mobile
REKLAMA

19. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

19 lat temu, 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 zmarł papież Jan Paweł II. Jego pontyfikat trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni. Był to trzeci, co do długości pontyfikat w historii papiestwa - po św. Piotrze i Piusie IX. Dziś uroczyste wspomnienie Jana Pawła II w Watykanie

NKK
19. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II

Dziś przypada 19. rocznica śmierci papieża Polaka. Jan Paweł II zmarł mając 84 lata.

30 marca 2005 roku papież przeszedł rozległy zawał, jednak nie chciał być przewieziony do kliniki Gemeli. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. w swoim łóżku w Watykanie. Na Palcu św. Piotra w dniu jego śmierci na kilka godzin przed samą śmiercią i po niej gromadziły się tłumy, aby modlić się w intencji papieża. W Polsce organizowano spontaniczne marsze.

Dziś w Watykanie odbędzie się wieczorne czuwanie na pl. św. Piotra, które rozpocznie się o godz. 21.00. Polonijne czuwanie odbędzie się pod hasłem „Jesteśmy”.

Karol Wojtyła będący metropolitą krakowskim został wybrany na papieża 16 października 1978 r. Był papieżem podróżującym. Do Polski odbył dziewięć pielgrzymek. Pierwsza z nich odbyła się w dniach 2 – 10 czerwca 1979 r. Do dziś wspominane są słowa homilii wypowiedziane na ówczesnym pl. Zwycięstwa (dziś pl. Piłsudskiego) w Warszawie 2 czerwca – „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”.

 

fot. pixbay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda