mobile
REKLAMA

Jaki tryb studiów w Warszawie wybrać - stacjonarne, czy zaoczne?

W obecnych czasach studia odgrywają bardzo ważną rolę, są nie tylko momentem zdobycia wiedzy potrzebnej w przyszłej pracy, ale także jej podstawą. Z tego powodu studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie (jednolite magisterskie), czy studia podyplomowe, stacjonarne lub zaoczne, cieszą się nieustannie rosnącą popularnością wśród studentów, decydujących się na ich podjęcie.

Artykuł sponsorowany
Jaki tryb studiów w Warszawie wybrać - stacjonarne, czy zaoczne?

Studia w Warszawie, czyli dlaczego warto studiować w Warszawie?

Warszawa - stolica Polski jest jednym z najczęściej wybieranych przez studentów miast, w których decydują się oni kontynuować swoją edukację. Jest to skutek nie tylko dobrej lokalizacji miasta, ale także ogromnego wyboru kierunków studiów. Miasto liczy ponad 80 uczelni wyższych, które dają ogromny wybór kierunków, co przyczynia się do tego, że studiowanie w Warszawie jest tak bardzo popularne.

Warszawa jest jednym z miast z najliczniejszą liczbą adeptów, dzięki czemu życie studenckie nie opiera się tylko na zdobywaniu wiedzy, ale także pozwala zawrzeć nowe znajomości mogące przetrwać nie tylko czas studiów. Co więcej, dzięki stałemu rozwojowi miasta, w stolicy nie ma problemu ze znalezieniem pracy, zarówno dorywczej (pozwalającej na namiastkę samodzielności już w trakcie studiów), jak i pracy docelowej (po zakończeniu edukacji). Dodatkową korzyścią jest architektura miasta, która zachwyca ludzi z całego świata.

- Czym różnią się studia w Warszawie dzienne od zaocznych oraz na co zwrócić uwagę wybierając kierunek studiów, dowiesz się z artykułu.

Studia dzienne a studia zaoczne - różnice w studiowaniu

Największą różnicą pomiędzy studiami dziennymi (stacjonarnymi) a studiami zaocznymi (niestacjonarnymi) jest ilość godzin spędzona na uczelni. Studia dzienne odbywają się w trybie ciągłym, czyli od poniedziałku do piątku. W przypadku studiów zaocznych zajęcia na uczelni odbywają się jedynie w weekendy (w soboty i/lub niedziele) i mają postać zjazdów, podczas których studenci spędzają większą część dnia na uczelni. Co więcej, nie na każdej szkole wyższej zjazdy odbywają się regularnie, czyli co tydzień, ponieważ zdarzają się weekendy bez zajęć - co pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu osobom jednocześnie pracującym i studiującym.

Warto podkreślić, że podstawa programowa, przedstawiana studentom decydującym się na tryb studiów dzienny lub zaoczny, jest taka sama - dlatego czas poświęcony na uczelni nie ma tutaj decydującego znaczenia. Z tego powodu studenci, decydujący się na studia zaoczne nie muszą obawiać się, że zdobędą mniejszą ilość wiedzy i podstawy programowej aniżeli ich równieśnicy - studenci studiów stacjonarnych.

Studia zaoczne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości podjęcia studiów stacjonarnych. Często wybierają je osoby, które podejmują decyzję o samodzielnym utrzymaniu się w czasie studiów, bądź dysponują mniejszą ilością czasu ze względu na codzienną pracę i pełnione obowiązki.

Studia zaoczne są dobrym rozwiązaniem także dla tych osób, które właśnie zdały maturę i chcą się usamodzielnić. Student, dzięki wolnym dniom w tygodniu, może podjąć pracę, czyli stać się młodą i niezależną finansowo osobą, mogącą jednocześnie zgłębiać wiedzą na wybranym przez siebie kierunku studiów.

Studia podyplomowe

Studia podyplomowe są kolejnym etapem w edukacji wielu osób, które posiadają już przynajmniej jeden dyplom ukończenia studiów wyższych (licencjackich, inżynierskich, magisterskich). Studia te pozwalają podnieść kwalifikacje i zgłębić wiedzę niezbędną w przyszłym zawodzie. Dają również szansę na znalezienie wymarzonej pracy. Są one bowiem do niej dodatkowym przygotowaniem, które z pewnością podniesie pewność siebie, zwiększy kwalifikacje i lepiej przygotuje do wykonywanych w przyszłości obowiązków.

Warto wspomnieć także, że w obecnych czasach studia zaoczne coraz częściej odbywają się w postaci zdalnej (online). To pozwala jeszcze bardziej zminimalizować czas poświęcany na dojazdy i wykorzystać go w inny sposób - np. na naukę lub regenerację organizmu po pracy. Liczne kierunki studiów online cieszą się coraz większą popularnością wśród studentów, zarówno tych bezpośrednio po maturze (po otrzymaniu świadectwa dojrzałości), jak i osób decydujących się na rozpoczęcie nauki w późniejszym czasie.

Jakie studia w Warszawie wybrać - czyli najpopularniejsze kierunki studiów

Dzięki ogromnej liczbie szkół wyższych, oferowanych przez warszawskie uczelnie, a przez to szerokiej gamie kierunków studiów, każdy student będzie w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni kierunek studiów.

- Jeśli zastanawiasz się jakie kierunki studiów na warszawskich uczelniach są chętnie wybierane przez przyszłych studentów, poniżej znajdziesz kilka ciekawych i wartych uwagi informacji, które z pewnością pomogą podjąć Ci tę ważną i nie zawsze łatwą decyzję.

 

 • Jeśli interesujesz się przyrodą i rolnictwem, dobrym wyborem okażą się następujące uczelnie i oferowane przez nie kierunki studiów stacjonarnych i zaocznych:

  - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (m.in.: Ochrona Środowiska, Inżynieria Środowiska, Rolnictwo, Technologia drewna, Inżynieria i gospodarka wodna, Żywienie człowieka i ocena żywności, Ogrodnictwo miejskie i arborystyka, Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności, Bezpieczeństwo żywności, Weterynaria, Bioinżynieria zwierząt, Zootechnika). W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego możesz studiować również Technologię energii odnawialnej, Technologię biomedyczną, Architekturę krajobrazu, Dietetykę, Socjologię itp.,

  - Uniwersytet Warszawski (np. Geologia, Geografia, Biologia, Energetyka i chemia jądrowa, a także kierunki studiów oferujące indywidualne studia międzyobszarowe w obszarach nauk ścisłych, nauk przyrodniczych i nauk społecznych). Na Uniwersytecie Warszawskim, znajdują się również inne wydziały, między innymi wydział socjologii, wydział matematyki, wydział geografii oraz wydział prawa.
  Dużym zainteresowaniem cieszą się humanistyczne kierunki, wydział nauk ekonomicznych oraz studia inżynierskie. Liczne są również kierunki studiów filologicznych, a wśród nich: filologia polska, filologia angielska, a także filologia bałtycka, romańska, włoska, ugrofińska itp.
 • Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, który jest jednym z pierwszych medycznych uczelni w Polsce, wiedzę zdobywa ponad 10 000 studentów. Z tego powodu jest on jednym z najczęściej wybieranych uniwersytetów przez przyszłych studentów medycyny.

  Warszawski Uniwersytet Medyczny oferuje następujące kierunki kształcenia: Kierunek Lekarski, Kierunek Lekarsko-dentystyczny, Farmację, Analitykę medyczną, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Toksykologię z elementami kryminalistyki.
 • Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego znajdziesz aż sześć kierunków studiów, które znajdują się w pierwszej dziesiątce najlepszych w Polsce, są to: Teologia, Bezpieczeństwo wewnętrzne, Bezpieczeństwo w gospodarce cyfrowej, Psychologia, Archeologia, Filozofia i Chemia, a także humanistyczne kierunki studiów takie jak: Pedagogika, Prawo, Administracja, Nauki o rodzinie.
 • Jeśli Twoją pasją jest sztuka, dobrym wyborem może być Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza (Aktorstwo, Reżyseria, Wiedza o Teatrze), Akademia Sztuk Pięknych (Scenografia, Sztuka mediów), Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (Wokalistyka), Warszawska Szkoła Filmowa (Aktorstwo Nowych Mediów, Obraz Multimedialny) lub inne artystyczne kierunki.
 • Warte uwagi są także Szkoła Główna Handlowa, Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Chrześcijańska Akademia Teologiczna oraz uczelnie wojskowe (m.in. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego W Warszawie).

  Warte uwagi są także kierunki studiów oferowane przez uczelnie takie jak:
 • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej, Akademia Katolicka - Collegium Joanneum, Społeczna Akademia Nauk, Akademia Leona Koźmińskiego, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia, Lingwistyczna Szkoła Wyższa, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Warszawska Szkoła Zarządzania, Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji czy Szkoła Wyższa Ekologii i Zarządzania.
 • Dużą popularnością wśród studentów, w tym decydujących się na studia podyplomowe, cieszą się następujące uczelnie wyższe: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Akademia Finansów i Biznesu Vistula, Wyższa Szkoła Rehabilitacji czy Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Uczelnie wyższe dostępne tylko w Warszawie

Dodatkowo w stolicy znajdują się szkoły wyższe, które nie są popularne wśród innych miast, takie jak Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (oferowane kierunki studiów to  m.in.: Informatyka, Zarządzanie Informacją, Kulturoznawstwo - kultura Japonii), Akademia Sztuki Wojennej (Obronność i przygotowania obronne społeczeństwa, Zarządzanie i dowodzenie), Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych (Kryminologia, Bezpieczeństwo narodowe) czy Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (Obronność państwa, Inżynieria kosmiczna i satelitarna, Lotnictwo i kosmonautyka, Optoelektronika).

Podsumowanie

Czy warto zdecydować się na studia w Warszawie? - Zdecydowanie warto!

Warszawa, jako największy ośrodek akademicki w Polsce, wyróżnia się pod względem liczby uczelni, ale także ilości osób tu studiujących. Każdy student bez problemu znajdzie w Warszawie swój wymarzony kierunek studiów.

Dobre położenie miasta, duży wybór uczelni oraz liczne kierunki studiów to nie jedyne powody, dla których studenci tak często decydują się studiować w stolicy Polski. Dzięki dużej liczbie kawiarni, barów czy malowniczych parków studenci mogą odpocząć po dniu nauki i pracy oraz zregenerować siły do dalszych swoich obowiązków. Natomiast z uwagi na liczne perspektywy i możliwości, które daje miasto, absolwenci uczelni wyższych często decydują się zostać w stolicy nawet po zakończeniu edukacji.

Dzięki możliwości wyboru trybu studiów, student może, ale nie ma konieczności pojawiania się na uczelni przez cały tydzień. Ze względu na charakter studiów zaocznych wymagana jest obecność jedynie przez dwa dni w tygodniu, a online - wcale. Dzięki temu łatwiej można pogodzić naukę, pracę i prowadzenie domu. Dodatkowo nie ma potrzeby przeprowadzki do innego miasta, co pozwala jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, które byłyby przeznaczone na wynajem mieszkania.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda