mobile
REKLAMA

Koniec nakazu noszenia maseczek. IV etap odmrażania gospodarki

Od najbliższej soboty (30 maja) wprowadzony zostanie IV etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. W związku z nim zaczną nas obowiązywać nowe reguły związane m.in. z zasłanianiem nosa i ust w otwartej przestrzeni, funkcjonowaniem kin, teatrów oraz siłowni i salonów masażu, a także organizacją wesel.

inf. prasowa
Koniec nakazu noszenia maseczek. IV etap odmrażania gospodarki

O wprowadzeniu IV etapu odmrażania gospodarki poinformował podczas konferencji prasowej premier RP w towarzystwie ministra zdrowia. Część nowych zasad dotyczących niektórych stref życia społecznego i gospodarki wejdzie w życie już od 30 maja. 

IV ETAP znoszenia obostrzeń związanych z COVID-19

Nowe zasady dotyczące noszenia maseczek

Od 30 maja nie trzeba będzie zasłaniać ust i nosa, pod warunkiem, że w przestrzeni otwartej osoba ma możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych. Bez maseczki dozwolone są więc spacery, jazda rowerem, chodzenie po ulicy, parku, plaży czy parkingu – ale tylko wtedy, gdy zostanie zachowany odpowiedni dystans społeczny.

Jeśli nie ma możliwości utrzymania 2-metrowego dystansu od innych (na przykład na zatłoczonym chodniku) – wówczas należy zasłonić usta i nos. 

Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Gdzie nadal należy obowiązkowo zasłaniać usta i nos?

 • autobusy i tramwaje,

 • sklepy,

 • kina i teatry,

 • salony masażu i tatuażu,

 • kościoły,

 • urzędy (przy załatwianiu sprawy w urzędzie).


Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.

 • W restauracji lub barze – przy zajęciu miejsca przy stole.


Zniesienie limitów osób - w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach 

Od najbliższej soboty 30 maja zostaną zniesione limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, a klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust zostaje utrzymany w sklepie, na targu i na poczcie. W sklepie konieczna jest także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

 

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

W kościołach i świątyniach wierni nadal muszą zasłaniać usta i nos.


Zgromadzenia i wesela 

Od soboty (30 maja) w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.
Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

 

Wesela i inne uroczystości rodzinne 

Od 6 czerwca możliwa będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.


Przywrócenie pełnego funkcjonowania hoteli 

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom.
Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie i kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.


Kultura, sport, salony masaży i targi

Od 6 czerwca swoją działalność mogą wznowić (w określonych warunkach sanitarnych):

 • kina, teatry, opery, balet,

 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,

 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

 • możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane przez rząd po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

 

 

 

 

 

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda