FILM: Bezgraniczna walka o Puszczę Kampinoską!
Film dokumentalny w reżyserii Aliny Czerniakowskiej. Opowiada o zorganizowanym przez polską ludność ruchu oporu na terenie Puszczy Kampinoskiej podczas drugiej wojny światowej. Wykorzystano w nim wspomnienia mieszkańców.
Film został nagrodzony na n Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie w 2002.
Film prezentuje bohaterskie postawy mieszkańców puszczy, którzy od pierwszych dni okupacji przystąpili do działań konspiracyjnych. To prawdziwi patrioci, walczący w imię prawdy, obrony Ojczyzny. Wśród nich należy wymienić ks. Jerzego Baszkiewicza, ks. Hilarego Praczyńskiego, ks. Stefana Wyszyńskiego, który włączał się do pracy w różnych dziedzinach, m.in. przynosił rannych żołnierzy z lasu. Bohaterami byli żołnierze, także kobiety i dzieci. Kobiety uważały, że ich udział w powstaniu jest naturalny pod warunkiem, iż maż lub ojciec działał w konspiracji. Heroizmem wykazała się Zofia Łubnicka pseud. Polka, która sprzedała kawał własnej ziemi i ofiarowała blisko pół miliona zł na dozbrojenie i zakup żywności.
Pośród ludzi prawych, patriotów, znaleźli się donosiciele, zdrajcy, folksdojcze. W 1943 r. w Burakowie nastąpiła seria aresztowań ludzi, których zabierano przeważnie nocą z domu, bito, torturowano. Dzięki heroicznej postawie aresztowanych, którzy mimo tortur nikogo nie zdradzili oraz likwidacji zdrajców nic donosicielska została przerwana. Pozostaje zadać pytanie: Czy dzisiaj znalazłby się ktoś, kto poddawany śmiertelnym torturom, nie zdradziłby nikogo?