mobile
REKLAMA

Zdecyduj jak ma wyglądać Warszawa

Park linearny, ogrody deszczowe, książkomaty, pikniki, kino plenerowe, książkomat, mural patriotyczny to tylko niewielka część pomysłów zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Do 30 czerwca wszyscy mieszkańcy Warszawy zdecydują, jakie projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Marcin Kalicki
Zdecyduj jak ma wyglądać Warszawa

Po weryfikacji przez urzędników do głosowania dopuszczonych zostało sto trzydzieści osiem projektów ogólnomiejskich z dwustu ośmiu początkowo zgłoszonych. Co tym razem zgłosili mieszkańcy?

Projekty ogólnomiejskie

Krzysztof Daukszewicz proponuje wycieczkę rowerową śladami warszawskich tężni. Trasa prowadziłaby z Ursusa przez Wolę, Pragę-Północ na Targówek.  Projektodawca proponuje przejechać się jednośladem z postojami przy tężniach: na Osiedlu Niedźwiadek, w Parku Sowińskiego, na Placu Hallera oraz przy DK Świt.    

Radny Filip Pelc proponuje zorganizowanie dwóch zawodów w skokach narciarskich na skoczni mobilnej K-5 czy też świadczenie kompleksowej usługi mobilnej sauny na wybranych plażach m. st. Warszawy. Wśród pomysłów ogólnomiejskich są także m.in.: zajęcia na nartorolkach, wymiana zniszczonej nawierzchni na warszawskich boiskach, organizacja Artystycznego Pikniku Sąsiedzkiego, zakup 999 stojaków rowerowych dla mieszkańców całej stolicy czy też rozdanie w ramach konkursu 6 000 biletów umożliwiających przejazd komunikacją miejską za darmo przez cały rok.

Bemowo

Na Bemowie zgłoszonych zostało w tym roku sto dwadzieścia pomysłów mających pomóc funkcjonować mieszkańcom na co dzień. Po analizie pomysłów przez urzędników do głosowania dopuszczonych zostało 83 z nich. Jakie? Jedna z mieszkanek proponuje organizację nieodpłatnych treningów gry w badmintona. Zajęcia przeznaczone byłyby dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów i odbywałyby się na terenie OSiR Bemowo. Szacowany koszt pomysłu to 119 040zł.

Bezpłatne wejścia na Pływalnię „Pingwin” przy ul. Oławskiej 3a to kolejny pomysł mieszkańców dzielnicy. Projektodawca przewiduje godzinne wejścia indywidualne dla osób powyżej 13 roku życia lub wejścia rodzinne (jedna osoba dorosła i jedno dziecko do 13 roku życia). Obydwa rodzaje wejść przewidują pływanie rekreacyjne, bez instruktora i organizowane byłyby w weekendy. Łącznie w ramach projektu mają zostać zorganizowane 192 jednostki zajęć. Szacowany koszt to 155 776zł.

„Bezpłatne konsultacje logopedyczne/terapeutyczne dla dzieci” to cykl zajęć i terapii dla najmłodszych mieszkańców Bemowa prowadzonych przez wykwalifikowanych logopedów. Projekt, jeśli uzyska odpowiednią liczbę głosów, realizowany byłby w czterech placówkach: trzech szkołach i jednej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Terapią mogłoby być objętych maksymalnie czterdzieści dzieci. Łączny koszt pomysłu to 161 600zł.

Wśród pozostałych projektów także można znaleźć wiele ciekawych pomysłów takichw jak: organizacja wielopokoleniowych spotkań tanecznych w Amfiteatrze Bemowo („Potańcówki bemowskie” 2023); stworzenie koła fotograficzno-plastycznego przy Klubie Bemowskiego Seniora – miejsca zarówno mającego na celu uaktywnienie osób starszych, jak i podmiotu budującego lokalną tożsamość („Fotowizjer” – koło fotograficzno-plastyczne przy Klubie Bemowskiego Seniora); modernizacja siłowni na Pływalni „Pingwin”, która to doposażona w sprzęt do ćwiczeń cardio i siłowych udostępniona byłaby mieszkańcom. W ramach projektu przebudowana byłaby także sauna (bezpłatna siłownia z sauną na Pływalni „Pingwin”); organizacja treningów na boisku do piłki plażowej pod czujnym okiem trenera. Projekt skierowany jest do osób w każdym wieku, które chciałyby w okresie maj-wrzesień wziąć udział trzy razy w tygodniu w godzinnych zajęciach na terenie OSiR Bemowo („Piłka plażowa dla Bemowiaka – atrakcja nie byle jaka!”); organizacja kursu samoobrony dla kobiet. Pomysłodawca przewiduje zajęcia w sześciu grupach maksymalnie po czternaście osób. Każda z grup odbyła by po pięć dwugodzinnych spotkań, na których poznałaby podstawowe techniki koreańskiej sztuki samoobrony – Hapkido („Bezpieczne kobiety na Bemowie, kurs samoobrony”).

Bielany

Ze stu czterdziestu projektów zgłoszonych w tym roku na Bielanach do głosowania dopuszczonych zostało dziewięćdziesiąt osiem z nich. Mieszkańcy chcieliby m.in. zorganizowania sześciu targów śniadaniowych obok Urzędu Dzielnicy Bielany pozwalających na skosztowanie różnorodnego jedzenia, jak również spędzenia czasu z rodziną i sąsiadami w miłej, piknikowej atmosferze. Koszt projektu „Niedzielne targi śniadaniowe przy Urzędzie Dzielnicy Bielany” to 350 000zł.

W przyszłym roku pas zieleni rozdzielający jezdnie ulicy Kasprowicza może zyskać nowe oblicze. „Naszą propozycją jest utworzenie w tym miejscu parku linearnego, gdzie mieszkańcy będą mieli możliwość spacerowania pośród zieleni, odbywania spotkań, odpoczynku i rekreacji, czy wspólnej zabawy” – przekonują pomysłodawcy projektu „Park linearny wzdłuż Kasprowicza”. Nowe nasadzenia krzewów, roślin cebulowych i bylin oraz modernizacja ławek, nowe kosze, stojaki na rowery pozwolą na wygodniejsze korzystanie z tej przestrzeni. Koszt pomysłu to 588 528zł.

Jeśli warszawiacy tak zdecydują w głosowaniu to już za rok na Bielanach może stanąć nowoczesny książkomat czynny całą dobę siedem dni w tygodniu. Proponowana lokalizacja to bezpośrednie sąsiedztwo Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica przy ul. Romaszewskiego 19. Szacunkowy koszt to 190 000zł.

Wśród zgłoszonych pomysłów na Bielanach znalazły się również: organizacja bezpłatnych seansów filmowych („Kino plenerowe”); organizacja cyklicznych koncertów promujących muzykę Boliwii, Peru, Kuby, Ekwadoru czy Meksyku („Disco latino na Bielanach”); utworzenie naturalnej ścieżki sensorycznej wśród kwiatów i motyli („Ścieżka sensoryczna w parku Herberta”); wprowadzenie bezpłatnych zajęć ze snookera w bielańskiej podstawówce („Snookerowa szkoła. Snooker w Szkole Podstawowej nr 187”).

Wola

Na Woli zgłoszono w tym roku dziewięćdziesiąt siedem projektów dzielnicowych, z czego urzędnicy do głosowania dopuścili sześćdziesiąt siedem z nich. Co może powstać w dzielnicy w przyszłym roku? Pomiędzy ul. Okocimską 3 a ul. Okocimską 5 jedna z mieszkanek proponuje wygospodarowanie terenu z przeznaczeniem na wybieg dla psów. Byłoby to miejsce, gdzie czworonogi miałyby swoje miejsce, co zapewniłoby zarówno im, jak i mieszkańcom bezpieczeństwo. Szacowany koszt projektu „Psi wybieg na Woli” to 171 000zł.

Wzdłuż ogrodzeń dwóch wolskich podstawówek już niebawem może pojawić się żywopłot. Jeśli mieszkańcy wybiorą ten projekt to rośliny pojawią się na około Szkoły Podstawowej nr 351 im. Bolesława Prusa oraz Szkoły Podstawowej nr 386 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Koszt nowych nasadzeń to 30 000zł.

Wśród wszystkich pomysłów zgłoszonych na Woli znalazły się również: rozbudowa i doposażenie Skweru Wolnej Elekcji („Nowe atrakcje na Skwerze Wolnej Elekcji”); zakup i montaż stołu do gry w szachy bądź warcaby w plenerze, który może stanąć na terenie Szkoły Podstawowej nr 387 im. Szarych Szeregów przy ul. Kasprzaka 1/3 („Szachy plenerowe”); stworzenie muralu antysmogowego na nieruchomości przy ul. Olbrachta 44 („Mural antysmogowy”) czy modernizacja ul. Raszei („Rewitalizacja ulicy Franciszka Raszei”).

Żoliborz

Najmniej, bo trzydzieści jeden projektów (z sześćdziesięciu ośmiu zgłoszonych) dopuszczono do głosowania na Żoliborzu. Mieszkańcy mają okazję zagłosować np. na: montaż oświetlenia ciągu pieszego oraz terenu zieleni przy poczcie na Placu Grunwaldzkim; organizację IV Turnieju o Puchar Marymontu na boisku piłkarskim OSiR Żoliborz przy ul. Potockiej 1; instalację kaczkomatu na terenie Glinianek Włościańskich; otwarte, bezpłatne zajęcia jogi, które odbywać by się mogły od czerwca do września przyszłego roku czy organizację czterech spektakli teatralnych pod chmurką na terenie Parku Kępa Potocka.

Do 30 czerwca trwa głosowanie. Każdy mieszkaniec może wskazać maksymalnie piętnaście pomysłów dzielnicowych i maksymalnie dziesięć na poziomie ogólnomiejskim. Wyniki głosowania i prezentacja zwycięskich projektów odbędzie się 13 lipca.

Marcin Kalicki

fot.UDWola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda