mobile
REKLAMA

Jaka lampa w sypialni do czytania?

Sypialnia to miejsce przede wszystkim do odpoczynku w wolnych chwilach lub po intensywnym dniu. Może służyć nie tylko do spania, ale i do wyciszenia się czy relaksu o każdej porze. W sypialni zazwyczaj panuje spokój, dlatego też jest to doskonałe miejsce do oddania się lekturze ulubionej książki. Jednocześnie światło w sypialni jest często dosyć łagodne i nie nadaje się do czytania. Dlatego warto wyposażyć to pomieszczenie w odpowiednią lampę, która pomoże zadbać o oczy.

Artykuł sponsorowany
TAGI
Jaka lampa w sypialni do czytania?

Kącik do czytania w sypialni - jakie lampy wybrać?

Jeżeli w sypialni jest dość miejsca, można w niej wydzielić pewną przestrzeń przeznaczoną do odpoczynku przy książce. Najlepiej wyodrębnić kawałek pokoju przy oknie, gdzie jak najdłużej będzie docierało światło naturalne - najlepsze dla ludzkiego oka. Tę powierzchnię można zaaranżować stawiając wygodny fotel i stolik kawowy. Jednak obowiązkowym punktem w takim kąciku do czytania musi być lampa.

Lampy do czytania powinny mieć dość mocne światło, które pozwoli bez wytężania wzroku oddać się lekturze. Najlepiej wybrać też żarówki o cieplejszych odcieniach bieli. Warto również zdecydować się na lampy, które są wyposażone w regulację natężenia światła. Dzięki temu można dopasować jasność do własnych potrzeb i na przykład pory dnia.

Lampy do czytania przy łóżku

Wielu uwielbia czytać książki na leżąco w łóżku, niezależnie od pory dnia. Jednak kiedy światło słoneczne się kończy, to konieczne jest zadbanie o dodatkowe oświetlenie książki. Zazwyczaj górne światło sypialni jest słabe i nie dociera w wystarczającym stopniu do miejsca, gdzie stoi łóżko. Niektóre sypialnie wręcz nie mają głównego źródła światła, a jedynie nastrojowe oświetlenie LED, które jest zbyt słabe do czytania.

Dlatego przy łóżku w sypialni można przykładowo ustawić lampy podłogowe na wysokich, regulowanych nóżkach i o ruchomych główkach. Dzięki temu można kierować promień światła w potrzebne miejsce, by nie musieć czytać w jednej pozycji przez dłuższy czas. Mimo to czasem problematyczne może być odwracanie się na drugi bok podczas pochłaniania kolejnych kartek lektury. Wówczas warto znaleźć też dodatkowe rozwiązanie.

Bardzo dobrym pomysłem w takim przypadku są lampy wiszące, które można zamontować nad głowami - nad łóżkiem. Należy je mocno i stabilnie zamocować do ściany, w odpowiedniej odległości od głów. Takie dodatkowe źródło światła sprawi, że w każdej pozycji będzie można swobodnie oświetlić książkę i wygodnie czytać.

Lampy wiszące również powinny mieć regulowaną zarówno długość, jak i klosz, by ustawić kierunek padania światła w aktualnie potrzebną stronę. Dzięki temu czytanie w łóżku stanie się komfortowe i nieproblematyczne. Nie będzie też konieczna wymiana głównego światła w sypialni na mocniejsze.

Jakie lampy do czytania wybrać?

Lampy służące do czytania przede wszystkim powinny służyć oczom, ale jednocześnie mogą pasować do ogólnej aranżacji sypialni. Bez problemu można wybrać modele zgrane kolorystycznie czy stylistycznie z całą przestrzenią. Przykładowo do wnętrza nowoczesnego sprawdzą się minimalistyczne lampy wiszące o prostych, metalowych nóżkach i geometrycznych kształtach klosza.

Z kolei w sypialni urządzonej na styl prowansalski, doskonale się będą prezentowały lampy wiszące o nóżkach metalowych lub z drewnianymi akcentami i z kloszami białymi albo o pastelowych kolorach. Szczególnie dobrze będą wyglądały odcienie fioletu, różu, błękitu czy seledynu.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda