mobile
REKLAMA

110 lat szpitala św. Zofii

„Dzieło dobre, pożyteczne, dzieło postępu i kultury, dzieło estetycznie piękne i dzieło praktycznie mądre” – takimi słowami prasa okrzyknęła otwarty w 1912 roku Zakład Położniczy św. Zofii przy ul. Żelaznej. W tym roku słynna placówka obchodzi jubileusz 110 lat istnienia.

Informacja prasowa
TAGI szpital
110 lat szpitala św. Zofii

Szpital Specjalistyczny św. Zofii Centrum Medyczne „Żelazna” w Warszawie posiada III stopień referencyjny czyli kompetencje i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami z zakresu położnictwa i ginekologii oraz patologii noworodka.

W ostatnich dwóch dekadach zgodnie ze światowymi tendencjami w ginekologii operacyjnej, CM „Żelazna” rozwija w szerokim zakresie zastosowanie laparoskopii i histeroskopii, terapię zaburzeń statyki narządu rodnego i problemów z nietrzymaniem moczu.

Zaletą placówki jest przyjazna, rodzinna atmosfera i otaczanie wszystkich pacjentów fachową i kompleksową opieką. W 2006 roku pacjentki wyróżniły Szpital w akcji „Rodzić po ludzku”.

– Marka tej placówki jest szeroko znana nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Placówka „na Żelaznej” to jeden z pierwszych polskich „Szpitali przyjaznych dziecku”. Jesteście na wskroś nowocześni w podejściu do porodu i połogu – oprócz bloku porodowego prowadzicie Dom Narodzin, a szpital realizuje program „10 kroków do udanego karmienia piersią” – dodaje prezydent.

Szpital z doskonałą renomą i znakomitą kadrą

Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną podkreśla, że szpital przy ul. Żelaznej ma opinię jednego z wiodących szpitali położniczych w Warszawie i w Polsce  oraz współpracuje z warszawskimi ośrodkami naukowymi. – To w Szpitalu św. Zofii,  w porozumieniu z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, działa I Klinika Położnictwa i Ginekologii oraz Zakład Zdrowia Prokreacyjnego przyczyniając się do rozwoju badań naukowych z zakresu medycyny i nauki o zdrowiu. A dzięki znakomicie wykształconej kadrze szpital przy ul. Żelaznej oferuje kobietom pomoc medyczną na najwyższym poziomie w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz neonatologii – mówi wiceprezydent Kaznowska.

Porody morelowe albo miętowe

Porody w szpitalu św. Zofii przyjmowane są w salach porodowych o owocowych nazwach: Morelowa, Pomarańczowa, Wiśniowa, Agrestowa, Śliwkowa, Orzechowa i Miętowa. Opiekę nad pacjentkami rodzącymi sprawuje na każdym 12-godzinnym dyżurze po pięć położnych wyspecjalizowanych w prowadzeniu samodzielnej opieki nad fizjologicznie rodzącą kobietą we współpracy z zespołem lekarskim. Do dyspozycji rodzących kobiet w Bloku Porodowym oprócz położnych i lekarzy położników jest pediatra - neonatolog oraz anestezjolog.

Szpital domowy

Dla kobiet, które marzą o porodzie naturalnym w warunkach zbliżonych do porodów domowych przeznaczony jest przyszpitalny Dom Narodzin. Pokoje porodowe mają klimatyczny wystrój domowej sypialni. Przeznaczone są dla kobiet, które chciałyby urodzić w domu, ale obawiają się, że w sytuacji powikłań transport do szpitala zajmie zbyt dużo czasu lub też ich warunki mieszkaniowe będą niewystarczające.

- W szpitalu św. Zofii urodziły się moje dzieci – mówi prezydent Trzaskowski. – Wybraliśmy z żoną właśnie tę placówkę nie przypadkiem, ale dlatego, że mieliśmy to przekonanie: jesteście mistrzami świata. I nie zawiedliśmy się – profesjonalizm personelu oraz ciepło i życzliwość, jakie nas podczas tych porodów otaczały, zachowuję do dziś w pamięci.

500 gram szczęścia

Specjalnością „Żelaznej” stały się porody przedwczesne i opieka nad wcześniakami o krańcowo niskiej masie urodzeniowej, czyli około 500 gramów.

– Sam jestem wcześniakiem – zdradza prezydent – Ostatni raz odwiedzałem szpital św. Zofii jesienią ubiegłego roku, z okazji Dnia Wcześniaka. Poznałem wtedy historię Patrycji, która jest jednym z najmniejszych dzieci urodzonych w Polsce, ważyła zaledwie 380 g. Jestem pełen podziwu, że w kwestiach tak maleńkich robicie takie wielkie rzeczy.

Dobre liczby

Liczba porodów przyjmowanych rocznie w szpitalu św. Zofii rośnie z roku na rok. W 2010 r. było to 4,5 tys. porodów, a w 2020 r. już 6,6 tys. W pierwszej połowie ubiegłego roku na Żelaznej urodziło się 3144 dzieci.

Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA, via Wikimedia Commons

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda