitalu Południowym wymieniono zużyte elementy instalacji tlenowej

W czwartek, 28 października zużyte reduktory na sieci tlenowej zostały wymienione. Operacja przebiegła pomyślnie i była konieczna ze względu na ponad dwukrotne przeciążenie instalacji tlenowej.

W tej sprawie odbył się wczoraj (27 października) sztab kryzysowy, podczas którego  wojewoda mazowiecki podjął decyzję, że pacjenci pozostaną w placówce, a na czas wymiany reduktorów tlen będzie dostarczany z przenośnych butli z rezerw rządowych ustawionych przy każdym łóżku pacjenta. Ostatecznie z tego trudnego i niosącego inne ryzyka rozwiązania zrezygnowano ponieważ specjaliści znaleźli lepsze i bardziej komfortowe w procesie leczenia pacjentów. Otóż ogromne butle z tlenem zostały na kilka godzin podłączone bezpośrednio do sieci tlenowej szpitala. 

W kolejnym etapie, w ciągu dwóch tygodni w Szpitalu Południowym nastąpi rozbudowa instalacji  tlenowej o całą dodatkową sieć co pozwoli na nowo rozpocząć przyjęcia pacjentów do liczby wskazanej w decyzji ministra zdrowia - do planowanych 300 osób.

Przypomnijmy: Szpital Południowy był projektowany i budowany jako wielospecjalistyczna placówka z m.in. oddziałami ginekologii i położnictwa, chirurgii urazowej i ortopedii, interny i kardiologii, chirurgii ogólnej. Z powodu pandemii placówka została przekształcona w tymczasowy szpital covidowy.

Warszawa w walce z COVID-19

W celu przeciwdziałania pandemii wirusa SARS-CoV-2 Warszawa uruchomiła niemal 80 punktów szczepień, w tym 4 punkty szczepień powszechnych, punkty wakacyjne, punkty plenerowe podczas wydarzeń plenerowych. Stolica prowadzi również akcję szczepień uczniów, organizuje punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19 oraz prowadzi kampanie informacyjne dla mieszkańców. Warszawa jest liderem szczepień przeciw COVID-19 wśród dużych miast w Polsce – obecnie ponad 1 mln 260 tys. mieszkańców (68,6 proc.) zostało już w pełni zaszczepionych.

W zakresie przygotowania infrastruktury należy dodać, że podczas szczytu zachorowań w czasie trzeciej fali pandemii w szpitalach nadzorowanych przez m.st. Warszawę przygotowano łącznie 658 łóżek, czyli 1/3 wszystkich łóżek covidowych w mieście.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda