mobile
REKLAMA

Zmiany w komunikacji w związku z 79. rocznicą Powstania Warszawskiego

Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbędą się liczne uroczystości i wydarzenia, które będą oddawać hołd bohaterom. W związku z tym, mieszkańcy i podróżni powinni być świadomi wprowadzonych zmian w ruchu oraz ograniczeń w parkowaniu. W tym czasie można spodziewać się specjalnych linii autobusowych i tramwajowych, które będą kursować po wyznaczonych trasach

Aleksandra Żochowska
Zmiany w komunikacji w związku z 79. rocznicą Powstania Warszawskiego

Sobota, 29 lipca – Śródmieście

W ramach rocznicowych obchodów Powstania Warszawskiego zostanie zorganizowany Bieg Powstania Warszawskiego. Zawodnicy będą rywalizować na dystansach 5 i 10 kilometrów. Wspólny start odbędzie się na placu Krasińskich, tuż obok pomnika Powstania Warszawskiego. Meta biegu znajdzie się na ulicy Konwiktorskiej, która w sierpniu 1944 r. była linią frontu podczas Powstania.

Aby umożliwić bezpieczną realizację biegu, większość dróg na trasie zostanie zamknięta w godzinach od 20:00 do 22:30. Plac Krasińskich będzie wyłączony z ruchu najwcześniej od godziny 17:00, a na ulicę Konwiktorską pojazdy wrócą dopiero w niedzielę, 30 lipca, około godziny 2:00

Niedziela, 30 lipca – Wola

Główne uroczystości związane z rocznicą Powstania Warszawskiego rozpoczną się od spotkania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezydenta Warszawy z uczestnikami powstańczych walk w Parku Wolności, który znajduje się obok Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie tych uroczystości zostaną także wręczone ordery i odznaczenia państwowe.

W związku z tym w niedzielę, 29 lipca, od godziny 6:00 do godziny 14:00 wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się i postoju po obu stronach ulicy Przyokopowej, na całej długości muru Muzeum Powstania Warszawskiego.

Poniedziałek, 31 lipca – Śródmieście

W niedzielę, 30 lipca, na placu Krasińskich wprowadzone zostaną pierwsze ograniczenia w parkowaniu. Zakaz zatrzymywania się obowiązywać będzie początkowo jedynie w wschodniej części placu. Jednak już w poniedziałek, zakaz parkowania obejmie cały plac, włącznie z wyznaczonymi miejscami postojowymi. Ograniczenia dotkną również ulicę Długą, na odcinku od Freta do Miodowej oraz od Miodowej do Barokowej, po obu stronach drogi. Wyjątkiem będą pojazdy posiadające przepustkę oraz taksówki dowożące kombatantów.

Te ograniczenia w parkowaniu są związane z organizacją mszy św. polowej i Apelem Pamięci, które odbędą się przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. W związku z tym, o godzinie 12:00 wprowadzony zostanie zakaz ruchu na ulicy Długiej przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Dodatkowo, o godzinie 17:00 całkowicie ograniczony zostanie ruch na placu Krasińskich oraz na fragmencie ulicy Miodowej. W związku z tym, autobusy linii: 116, 178, 180, 503, 518 i N44 zostaną skierowane na trasy objazdowe przez najbliższe przejezdne ulice.

Wtorek, 1 sierpnia – Mokotów

Po uroczystościach pod pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku Orlicz-Dreszera o godzinie 10:00, rozpocznie się Marsz Mokotowa o godzinie 11:00. Uczestnicy tego marszu przemaszerują ulicą Puławską aż do Dworkowej, gdzie znajduje się obelisk "Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa".

Z powodu tego wydarzenia mogą wystąpić zmiany w kursowaniu autobusów linii 119, 141, 172, 222, 501, 519 i 522. Prawdopodobnie zostaną wprowadzone trasy objazdowe lub zmiany w rozkładzie jazdy, aby umożliwić płynny przejazd uczestników Marszu Mokotowa oraz zapewnić dostępność komunikacji publicznej dla mieszkańców i podróżnych w tym rejonie.

Wtorek, 1 sierpnia – Śródmieście

W związku z uroczystością składania kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego "Grota" o godzinie 13:15, która odbędzie się na zbiegu ulicy Chopina i Alej Ujazdowskich, wprowadzone zostaną ograniczenia w parkowaniu. Będą one obowiązywać od początku dnia do około godziny 14:30 na krótkim odcinku ulicy Chopina i obejmować będą także wyznaczone miejsca postojowe w tym rejonie. Po zakończeniu ceremonii, ograniczenia w parkowaniu zostaną zniesione.

Poprzez wydarzenia rocznicowe przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, które odbędą się o godzinie 14:00 na zbiegu ulic Matejki i Wiejskiej, wprowadzone zostaną zmiany w parkowaniu. Na całej długości ulicy Matejki, począwszy od Alej Ujazdowskich aż do ulicy Wiejskiej, obustronny zakaz zatrzymywania się i postoju będzie obowiązywać. Podobne ograniczenia wprowadzone zostaną także po północnej stronie ulicy Pięknej, na tym samym odcinku, jednak z wyłączeniem zaproszonych gości.

Dodatkowo, od godziny 8:00 ulica Matejki zostanie całkowicie zamknięta dla ruchu, począwszy od wjazdu do gmachu Ambasady Kanady aż do ulicy Wiejskiej. Te ograniczenia w ruchu i parkowaniu będą obowiązywać 1 sierpnia, od początku dnia do godziny 17:00. Po zakończeniu uroczystości normalny ruch i parkowanie zostaną przywrócone.

O godzinie 20:30 mieszkańcy tradycyjnie zbiorą się na placu Piłsudskiego, aby uczestniczyć w wydarzeniu pod nazwą "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". W związku z tym, od około godziny 18:30 do północy, plac Piłsudskiego oraz Małachowskiego będą zamknięte dla ruchu. Dodatkowo ulice: Wierzbowa, Focha i Królewska także zostaną zamknięte dla ruchu w tym czasie.

W celu umożliwienia płynnego ruchu pojazdów autobusy linii 106, 107, 111, 128 i 175 zostaną skierowane na trasy objazdowe, aby ominąć zamknięte dla ruchu miejsca.

Wtorek, 1 sierpnia – Żoliborz

Najważniejszym momentem obchodów jest Godzina W, która odbędzie się o godzinie 17:00 w Warszawie. W tym czasie, syreny zabrzmią, a całe miasto zatrzyma się na minutę ciszy, aby oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Podczas tej ceremonii, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych uczczą powstańczy zryw przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Przez cały dzień na ulicy Ostrowieckiej oraz na całym parkingu przy Cmentarzu Wojskowym będzie obowiązywał zakaz parkowania, z wyjątkiem autobusów, pojazdów MTON (Małej Trasy Ograniczonego Nadzoru), pojazdów zaproszonych gości i organizatora, oraz samochodów z przepustkami. Zakaz zatrzymywania się i postoju będzie obowiązywał także na ulicy Powązkowskiej, po stronie cmentarza, na odcinku od ronda Ofiar Zbrodni Katyńskiej do ulicy Ostrowieckiej, z wyłączeniem taksówek dowożących powstańców oraz aut zaproszonych gości.

Od godziny 10:00 do końca dnia wjazd na ulicę Ostrowiecką oraz na parking przy cmentarzu będzie wyłączony dla ruchu indywidualnego. W tym czasie, będą mogły tam wjechać wyłącznie autobusy, MTON, pojazdy zaproszonych gości i organizatora, oraz samochody z przepustkami Urzędu m.st. Warszawy.

Wtorek, 1 sierpnia – Wola

O godzinie 18:30 rozpocznie się uroczystość składania kwiatów na kurhanie, gdzie spoczywają prochy kilkudziesięciu tysięcy osób, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Przed pomnikiem "Polegli – Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli zaplanowany jest także Apel Pamięci oraz modlitwa ekumeniczna.

W związku z tym przez cały dzień nie będzie możliwości pozostawienia auta na wewnętrznej jezdni ulicy Wolskiej, od skrzyżowania z ulicą Sowińskiego w stronę Redutowej. Dodatkowo, w godzinach od 16:30 do 20:00, obowiązywać będą zmiany w ruchu na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

W tym czasie wprowadzony zostanie zakaz wjazdu na szutrową drogę prowadzącą od ulicy Redutowej w stronę pomnika oraz na ulicę Sowińskiego (z obu stron cmentarza). Jedynie pojazdy służb miejskich oraz osoby dojeżdżające do posesji bezpośrednio przy drodze od ulicy Szulborskiej w stronę pomnika będą miały dostęp do tej części cmentarza. Natomiast od strony ulicy Wolskiej pozwolony będzie wjazd tylko pojazdom i taksówkom dowożącym zaproszonych gości.

Komunikacja specjalna

W poniedziałek, 1 sierpnia, będziemy mogli pojechać zabytkowymi tramwajami linii W oraz autobusami specjalnymi 912, 922, 944, 970 i 980. Te linie będą łączyć główne punkty miasta z miejscami, gdzie odbywają się obchody rocznicy Powstania Warszawskiego.

Zabytkowe tramwaje będą kursować w godzinach 14:00-20:00 na linii W. Ich trasa będzie prowadzić od placu Narutowicza przez ulice Grójecką, plac Zawiszy, Towarową (przy Muzeum Powstania Warszawskiego), Okopową, aleję "Solidarności" aż do Cmentarza Wolskiego.

Uruchomione zostanie pięć specjalnych linii autobusowych, które połączą Cmentarz Wojskowy na Powązkach z różnymi rejonami stolicy. Autobusy specjalne mają na celu umożliwić mieszkańcom dostęp do miejsc, gdzie odbywają się uroczystości rocznicowe i zapewnić wygodny transport w dniu obchodów.

  • 912 (na jednokierunkowej trasie) z Powązek Cmentarza Wojskowego ulicami: Powązkowską, Okopową, Towarową, Prostą, Kasprzaka, aleją Prymasa Tysiąclecia, Wolską, Fort Wola do Cmentarza Wolskiego;
  • 922 z Cmentarza Wojskowego na Powązkach ulicami: Powązkowską, Krasińskiego, plac Wilsona, Słowackiego do stacji metra Marymont;
  • 944 z Dworca Centralnego ulicami: Emilii Plater, Świętokrzyską, Marszałkowską, plac Bankowy, aleją „Solidarności", Okopową, Powązkowską do powązkowskiego Cmentarza Wojskowego;
  • 970 z Dworca Wschodniego (od strony ulicy Kijowskiej) ulicami: Kijowską, Targową, aleją „Solidarności", Okopową, Powązkowską do Cmentarza Wojskowego na Powązkach;
  • 980 z przystanku Foksal ulicami: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodowa, Senatorska, plac Bankowy, Andersa, Nowolipki, Zamenhofa, Anielewicza (powrót: Anielewicza, Andersa), Okopowa, Powązkowska także do Powązek Cmentarza Wojskowego.

Autobusy linii 912 będą kursowały od godziny 17:30 do 20:00, a pozostałe linie specjalne będą działać od godziny 14:30 do 21:00. Podczas podróży autobusami linii specjalnych oraz tramwajami linii W obowiązywać będzie standardowa taryfa biletowa ZTM.

W zabytkowych wagonach tramwajów linii W pasażerowie spotkają konduktorów należących do Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Konduktorzy ci będą asystować pasażerom w zakupie biletów jednorazowych. Natomiast bilety krótko- i długookresowe kodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej należy skasować wcześniej w innym pojeździe lub bramce metra.

Sobota, 5 sierpnia – Wola

W sobotę, 5 sierpnia, o godzinie 18:00 odbędą się kolejne uroczystości, podczas których mieszkańcy i władze samorządowe oddadzą hołd ludności cywilnej Woli zamordowanej przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Wydarzenie zaplanowano na skwerze Pamięci, który znajduje się w rozwidleniu ulic Leszno i alei "Solidarności". Z powodu organizacji uroczystości, od początku dnia do godziny 19:30, na chodniku i w zatoce przy skwerze Wyszyńskiego, po lewej stronie jezdni od ulicy Leszna w kierunku Żytniej, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Zakaz ten nie będzie dotyczył samochodów zaproszonych gości, taksówek przewożących kombatantów oraz pojazdów z przepustką "Organizator".

Dodatkowo, w godzinach od 16:30 do 19:30, ulica Leszno, na odcinku od alei "Solidarności" do skweru Wyszyńskiego, zostanie wyłączona z ruchu. Kierowcy będą kierowani na objazd ulicami Żelazną, Żytnią i Okopową. Autobusy linii 190, jadące w kierunku pętli Znana, ominą ten zamknięty odcinek, poruszając się aleją "Solidarności" i ulicą Młynarską.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości przed pomnikiem, około godziny 19:00, rozpocznie się Marsz Pamięci, aby uczcić mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Uczestnicy marszu przemaszerują ulicami: Leszno, Okopowa, aleja "Solidarności", Wolska i Redutowa, docierając do parku Powstańców Warszawy. Odbędzie się tam wystawa pod nazwą "Zachowajmy ich w pamięci". W godzinach 19:00-20:30, na drogach, które będą pokonywane podczas Marszu Pamięci, mogą występować czasowe wstrzymania ruchu.

Niedziela, 6 sierpnia – Wola i Żoliborz

W niedzielę, 6 sierpnia, odbędzie się "VII Bieg Pamięci". Uczestnicy staną przed zadaniem pokonania symbolicznego dystansu 1944 metrów, a młodsi biegacze mogą wziąć udział w trasie o długości 400, 800 lub 1000 metrów. Start oraz meta zawodów znajdować się będą na skwerze Sierpnia 1944. Biegacze ruszą w drogę osiedlową w kierunku ulicy Rabsztyńskiej, zawrócą tam, a następnie powrócą ulicą Płocką, wracając na skwer Sierpnia 1944.

Od godziny 10:00 do 12:00 zachodnia część jezdni ulicy Płockiej – od skrzyżowania z ulicą Górczewską do ulicy Wolskiej – zostanie zamknięta dla ruchu. W tym czasie autobusy linii 103 (w kierunku Dworca Zachodniego) oraz 106 (w kierunku Mariensztatu) będą korzystały z objazdów. W dniu zawodów obowiązywać będzie również zakaz parkowania na ulicach, przez które wyznaczona została trasa biegu.

Odbędzie się także rowerowa Masa Powstańcza. Trasa rowerzystów będzie wiedła szlakiem II Obwodu Żoliborz, przechodząc obok historycznych miejsc związanych z powstańczym Żoliborzem. Uczestnicy wydarzenia spotkają się przed Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie rozpoczną swoją jazdę o godzinie 17:00.

Kolumna cyklistów przejedzie przez ulice: Przyokopową, Grzybowską, Towarową, Okopową, rondo Kercelak, Okopową, rondo "Radosława", aleję Jana Pawła II, plac Grunwaldzki, Popiełuszki, Słowackiego, plac Wilsona, Mickiewicza, plac Inwalidów, Mickiewicza, Andersa, aleję "Solidarności", rondo Kercelak, Okopową, Towarową, aż do Prostej, gdzie znajduje się meta.

W trakcie przejazdu kolumny rowerzystów może wystąpić czasowe wstrzymanie ruchu na ulicach, którymi będą poruszać się uczestnicy wydarzenia.

Dodatkowo, w niedzielę, od początku dnia do godziny 19:30, na ulicy Przyokopowej obowiązywać będzie obustronny zakaz parkowania, z wyłączeniem pojazdów "organizatora" oraz rowerów. W godzinach 14:30-20:30 ulica Przyokopowa zostanie całkowicie zamknięta dla samochodów na odcinku wzdłuż muru Muzeum Powstania Warszawskiego, ale nadal będą mogły poruszać się po niej pojazdy "organizatora".

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda