mobile
REKLAMA

150 lat gminy Wawer – moc atrakcji w dzielnicy

150-lat powstania Gminy Wawer świętuje w tym roku dzielnica. Z tej okazji w Urzędzie Dzielnicy Wawer odbyło się spotkanie prasowe, na którym zaprezentowano szczegóły obchodów.

TAGI
150 lat gminy Wawer – moc atrakcji w dzielnicy

Udział w konferencji wzięli przedstawiciele władz dzielnicy burmistrz Łukasz Jeziorski, zastępca burmistrza Leszek Baraniewski i przewodniczący Rady Dzielnicy Norbert Szczepański, a także dyrektorzy wawerskich placówek publicznych: dyrektor Wawerskiego Centrum Kultury Barbara Karniewska i dyrektor wawerskiej Biblioteki Publicznej Jacek Czarnowski, koordynator wydarzeń rocznicowych w dzielnicy.

W konferencji uczestniczyły także osoby ze świata kultury i sportu związane z dzielnicą Wawer: Dariusz Dziekanowski - radny Sejmiku Mazowieckiego, wieloletni mieszkaniec Wawra, b. piłkarz, trener piłkarski, patronujący Wawerskiemu Dniu Sportu. Małgorzata Gutowska - Adamczyk - pisarka, autorka bestsellerowych powieści m.in "Cukiernia pod Amorem", mieszkanka wawerskiego Anina, a także Grzegorz Wajs - b. reprezentant Polski w kolarstwie, organizator największego w Polsce cyklu wyścigów kolarzy amatorów Poland Bike Marathon, którego ostatni etap od wielu lat odbywa się w Wawrze.

Spotkanie poprowadził znany prezenter telewizyjny i mieszkaniec dzielnicy Wawer Maciej Rock.

Wśród wydarzeń rocznicowych znajdą się m.in uroczysty koncert Chóru Filharmonii Narodowejprzejazd przez dzielnicę zabytkowego pociągu parowego, koncert Ryszarda Rynkowskiego, rodzinny piknik „Zielone Światki na Urzeczu” nad brzegami wawerskiej Wisły, gra miejska, wyścigi kolarzy amatorów w ramach Poland Bike Marathon, plenerowe spotkania z artystami podczas „Dnia Zielonego Konstantego” i występy gwiazd polskiego kabaretu, takich jak kabaret „Neonówka”, czy Tadeusz Drozda.

-  Rocznica  jest okazją by przypomnieć o bogatej tradycji i historii naszej dzielnicy  - mówił  burmistrz dzielnicy Wawer  Łukasz Jeziorski.  – Wawer jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy ze stale rosnąca liczbą mieszkańców,  ciekawym klimatem,  urokami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i  historią tzw. linii otwockiej. Tradycja spotyka się u nas z nowoczesnością, co sprzyja rozwojowi –  podkreślał.  

Wydarzenia rocznicowe  organizują Urząd Dzielnicy Wawer,  Wawerskie Centrum Kultury,  Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dzielnicy Wawer i organizacje pozarządowe.

 - Mocny akcentem rozpoczynającym cykl wydarzeń 150-lecia będzie koncert  muzyków Chóru Filharmonii Narodowej, który organizujemy wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury.  Wydarzenia o takiej skali jeszcze w Wawrze nie było. Ponad 80 muzyków Pierwszego Chóru Rzeczpospolitej wystąpi w Parafii Wniebowzięcia NMP w wawerskim Zerzniu, której  historia sięga ponad 600 lat. To jedna z najstarszych parafii w Warszawie, symbol bogatej tradycji i historii dzielnicy – mówił zastępca burmistrza dzielnicy Wawer Leszek Baraniewski.   - O randze wydarzenia niech  świadczy fakt, że uroczystość uświetnią niezwykli goście, znamienici hierarchowie polskiego kościoła. Uroczystą mszę św. przed koncertem w intencji mieszkańców dzielnicy odprawi metropolita warszawski  Kardynał Kazimierz Nycz, a kazanie wygłosi biskup warszawsko-praski Arcybiskup  Henryk Hoser – podkreślał zastępca burmistrza Leszek Baraniewski.   

Przez cały rok nie zabraknie w Wawrze  warsztatów  i konkursów historycznych, koncertów, pikników i rajdów. W Urzędzie Dzielnicy została już otwarta wystawa rysunków przedstawiających najciekawsze miejsca w dzielnicy, autorstwa architekta  Kazimierza J. Nowaka z komentarzem Andrzeja Rukowicza, a także wystawa historyczna przygotowana przez wawerską Bibliotekę Publiczną

Teren gminy Wawer powstałej w 1866 r.  sięgał dużo dalej w kierunku północno-zachodnim niż obszar późniejszej gminy i obecnej dzielnicy. Do gminy należały wówczas m.in. Wawer, Wygoda, Glinki, Czaplowizna, Zastów, Kaczy Dół (dziś Międzylesie), Stara Miłosna, Kawęczyn, Grochów, Gocław, Gocławek, Saska Kępa i Witolin. Gmina kilkakrotnie przeszła przeobrażenia. Zmniejszona została w 1916 r., zmiany administracyjne nastąpiły też w 1924 i 1939 r. W 1951 r. obszar dzisiejszego Wawra przyłączono do Warszawy.  Nazwa Wawer ponownie pojawiła się jako gmina w 1994 r., i w końcu jako dzielnica  w 2002 r.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda