mobile
REKLAMA

ADAM MAKOWICZ. TWARZ TEGOROCZNEJ EDYCJI FESTIWALU JAZZ NA STARÓWCE

Już w ten weekend odbędzie się inauguracja 30. edycji Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce. Dziś o godz. 20:00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego zabrzmią pierwsze utwory  Adama Makowicza. Dowiedzcie się, kim jest owy mistrz jazzu i dlaczego warto go posłuchać

Maja Jaubin
ADAM MAKOWICZ. TWARZ TEGOROCZNEJ EDYCJI FESTIWALU JAZZ NA STARÓWCE

Adam Makowicz, legenda jazzowego fortepianu, jest nie tylko utalentowanym artystą, ale także pionierem, który przyczynił się do promocji polskiej sztuki na całym świecie. Od momentu osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku, jego kariera nabrała międzynarodowego rozmachu.

Makowicz zafascynował się jazzem dzięki audycjom radiowym Willisa Conovera, co zainspirowało go do eksploracji swingowego rytmu i wolności improwizacji. W Polsce współtworzył zespół Jazz Darings oraz współpracował z największymi postaciami polskiego jazzu, takimi jak Tomasz Stańko czy Michał Urbaniak.

Jego przeprowadzka do USA była przełomowa – pod rekomendacją Benny'ego Goodmana i Conovera, Makowicz rozpoczął intensywne tournée po Stanach Zjednoczonych i podpisał kontrakt z Columbia Records. Kariera artysty w USA rozkwitała, zdobywając uznanie za technikę i wirtuozerię, zwłaszcza podczas solowego występu w Carnegie Hall.

Manhattan stał się jego domem na długie lata, gdzie nagrał szereg albumów, od "The Name Is Makowicz" po "Songs for Manhattan", demonstrując wszechstronność i głęboką znajomość tradycji jazzowej. Makowicz występował z największymi gwiazdami jazzu i solistami światowej klasy, jak Sarah Vaughan czy Herbie Hancock, zdobywając szacunek za swoje interpretacje klasyków jazzowych.

Otrzymał liczne odznaczenia za swoje zasługi, w tym Komandorski Krzyż Zasługi i Złoty Krzyż "Gloria Artis", a jego wkład w promowanie kultury polskiej za granicą został uhonorowany prestiżowymi nagrodami, takimi jak "Polonijny Oscar". W 2021 roku uhonorowano go Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości, a w 2022 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie.

Nawet po latach intensywnej działalności, wciąż pozostaje aktywny artystycznie – w 2023 roku wydał dwa nowe albumy: "Welcome Back, Adam" - z którego w piątek usłyszymy kilka utworów -  i "Blue Sapphires". Adam Makowicz nie tylko zapisał się w historii jazzu jako wirtuoz fortepianu, ale również jako ambasador polskiej kultury na światowej scenie muzycznej.

Bezpłatne wejściówki do studio można uzyskać przy kasie w dniu koncertu od godziny 19:00. Organizatorzy informują, że rezerwacja wejściówek przez telefon jest niemożliwa.

fot UM

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda