Bielany zachęcają do recyklingu zniczy: użyj ponownie zamiast kupować nowe
W okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, Urząd Miasta zachęca mieszkańców do korzystania z lokalnych zniczodzielni, promując tym samym ekologiczne podejście do tradycji. Zamiast kupować nowe znicze, można skorzystać z tych, które zostały pozostawione przez innych odwiedzających cmentarze, lub oddać te, które wciąż nadają się do użytku
– Zanim jednak kupicie nowe znicze, sprawdźcie, czy te z poprzednich lat nie nadają się do ponownego użycia – przekazuje urząd miasta w komunikacie.
Projekt "Zniczodzielnia", będący inicjatywą mieszkańców zrealizowaną w ramach Budżetu Obywatelskiego w Warszawie, ma na celu ograniczenie ilości odpadów wytwarzanych w okresie świąt.
Zniczodzielnie funkcjonują w strategicznych punktach wokół największej nekropolii w stolicy, Cmentarza Północnego (przy czterech wejściach), a także przy Cmentarzu Wawrzyszewskim.
Jak Korzystać ze Zniczodzielni?
Ideą zniczodzielni jest prostota i wymiana. Mieszkańcy mogą:
- Zostawić niepotrzebne, ale w dobrym stanie szklane znicze, które nadają się do ponownego użycia.
- Zabrać znicze pozostawione przez innych, by zapalić je na grobach swoich bliskich.
Dzięki temu rozwiązaniu, tradycja palenia świateł pamięci staje się bardziej zrównoważona i przyjazna środowisku.
Zarówno przed, jak i po 1 listopada, wiele zniczy trafia na śmietnik, mimo że szklane opakowania często są nieuszkodzone. Lokalna inicjatywa na Bielanach promuje odpowiedzialne podejście do odpadów i zachęca do minimalizowania kupowania nowych produktów na rzecz ponownego wykorzystania.



























![[KONKURS] Spektakl „Akademia Pana Kleksa" wygraj podwójną wejściówkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/84c10963535c8ba87d6e9e8ce874d883c8f373f2.jpeg)
![[Konkurs] Wygraj podwójną wejściówkę na koncert „Największe przeboje Orkiestry Księżniczek”](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/2f69745eefc18cc53a01b7c43977a37fbe01e037.jpeg)
![[KONKURS] Spektakl „Łóżko pełne cudzoziemców” wygraj podwójną wejściówk](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/de36eece13fc94e0c677ebed3b2ce3c624df7390.jpeg)
![[Rozwiązanie konkursu] Spektakl „Palce lizać, czyli wybuchowy deser!” wygraj podwójną wejściówkę](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/9a9ade467e3101cfee574fe7e9f64ccbb6e4f37a.jpeg)















