mobile
REKLAMA

Warszawa gotowa na obchody Niepodległości. Co warto zobaczyć i gdzie się udać?

W sobotę 11 listopada Warszawa będzie miejscem głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości znajdą się m.in. uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu, 33. Bieg Niepodległości oraz liczne zgromadzenia i przemarsze. Z powodu wydarzeń w centrum miasta wprowadzone zostaną zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej

Jakub Bielawski
Warszawa gotowa na obchody Niepodległości. Co warto zobaczyć i gdzie się udać?

Warszawa będzie hucznie świętowała niepodległość

Najważniejszym punktem obchodów będzie uroczysta zmiana warty na placu Piłsudskiego. Wezmą w niej udział będą pododdziały Wojska Polskiego i funkcjonariusze służb mundurowych. Na placu Piłsudskiego odbędzie się także złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kombatantów i organizacji społecznych.

Na Krakowskim Przedmieściu, od godziny 14:00 do 20:00, odbędzie się Festiwal Niepodległa, który zapewni mieszkańcom i gościom stolicy atrakcje kulturalne i edukacyjne. Na scenie przed Pałacem Prezydenckim wystąpią m.in. zespoły: Zakopower, Kult, Lady Pank i Perfect. Na ulicy będą także organizowane warsztaty, gry i konkursy związane z historią Polski.

Tysiące biegaczy uczci narodowe święto na sportowo, biorąc udział w 33. Biegu Niepodległości. Start odbędzie się o godzinie 11:11 na alei Jana Pawła II. Trasa biegu przebiegać będzie m.in. przez ulice: Chałubińskiego, aleję Niepodległości, aleję „Solidarności”, Grzybowską, Świętokrzyską, Koszykową i Stefana Batorego. Meta znajdować się będzie na placu Bankowym.

Marsz Niepodległości tradycyjnie ruszy z Ronda Dmowskiego

W tym dniu odbędą się także liczne zgromadzenia i przemarsze organizowane przez różne środowiska i grupy społeczne. Największym z nich będzie Marsz Niepodległości, który rozpocznie się o godzinie 14:00 na rondzie Dmowskiego. Uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowskiego, dalej ulicami Wał Miedzeszyński, Wybrzeże Szczecińskie i Siwca na błonia stadionu PGE Narodowego. Wśród innych wydarzeń można wymienić m.in. Motocyklową Paradę Niepodległości, MotoParadę Niepodległości, Marsz Patriotów, Marsz Niepodległości 1863, Marsz Wolności i Równości.

Szereg ulic zostanie zamkniętych z powodu uroczystości

W związku z organizacją uroczystości, wydarzeń i przemarszów, przez kilka godzin zamknięte będą dla ruchu drogowego ulice w centrum miasta, m.in.: aleja Jana Pawła II, Marszałkowska, Aleje Jerozolimskie, Krakowskie Przedmieście, plac Piłsudskiego, plac Teatralny, plac Zamkowy, plac Unii Lubelskiej, plac Trzech Krzyży, plac Zawiszy, most Poniatowski, most Świętokrzyski, Wisłostrada, Wybrzeże Szczecińskie, Wybrzeże Kościuszkowskie.

Zmiany w ruchu będą wprowadzane stopniowo, w zależności od potrzeb. Kierowcy powinni omijać rejon ścisłego centrum i korzystać z objazdów.

Zmiany dotkną również komunikację miejską

Zmiany dotkną także komunikacji miejskiej. Autobusy i tramwaje, które jeżdżą ulicami na trasach uroczystości, zgromadzeń, przemarszów i biegu, będą kierowane na trasy objazdowe. Możliwe są także skrócenia tras i chwilowe wstrzymania ruchu. Miasto zachęca do korzystania z metra oraz połączeń kolejowych – Szybką Koleją Miejską i Kolejami Mazowieckimi. Ratusz przypomina, że obowiązuje wzajemne honorowanie biletów wszystkich rodzajów WTP i KM.

Miasto apeluje także do mieszkańców i gości, aby w Święto Niepodległości zachowali spokój i kulturę. Władze Warszawy zapewniają, że zrobią wszystko, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości i zgromadzeń. W tym celu wprowadzone zostaną zapory antyterrorystyczne, a policja będzie dysponować dodatkowymi siłami i środkami.

fot.Jakub Bielawski

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda