mobile
REKLAMA

Zielona Marszałkowska – przetarg rozstrzygnięty

Miasto rozstrzygnęło przetarg na modernizację ul. Marszałkowskiej na odcinku między ul. Królewską a pl. Bankowym – wraz ze zmianami na samym placu. Wybrany wykonawca będzie miał za zadanie zmienić układ jezdni, wyremontować chodnik, uporządkować parkowanie, wybudować drogę dla rowerów i posadzić 63 drzewa. Koszt modernizacji to ponad 8 mln zł. Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku

Informacja prasowa
Zielona Marszałkowska – przetarg rozstrzygnięty

Inwestycja wpisuje się w projekt znany jako Nowe Centrum Warszawy, zapoczątkowany przez prezydenta m.st. Warszawy.

Naszym celem jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną – mówił prezydent Rafał Trzaskowski.

Pierwsze efekty prac można oglądać w al. Jana Pawła II, której centralny odcinek – po przebudowie w 2020 r. – zyskał zupełnie nowy wygląd. Natomiast w 2021 i 2022 r. roku poprawiona została estetyka i funkcjonalność ronda Dmowskiego. Teraz czas na Marszałkowską.

– Już w przyszłym roku rowerzyści będą mogli komfortowo przejechać od pl. Bankowego do Królewskiej, kierowcy skorzystają z uporządkowanych miejsc parkingowych, a piesi z wyremontowanych chodników. Zwieńczeniem zmian będzie oczywiście zieleń – dodaje prezydent Trzaskowski.

Do przetargu ogłoszonego przez Zarząd Dróg Miejskich zgłosiło się 8 przedsiębiorstw. Ich oferty mieściły się w przedziale od ponad 8,2 mln do prawie 12,7 mln zł. Najkorzystniejszą propozycję złożyła firma Balzola – za wykonanie prac otrzyma 8 232 480,55 zł. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 240 dni na przeprowadzenie prac.

Metamorfoza Marszałkowskiej

Pierwsze zmiany ul. Marszałkowska już przeszła – po jej zachodniej stronie, wzdłuż pl. Defilad, powstała droga dla rowerów, wyremontowany został chodnik, a na szerokiej jezdni wyznaczone zostały miejsca postojowe. Pojawiło się również więcej zieleni – w postaci 34 drzew (lipy srebrzyste „Varsaviensis”) oraz licznych krzewów i bylin. Niedawno remont przeszedł też sam wlot ul. Marszałkowskiej na pl. Bankowy, gdzie przesunięto, skrócono i zainstalowano sygnalizację na przejściu dla pieszych – jednym z najbardziej niebezpiecznych w centrum.

Kolejnym krokiem będzie przebudowa Marszałkowskiej – na odcinku między ul. Królewską a pl. Bankowym oraz od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej. Powstaną tu drogi rowerowe, wygodne chodniki i szpalery drzew. Fragment od Królewskiej przez pl. Bankowy, aż do al. Solidarności będzie przebudowany jako pierwszy.

Parkowanie z chodnika na jezdnię

Wybrany wykonawca będzie on miał za zadanie zmienić zachodnią stronę ul. Marszałkowskiej. Wybuduje drogę dla rowerów, którą od al. „Solidarności” do ul. Elektoralnej poprowadzi między budynkami a parkingiem na pl. Bankowym, a następnie wzdłuż Marszałkowskiej poprowadzi obok chodnika. Sam chodnik wyremontuje, aby piesi nie musieli już poruszać się po wyeksploatowanym i wątpliwym estetycznie asfalcie. Przestrzeń na szerszy chodnik zostanie uzyskana dzięki przeniesieniu parkowania na jeden z pasów szerokiej jezdni. Kierowcy będą zatrzymywać samochody na wyznaczonych miejscach postojowych, zamiast na trotuarze.

Na pl. Bankowym zostanie uporządkowane parkowanie. W centralnej części powstanie 55 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. 24 miejsca będą skośne, aby usprawnić zatrzymywanie aut. Zlikwidowana zostanie natomiast niewielka, bo mieszcząca 3 pojazdy zatoka parkingowa na ul. Elektoralnej – zlokalizowana po południowej stronie pl. Bankowego przy dawnym hotel Saskim. Przestrzeń po niej stanie się częścią chodnika.

Inna będzie geometria wlotu pl. Żelaznej Bramy na przedłużeniu ul. Ptasiej. Ulokowana tam zebra stanie się krótsza i wyniesiona. Obok niej powstanie przejazd rowerowy jako integralna część drogi dla rowerów.

Przy okazji poprawione zostanie parkowanie na pl. Żelaznej Bramy. Po stronie południowej kierowcy w całości zaparkują na jezdni, a nie – jak to ma miejsce obecnie – częściowo na chodniku. Przed przejściem dla pieszych przy wlocie ul. Przechodniej, po obu stronach jezdni, pojawi się 10-metrowa strefa wyłączona z ruchu. Piesi wchodzący na pasy będą lepiej widoczni dla kierowców.

Więcej zieleni

Całość zmian dopełni zieleń. Ul. Marszałkowską od ul. Królewskiej do pl. Bankowego ozdobią 63 drzewa (29 platanów klonolistnych, 16 miłorzębów japońskich i 18 wiśni ptasich) oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy. Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie prawie 2600 m kw. – taka ilość wystarczyłaby na zazielenienie trzech warszawskich „patelni”.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda