mobile
REKLAMA

Ośrodki sportowe w Warszawie pozostają zamknięte

Warszawa nie otworzy ośrodków sportowych i boisk szkolnych do czasu otrzymania szczegółowych wytycznych sanitarnych. Premier Rady Ministrów ogłosił, że ośrodki sportowe oraz boiska przyszkolne mogą zostać otwarte 4 maja br,. pozostawiając decyzję w tym zakresie – samorządom.

inf. prasowa
Ośrodki sportowe w Warszawie pozostają zamknięte

Do tej pory miasto nie otrzymało jednak szczegółowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie stosowania określonych procedur, środków i zasad, które uchronią mieszkańców przed zakażeniem. Aby otworzyć ośrodki, samorządy muszą wiedzieć, jakie procedury sanitarne mają obowiązywać dzieci i młodzież, które rozpoczną swoje treningi na miejskich boiskach. Włodzarze miasta również zadbać o bezpieczeństwo kadry trenerskiej, a także innych osób przebywających w danym obiekcie.

W Warszawie zlokalizowanych jest  kilkadziesiąt miejskich kompleksów sportowych, posiadających więcej niż jeden obiekt  o charakterze otwartym, zorganizowanych w kilkunastu ośrodkach sportu i rekreacji. Ponadto, kilkaset warszawskich placówek oświatowych posiada boiska szkolne o charakterze otwartym, a wiele obiektów sportowych, takich jak m.in. boiska wielofunkcyjne, rozlokowane są w każdej dzielnicy w ogólnodostępnych miejscach (np. parkach).

Przy braku zapewnienia odpowiednich środków ochronnych (nie tylko dezynfekujących), bez odpowiedniego czasu wymaganego do przygotowania się, taka decyzja może doprowadzić do niekontrolowanego i drastycznego wzrostu liczby nowych zarażeń koronawirusem. Dlatego dla m.st. Warszawy priorytetem jest otrzymanie szczegółowych wytycznych sanitarnych niezbędnych do wdrożenia jednolitej procedury, która pozwoli na otwarcie obiektów sportowych w trakcie trwającej pandemii.

Dzisiaj, na dzień przed otwarciem obiektów sportowych, znamy wyłącznie rozporządzenie które zostało ogłoszone w nocy 2 maja 2020 r., a które nie uwzględniło żadnej z uwag zgłoszonych przez urząd miasta. Natomiast wskazano, że niespełnienie wytycznych określonych w rozporządzeniu „skutkować będzie brakiem możliwości korzystania z obiektu w okresie stanu epidemii. Zachowanie bezpieczeństwa na obiekcie i przeciwdziałanie rozproszenia się epidemii ma charakter priorytetowy”. Wydane rozporządzenie nie zawiera wytycznych sanitarnych.

Dlatego w poniedziałek samoząd wystąpi do Głównego Inspektora Sanitarnego o szczegółowe wytyczne sanitarne, na mocy których będzie mogło przygotować obiekty sportowe do ich otwarcia w czasie trwającej pandemii.  Każda podjęta decyzja, lub jej brak może skutkować zagrożeniem bezpieczeństwa i drastycznym wzrostem liczby zachorowań i zgonów. Otwarcie ośrodków sportowych to duża odpowiedzialność za zdrowie i życie nas wszystkich, dlatego do czasu otrzymania wytycznych – ośrodki sportowe pozostaną zamknięte. W przypadku otrzymania wytycznych sanitarnych trzeba również pamiętać, że potrzebny jest czas do wdrożenia ewentualnych procedur i zaleceń, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom i pracownikom.

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda