mobile

Zielone Świątki na Urzeczu 2016

Wyjątkowa impreza folkowa zaczyna się już w tym tygodniu (12-15 maj). Nagrodzony tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza, Festiwal Folkowy rusza pełną parą już od najbliższego czwartku.

Zielone Świątki na Urzeczu 2016

Wyjątkowa impreza folkowa zaczyna się już w tym tygodniu (12-15 maj). Nagrodzony tytułem Najlepszego Produktu Turystycznego Mazowsza, Festiwal Folkowy rusza pełną parą już od najbliższego czwartku.

Wydarzenie rozpoczynają organizowane wspólnie przez Fundację Szerokie Wody i Biuro Edukacji m.st. Warszawy, Żywe Lekcje Historii nad Wisłą, 12-13 maja. Dwudniowy cykl warsztatów etnograficznych, florystycznych, przyrodniczych i plastycznych, skierowanych do warszawskich dzieci ze szkół podstawowych. Ponadto w programie imprezy znajdą się również przedstawienia teatralne oraz przystań flisackich łodzi z funkcjonującą mini szkółką żeglarstwa tradycyjnego oraz wyprawiającą najmłodszych uczestników w rejsy z varsavianistami na pokładzie. Wszystko to, w niespotykanej aranżacji bindugi, czyli flisackiej osady, pełnej bawełnianych namiotów oraz przedstawicieli starych zawodów, kowala, powroźnika i innych.

Piątkowy wieczór, 13 maja o godzinie 18:30, wyruszy z Portu Czerniakowskiego, Wiosenny Orszak Wiślany, niezależna inicjatywa integrująca warszawskie środowisko posiadaczy i pasjonatów tradycyjnych drewnianych łodzi wiślanych. Parada przepłynie przez Centrum Warszawy docierając do Podzamcza. Orszak będzie liczył aż kilkanaście tradycyjnych, wiślanych jednostek, w tym baty, pychówki, lejtaki, galary i galarki.

14 i 15 maj to kulminacja Zielonoświątkowych festynów obejmujących cały obszar Urzecza, czyli mikroregionu etnograficznego Mazowsza, rozciągającego się od warszawskiej Saskiej Kępy aż po Górę Kalwarię. Niepowtarzalna kultura regionu, tętnić będzie podczas organizowanych wspólnie przez koalicję samorządów, fundacji i stowarzyszeń imprez. Wzdłuż brzegów Wisły, zarówno w sobotę jak i w niedzielę, przepłynie orszak drewnianych flisackich łodzi z rozśpiewanymi zespołami i skupionymi na żegludze flisakami na pokładzie. Widowiskowe eskadry tradycyjnych żaglowców rozpoczną rejs w sobotę o 9:00 rano, odwiedzając po drodze Port Wawer, przystań w podkonstancińskich Gassach, ostatecznie docierając do Góry Kalwarii. W niedzielę orszak ruszy w drogę powrotną z Góry Kalwarii do Warszawy o 10:30. Niedzielny rejs zatrzymywać będzie się w przystaniach podwarszawskich gmin i dzielnic stołecznego miasta.

Serdecznie zapraszamy na wzięcie udziału w imprezie!

 

Organizatorzy:
Fundacja Szerokie Wody
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Starostwo Powiatowe w Piasecznie
Starostwo Powiatowe w Otwocku
Gmina Konstancin-Jeziorna
Gmina Góra Kalwaria
Dzielnica Wawer m.st. Warszawy
Dzielnica Wilanów m.st. Warszawy
Biuro Edukacji m.st. Warszawy
Konstanciński Dom Kultury
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
Wawerskie Centrum Kultury
Miejsko-gminny Ośrodek Kultury w Karczewie
Fundacja Rok Rzeki Wisły 2017
Fundacja Dom Wisły
Fundacja Pro Bono

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko