mobile

Elektryki na trakcie

Po Trakcie Królewskim kursują ciche i ekologiczne autobusy elektryczne, które obsługują cztery linie autobusowe – 503, 111, 128 oraz E-2. 

inf. prasowa
Elektryki na trakcie

Od stycznia trwają dostawy nowych autobusów elektrycznych z kontraktu na zakup 130 takich pojazdów przez Miejskie Zakłady Autobusowe.

 

Co tydzień 10 elektryków

W zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych jest już 60 zamówionych pojazdów. Zgodnie z harmonogramem, kolejne będą przyjeżdżać do Warszawy począwszy od października, po 10 sztuk tygodniowo. Gdy dotrą wszystkie, w sieci Warszawskiego Transportu Publicznego będzie jeździło aż 161 autobusów elektrycznych.

 

Cztery linie, wkrótce siedem

Aktualnie nowe „elektryki" można spotkać na liniach, których trasy prowadzą przez Trakt Królewski:

  • 503 (Natolin Płn. – Konwiktorska)
  • 111 (Gocław – Esperanto)
  • 128 (Szczęśliwice – Plac Piłsudskiego).
  • E-2 (Wilanów – Metro Ratusz Arsenał)

Dodatkowo, dzięki zgodzie wydanej przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, autobusy elektryczne można spotkać również na innych liniach – najczęściej podczas obsługi kursów szczytowych. Niebawem planowane jest włączenie elektrobusów do obsługi linii 175 (Lotnisko Chopina – Plac Piłsudskiego), a w dalszej kolejności również na linie 116 i 180 (Wilanów – Chomiczówka) oraz 518 (Plac Trzech Krzyży – Nowodwory).

W ciągu dnia autobusy linii 503 doładowują swoje baterie podczas postoju na pętli Konwiktorska. Z uwagi na opóźniony przez epidemię koronawirusa montaż ładowarek na pętlach, autobusy linii 111 i 128 podjeżdżają na doładowanie do zajezdni.

Dzięki specjalnie skonstruowanemu rozkładowi jazdy pasażerowie nie zauważają tej różnicy, bo w miejsce autobusu jadącego doładować baterie, z wyprzedzeniem przyjeżdża inny, z pełną baterią.

 

Ciche i ekologiczne autobusy

Autobusy są wyposażone według standardów Warszawskiego Transportu Publicznego, czyli m.in. w klimatyzację, biletomat, monitoring oraz rozbudowany system informacji pasażerskiej. Poza wszystkimi udoskonaleniami technicznymi, najważniejszą cechą autobusów elektrycznych jest brak emisji spalin. Ponadto są ciche, co znacząco wpływa na poprawę jakości życia w mieście.

 

Zakup dzięki funduszom UE

Umowa o wartości ponad 399 mln złotych na zakup autobusów elektrycznych przez MZA została podpisana w lipcu ubiegłego roku. Zakup pojazdów jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i obejmuje zakup 130 niskopodłogowych autobusów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli siecią ładowarek ulicznych. Kwota dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej to 180 mln złotych.

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda