mobile
REKLAMA

Bieg Chomiczówki wraca na tradycyjną trasę

Dwa tysiące biegaczy wystartuje w niedzielę w 40. Biegu Chomiczówki na dystansie 15 km oraz 16. Biegu o Puchar Bielan na 5 km. Te imprezy inaugurują sezon biegowy w stolicy. Ulice na trasie podczas zawodów będą wyłączone z ruchu, ale miasto przygotowało objazdy.

informacja prasowa
Bieg Chomiczówki wraca na tradycyjną trasę

- Warszawa to miasto pełne aktywnych ludzi. Udowadniają to m.in. biegacze trenujący na co dzień w miejskich parkach, na stadionach czy ulicach. A pierwszym „twardym" dowodem w roku jest udział w trudnym Biegu Chomiczówki, nierzadko rozgrywanym na mrozie, w śnieżycy albo w strugach marznącego deszczu. Dla aktywnych mieszkanek i mieszkańców naszego miasta nie ma przeszkód nie do pokonania – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – To też inspiracja dla nas wszystkich. Każdy może sobie powiedzieć: skoro oni mogą się ścigać przy takiej pogodzie, to może ja wyjdę potruchtać.

Bieg z historią

- Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w jubileuszowej 40. edycji Biegu Chomiczówki i towarzyszącym mu 16. Biegu o Puchar Bielan. To impreza z bardzo długą tradycją i z szybką, osiedlową trasą, na którą decyduje się wielu czołowych biegaczy. Sam planuję wziąć udział w Biegu o Puchar Bielan, tak że do zobaczenia na mecie – zachęca Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany, która jest współorganizatorem imprezy.

Impreza odbywa się już po raz czterdziesty. 22 stycznia 1984 roku na trasę pierwszego Biegu Chomiczówki wyruszyło 156 zawodników. Wygrał Ryszard Dryps z Sosnowca (z czasem 45:01, ale na niepełnym dystansie – 14,2 km).

- O zawodach na Chomiczówce dowiedziałem się od kolegów. To był ciężki bieg. Było bardzo mokro, miejscami leżało pośniegowe błoto. Lekki mróz szczypał w policzki – wspomina Ryszard Dryps. W tym roku ponownie weźmie udział w biegu – będzie to jego szósty start na Chomiczówce.

W tym roku po atestowanej trasie Bieg Chomiczówki, na 15 km – pobiegnie prawie 1600 biegaczy. Na liście Biegu o Puchar Bielan (5 km) jest blisko 700 osób. Wciąż można się zapisywać – na stronie online.datasport.pl.

W 2022 roku na pandemicznej trasie na warszawskim AWFie wystartowało 348 osób. A w 2020 roku, na chwilę przed pandemią na mecie Biegu Chomiczówki stawiło się 1371 biegaczy, a bieg o Puchar Bielan ukończyło 861 biegaczy.

O zwycięstwo powalczą między innymi Dominika Stelmach aktualna rekordzistka świata w biegu 12-godzinnym oraz wielokrotny zwycięzca Biegu Chomiczówki Arkadiusz Gardzielewski. Ale udział w biegu zapowiedziało też wielu zawodników z krajowej czołówki i bardzo mocni biegacze z Ukrainy i Białorusi. Zwycięzca i zwyciężczyni biegu na 15 km oprócz medalu i pucharu otrzymają po 2,5 tys. zł, a na 5 km – po 2 tys. zł.

Zmiany w ruchu na trasie

Oba biegi rozpoczną się na ul. Conrada (przed skrzyżowanie z ul. Nerudy), a ich meta zlokalizowana będzie na terenie TKKF Chomiczówka. Jako pierwsi wystartują uczestnicy 16. Biegu o Puchar Bielan – o godz. 10.00. Rywalizacja na pięć kilometrów została poprowadzona ulicami: Conrada – Bogusławskiego – Kwitnącą – Głowackiego – Żółwią – Mistrzowską – Brązowniczą – Conrada (chodnikiem po północnej stronie ulicy) – Dąbrowskiej – Bajana – Renesansową – Aspekt do drogi wewnętrznej prowadzącej do TKKF Chomiczówka.

O godz. 11.00 wystartują uczestnicy 40. Biegu Chomiczówki. Zawodnicy pokonają dystans piętnastu kilometrów, robiąc dwa okrążenia ulicami: Conrada – Bogusławskiego – Kwitnącą – Księżycową – zawrotka przy pętli autobusowej – Księżycową – Kwitnącą – Głowackiego – Żółwią – Mistrzowską – Sieciechowską – Brązowniczą (zawrotka) – Conrada (chodnikiem po północnej stronie ulicy) – Dąbrowskiej – Bajana – Renesansową – Aspekt do drogi wewnętrznej prowadzącej do TKKF Chomiczówka.

Organizatorzy – Urząd Dzielnicy Bielany oraz Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Chomiczówka" – zachęcają do kibicowania przy trasie.

W niedzielę ulica Conrada na odcinku od Wólczyńskiej (z dopuszczonym wjazdem na stację benzynową) do pętli autobusowej Chomiczówka będzie wyłączona z ruchu samochodów w godz. 9.00-15.00. W tych samych godzinach zamknięte będą również pozostałe ulice na trasach obu biegów, a także wloty ulic dojazdowych oraz wyjazd z osiedli łączących się bezpośrednio z trasami zmagań. Podczas trwania biegu nie będzie można parkować na ulicach Brązowniczej, Conrada i Nerudy.

Zasady parkowania

Od godziny 0:00 w niedzielę przy ul. Nerudy 1 będzie obowiązywała czasowa organizacja ruchu – zakaz zatrzymywania pojazdów na wyznaczonych miejscach postojowych oraz na jezdni. Samochody, które pozostaną w tych miejscach, mogą zostać odholowane na koszt właściciela.

Dla mieszkańców osiedla Chomiczówka oraz biegaczy udostępnione zostaną parkingi przy supermarketach i galeriach handlowych:

  • od soboty, 4 lutego, od godz. 21.00 do niedzieli, 5 lutego, do godz. 17.00 przy ul. Aspekt 79;
  • od soboty, 4 lutego, od godz. 23.00 do niedzieli, 5 lutego, do godz. 23.00 przy ul. Conrada 1;
  • od soboty, 4 lutego, od godz. 23.00 do niedzieli, 5 lutego, do godz. 23.00 przy ul. Kasprowicza 117;
  • w niedzielę, 5 lutego, od godz. 7.30 do 20.00 przy ul. Powstańców Śląskich 126.

Autobusy na objazdach

W czasie bielańskich biegów, od godz. 9.00 do 15.00, swoje trasy zmienią autobusy linii 114116 i 409, a kursowanie linii 203 w tych godzinach będzie zawieszone. Autobusy linii 114 oraz 409, w obu kierunkach, będą kursować przez al. Reymonta i ul. Wólczyńską. Z kolei pojazdy linii 116 z ul. Żeromskiego skręcą w al. Reymonta i dalej w Conrada, by w ten sposób dotrzeć do pętli Chomiczówka. Autobusy linii 180 będą kursować bez zmian. W trakcie obowiązywania objazdów zostaną zawieszone przystanki Chomiczówka 01 i 02, Kwitnąca 01, 02, 03 i 04, Bogusławskiego 05 i 06, Głowackiego 01 i 02, Maszewska 01 i 02, Fort Wawrzyszew 01 i 02.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w stolicy.

Więcej informacji na temat biegu można znaleźć na stronie www.biegchomiczowki.eu.

fot. um Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda