mobile
REKLAMA

Nawet 40 tys. zł emerytury wypłaca warszawski ZUS

W województwie mazowieckim I Oddział ZUS w Warszawie wypłaca najwyższą emeryturę w wysokości ponad 40 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na świadczenie w wieku 85 lat i ma za sobą ponad 59 lata pracy. To druga co do wysokości emerytura wypłacana w Polsce - przekazał Wojciech Świciarski z mazowieckiego oddziału ZUS. Są również emerytury w wysokości 2 gr

Redakcja
Nawet 40 tys. zł emerytury wypłaca warszawski ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował specjalne zestawienie dotyczące wysokości emerytur. Rozbieżność między najwyższą a najniższą jest dość znaczna. 

Najwyższą emeryturę w Polsce pobiera mężczyzna z województwa śląskiego. Karierę zawodową zakończył w wieku 86 lat, a udokumentował ponad 67 lat pracy. Jego świadczenie wypłaca ZUS Oddział w Zabrzu. Jeszcze tylko jeden oddział ZUS w Polsce, a konkretnie I Oddział ZUS w Warszawie, przekazuje świadczenia przekraczające 40 tys. zł. Nie brakuje jednak osób, których emerytura sięga kwoty 20, a choćby 30 tys. zł. Można zauważyć, że najwyższe emerytury pobierają mężczyźni. Nie oznacza to jednak, iż Panie nie pobierają tak wysokich świadczeń jak Panowie. ZUS Oddział w Bydgoszczy wypłaca najwyższą emeryturę kobiecie, ponad 37 tys. zł. Obecnie przeciętna emerytura brutto wypłacana w kraju w tej chwili wynosi blisko 4 tys. zł miesięcznie.

Po przeciwnej stronie są najniższe kwoty świadczeń, które pobierają polscy emeryci. Symboliczne 2 grosze, które wypłaca oddział ZUS w Biłgoraju, otrzymuje kobieta, która na przestrzeni całego życia przepracowała zaledwie 1 dzień. Emeryturę w wysokości 3 groszy wypłaca także za jeden dzień pracy szczeciński ZUS i III oddział ZUS w Warszawie.

Rekordziści w Warszawie

Mieszkańcy Warszawy mogą pochwalić się wysokimi emeryturami. Rekordzista z najwyższym świadczeniem, otrzymuje w tej chwili emeryturę w wysokości ponad 40 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na świadczenie w wieku 85 lat i ma za sobą ponad 59 lata pracy. To druga co do wysokości emerytura wypłacana w Polsce. III Oddział ZUS w Warszawie również wypłaca bardzo wysoką emeryturę, ponad 35,2 tys. zł. Pobiera ją mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 76 lat i udowodnił ponad 57 lat stażu pracy. Równie wysoką emeryturę, bo ponad 27 tys. zł otrzymuje klient II Oddziału ZUS w Warszawie – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Dłuższa praca się opłaca

Jak wskazuje ZUS każdy z nas sam wybiera moment przejścia na emeryturę. Decyzję tę warto dobrze przemyśleć, pamiętając o tym, iż im dłużej będziemy pracować przed przejściem na zasłużony odpoczynek zawodowy, tym więcej odprowadzimy składek i świadczenie będzie wyższe. Z każdym rokiem dojdą też kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego, a więc podstawa obliczenia emerytury wzrośnie. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę powoduje, iż statystyczne średnie dalsze trwanie życia przyjęte do wyliczenia emerytury jest coraz mniejsze. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę – wyjaśnia rzecznik.

Przed podjęciem decyzji o przejściu na świadczenie i zakończeniu aktywności zawodowej warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora emerytalnego oraz z doradców emerytalnych. Pełna wiedza na temat naszego przyszłego świadczenia pozwoli w przemyślany sposób zdecydować o adekwatnym momencie skorzystania z uprawnień emerytalnych.

 

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda