mobile
REKLAMA

Nowoczesny monitoring drogowy będzie tropił przestępców i analizował ruch. Troska o bezpieczeństwo czy inwigilacja kierowców?

Podwarszawskie gminy podjęły działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez wprowadzenie Systemu Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego. W Otwocku już zamontowano kilkadziesiąt kamer, a w Wołominie przygotowuje się do montażu nowych urządzeń. Głównym zadaniem systemu będzie analiza ruchu pojazdów oraz rozpoznawanie numerów rejestracyjnych

Jakub Bielawski
Nowoczesny monitoring drogowy będzie tropił przestępców i analizował ruch. Troska o bezpieczeństwo czy inwigilacja kierowców?

Nowoczesny system kamer drogowych w podwarszawskich gminach

W podwarszawskich miejscowościach Otwocku i Wołominie został uruchomiony nowoczesny system kamer drogowych, znany jako System Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego. Ten zaawansowany monitoring będzie dostępny dla policji i zapewni wszechstronną analizę ruchu drogowego. Dzięki temu systemowi, policja będzie miała dostęp do wielofunkcyjnego monitoringu, co umożliwi skuteczną walkę z kradzieżami samochodów oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa. System wykorzystany zostanie również w celu zwiększenia wykrywalności przestępstw oraz przeprowadzenia pomiarów i analiz w zakresie ruchu drogowego.

- System Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego zamontowany - będziemy jednym z pierwszych miast w Polsce z tak pionierskim systemem bezpieczeństwa! Na drogach wlotowych do Otwocka i głównych skrzyżowaniach w mieście zostało zainstalowanych 47 nowoczesnych kamer, które automatycznie będą badać i analizować ruch pojazdów oraz rozpoznawać ich numery rejestracyjne. To nie wszystko - poinformował Jarosław Margielski, prezydent Otwocka.

Kamery rozpoznają tablice rejestracyjne

Jak podaje Margielski, innowacyjny System Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego będzie wyposażony w wiele zaawansowanych funkcji, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Oprócz analizy ruchu pojazdów i rozpoznawania numerów rejestracyjnych, system także wykrywa zagłuszarki sygnału GSM oraz posiada szeroki zakres możliwości rozbudowy.

Zarządzanie tym zaawansowanym systemem będzie leżało w gestii policji, a zebrane dane będą automatycznie trafiały do policyjnych baz danych. W przypadku wykrycia skradzionego auta, system automatycznie wykona serię zdjęć oraz powiadomi lokalną komendę o zdarzeniu.

System pozwoli namierzyć poszukiwane pojazdy

System Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego będzie miał również inne zastosowania, takie jak uruchomienie procedury "Child Alert" w przypadku uprowadzenia dziecka. Dzięki temu systemowi, możliwe będzie sprawdzenie, czy pojazd sprawcy poruszał się po terenie objętym systemem, co ułatwi identyfikację i ściganie sprawcy.

Dodatkowo, system będzie wykorzystywany do analizy i optymalizacji ruchu na drogach. Pozwoli on w łatwy sposób ustalić liczbę pojazdów przejeżdżających tranzytem, co będzie istotne dla zarządzania infrastrukturą drogową i planowania rozwoju miejskich dróg.

- To wspólny projekt Miasta Otwocka i Komendy Stołecznej Policji oraz KPP w Otwocku. Porozumienia zakłada, że program funkcjonalno-użytkowy Systemu Inteligentnej Analizy Ruchu Drogowego, zostanie wykonany przez Wydział Teleinformatyki Komendy Stołecznej Policji przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Otwocku, a dokumentacja projektowa i roboty zostaną wykonane na zlecenie i koszt Miasta Otwocka. Koszt inwestycji w kwocie 242 miliona złotych w całości jest finansowany z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - przekazał prezydent Otwocka.

fot.Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda