CBA zatrzymało byłego prorektora Collegium Humanum
Były prorektor Collegium Humanum zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego na granicy Polsko-Ukraińskiej. - Miał zajmować się organizowaniem nielegalnego procederu wystawienia dokumentów potwierdzających w sposób fikcyjny przebieg studiów. Decyzją Sądu mężczyzna trafił na 3 miesiące do aresztu - przekazało CBA
3 maja na przejściu granicznym w Medyce funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego rektora Collegium Humanum, Tarasa G. Mężczyzna został zatrzymany w związku z wielowątkowym śledztwem w sprawie nieprawidłowości w działalności uczelni Collegium Humanum.
- Taras G. jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci zaświadczeń o przebiegu studiów oraz dyplomów ukończenia studiów na Collegium Humanum - informuje CBA.
Wg ustaleń śledczych Taras G., współpracując z innymi osobami reprezentującymi tę uczelnię, a także piastując funkcję prorektora Collegium Humanum, organizował, jako tzw. rekruter nielegalny proceder wystawienia dokumentów potwierdzających w sposób fikcyjny przebieg studiów przez obywateli Ukrainy.
Jak podało CBA z udziałem Tarasa G. wystawiano poświadczające nieprawdę zaświadczenia, które otrzymały zainteresowane osoby pochodzenia ukraińskiego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w ten sposób wystawiono co najmniej 2405 poświadczających nieprawdę dokumentów.
80 euro prowizji za zaświadczenie
W zamian za fikcyjne zaświadczenia Taras G. doprowadził do zapłaty na rzecz Collegium Humanum łącznie ponad 850 tys. euro. Z ustaleń wynika, że za „załatwienie” jednego fikcyjnego zaświadczenia Taras G. pobierał prowizję w wysokości 80 euro.
Tymczasowy areszt
Na wniosek prokuratora sąd zadecydował o trzymiesięcznym tymczasowym areszcie dla Tarasa G.
Źródło/fot.cba.gov.pl




















![[KONKURS] Wygraj podwójną wejściówkę na spektakl "Nie lubię Pana, Panie Fellini" w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/5e375e6a24da2e066ad74ba93d6511eb1239e293.jpeg)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] „Smak bezwzrokowego życia” – wygraj pakiet książek Marka Kalbarczyka](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/9175df796924cbc775c4c2c80f0f8a83fe3e0a0d.jpeg)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU] Wygraj podwójne zaproszenie na spektakl w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/0468f7c1ea2774aeabbe7c5f0a5130c04656fa63.png)
![[ROZWIĄZANIE KONKURSU Z OKAZJI DNIA DZIECKA] Wygraj zaproszenie na spektakl w Scenie Metro](/uploads/artykuly/zdjecie/k_280x150/09ce9156a5c8a253c32c3d90ef187667473d7ef5.jpeg)















