mobile
REKLAMA

Jak obniżyć rachunek za prąd?

Zamrożenie cen energii w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej może sprawić, że Twoje rachunki za prąd w 2023 nie wzrosną. Jednak, aby nie płacić więcej, musisz spełnić jeden warunek – zmieścić się w swoim limicie zużycia. Dotychczasowa wysokość Twojego zużycia energii wskazuje na to, że przekroczysz wyznaczony próg? Sprawdź, co możesz zrobić, aby zapobiec naliczeniu wyższych stawek za energię.

Artykuł sponsorowany
Jak obniżyć rachunek za prąd?

Ceny prądu w 2023 roku w ramach Tarczy Solidarnościowej

Od 1 stycznia 2023 roku konsumenci energii elektrycznej, którzy nie przekroczą swojego rocznego limitu zużycia, mogą mieć pewność, że ich stawka za prąd będzie równa temu, ile wynosiła w roku 2022. Natomiast nadwyżka ponad wyznaczony pułap rozliczana będzie w ramach mechanizmu ceny maksymalnej i nie przekroczy kwoty 0,69 zł/kWh netto (0,85 zł/kWh brutto).

Limity zużycia – jakie i kogo obowiązują

W założeniach Tarczy Solidarnościowej zaplanowano trzy pułapy limitów zużycia. Próg dla wszystkich gospodarstw domowych wynosi 2000 kWh w skali roku, chyba że wśród domowników znajduje się osoba niepełnosprawna – wówczas pułap ten zwiększony jest do 2600 kWh. Kolejnym wyjątkiem są rodziny wielodzietne oraz rolnicy, których limit zużycia to 3000 kWh rocznie. 

Jak uzyskać konkretny limit zużycia

Aby skorzystać z limitu 2000 kWh, nie musisz składać żadnego wniosku. Jeśli natomiast chcesz ubiegać się o podwyższony limit zużycia, wówczas musisz u swojego sprzedawcy prądu złożyć oświadczenie oraz odpowiednie dokumenty. W przypadku rodzin wielodzietnych będzie to kopia Karty Dużej Rodziny. Rolnicy do oświadczenia muszą dołączyć kopię decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok. Żadnych dodatkowych dokumentów nie muszą przedstawiać natomiast osoby niepełnosprawne. W ich przypadku wystarczy samo oświadczenie.

Oświadczenia dostępne są na stronach internetowych sprzedawców energii. Należy je dostarczyć do swojego aktualnego sprzedawcy prądu przed upływem 30 czerwca 2023 roku.

Jak ograniczyć swoje zużycie energii

Niestety, zaplanowane limity zużycia nie są na tyle wysokie, aby zabezpieczyć przed podwyżkami wszystkie gospodarstwa domowe. Wiele rodzin już teraz przewiduje, że przekroczy określony próg przed upłynięciem roku.

Oznacza to zauważalne podwyżki na rachunkach, szczególnie w przypadku osób ogrzewających dom energią elektryczną, ładujących przy domu samochody elektryczne czy pracujących w trybie zdalnym. Istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia prądu, bez konieczności sprzedaży auta czy zmiany trybu pracy. Oto kilka działań, które możesz podjąć.

Wymień stare sprzęty na energooszczędne

Wymiana starszych urządzeń na nowsze modele energooszczędne może pomóc w redukcji ilości zużywanego prądu i tym samym w zmniejszeniu rachunków. Przy zakupie nowych sprzętów najlepiej kierować się ich klasą energetyczną. Im jest wyższa, tym mniejszy pobór mocy. Od marca 2021 roku obowiązuje nowa skala – od A do G. Wykluczono też stare oznaczenia z plusami.

Zmień swoje codzienne nawyki

Dodatkowo w codziennym użytkowaniu sprzętów takich jak pralka, zmywarka czy suszarka bębnowa warto wybierać programy ekologiczne. Jeżeli w lodówce znajduje się niewiele artykułów, można zwiększyć temperaturę na termostacie. Nie bez znaczenia okażą się też małe zmiany nawyków, takie jak dobieranie wielkości garnka do rozmiaru palnika płyty indukcyjnej, rozmrażanie produktów spożywczych bez użycia mikrofalówki czy pozbywanie się nadmiaru lodu z zamrażarki, aby zmniejszyć pobór mocy agregatu. Sposobów jest naprawdę sporo!

Rozważ inwestycję w panele fotowoltaiczne

Właściciele nieruchomości gotowi na podjęcie inwestycji mogą zdecydować się na montaż własnej fotowoltaiki. Dobór instalacji o odpowiedniej mocy zminimalizuje konieczność zakupu energii z sieci. Warto rozważyć taką opcję, szczególnie że w ostatnich latach dostępnych jest wiele programów dofinansowań, które wspierają przyszłych prosumentów w pokryciu kosztów zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych.

Zmiana taryfy prądu jako sposób na niższe rachunki

Co prawda zmiana taryfy energii nie spowoduje, że będziesz zużywać jej mniej. Możesz natomiast zmniejszyć kwoty na rachunkach za prąd jeszcze przed przekroczeniem limitu zużycia.

Jak to zrobić? Sprawdź swoją umowę na zakup prądu i upewnij się, że wybrana taryfa dopasowana jest do trybu życia Twojej rodziny. Z planami stawek dla gospodarstw domowych możesz zapoznać się na stronie sprzedawcy energii (np. na terenie Warszawy jednym z nich jest E.ON Polska).

Najpopularniejsza taryfa G11 przeznaczona jest dla tych, którzy nie są w stanie zaplanować obowiązków domowych na konkretny czas w ciągu dnia oraz nie ogrzewają mieszkania i wody z użyciem energii elektrycznej. Warunki tego planu cenowego są jasne i przejrzyste  – zakładają stałą cenę prądu, niezależnie od godziny czy dnia tygodnia.

Jeżeli jednak Ty i Twoi domownicy czas na wstawienie prania lub zmywarki macie wyłącznie w godzinach popołudniowych (13.00-15.00) lub późnym wieczorem (22.00-6.00), zmiana taryfy na G12 zapewni Wam oszczędność na rachunkach. Ten plan cenowy zakłada, niższe stawki za energię w trakcie czasu trwania tzw. doliny dziennej i doliny nocnej. Planując obowiązki w tych godzinach, zapłacisz mniej.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku taryfy G12w, która zapewnia niższe koszty za energię zużywaną w nocy (22.00-6.00) oraz w trakcie weekendów (od 22.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek). Oferta ta pomaga w zminimalizowaniu kosztów użytkowania prądu, w przypadku osób, które obowiązki domowe nadrabiają pod koniec tygodnia oraz w późnych godzinach wieczornych.

Dostosowując swoje nawyki i wybierając bardziej efektywne rozwiązania, możesz znacząco obniżyć swoje zużycie energii. Pozbycie się starych sprzętów na rzecz modeli energooszczędnych czy inwestycja w fotowoltaikę, to tylko kilka sposobów. Ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki już teraz!

fot.Unsplash

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda