mobile
REKLAMA

Klub HDK PCK „Krewki Ursynów” zaprasza!

To już jutro, 25 czerwca 2022 roku, punktualnie o godzinie 9.00 czasu lokalnego na warszawskim Ursynowie startuje kolejna zbiórka krwi oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Krwiobus, tradycyjnie, czekał będzie przed urzędem dzielnicy Ursynów.

Anna Tomasik
Klub HDK PCK „Krewki Ursynów” zaprasza!

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Krewki Ursynów” zaprasza na sobotnią zbiórkę krwi. To już ósma zbiórka w tym roku, a bodajże siedemdziesiąta od chwili powstania klubu HDK. Jest to również 54. akcja rejestracyjna potencjalnych dawców szpiku.

Warto przy okazji wspomnieć, że klub HDK PCK „Krewki Ursynów” w lutym 2022 roku obchodził swoje 5. urodziny, ale ze względu na pandemię i obostrzenia nie było hucznej fety.

Niemalże od początku swojej działalności „Krewki Ursynów” współpracuje z Fundacją DKMS, której nadrzędną misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.

Dawcą szpiku może zostać osoba w wieku 18-55 lat.                                                                                                               

Co roku ubywa około dziesięciu tysięcy potencjalnych dawców z powodu ograniczeń wiekowych, bo dawcą można być tylko do 55. roku życia, a także z uwagi na różne choroby tychże potencjalnych dawców – zwraca uwagę Teresa Kołacz-Florczak, sekretarz zarządu Klubu HDK PCK „Krewki Ursynów”. I niezmiennie od lat podkreśla, że wbrew pozorom, na stołecznej mapie Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK wcale nie jest ich tak dużo.

Zainteresowanie naszymi akcjami jest naprawdę spore. Nasi mieszkańcy już przyzwyczaili się do tych zbiórek. Ale mimo wszystko wciąż brakuje tej przysłowiowej „kropelki krwi”, bo przecież Polska jest krajem zamieszkiwanym przez blisko 40 milinów ludzi. Codziennie ktoś odnosi obrażenia w wypadkach samochodach, motocyklowych i codziennie ktoś otrzymuje diagnozę o nieuleczalnej chorobie. Codziennie też umierają ludzie. Jednym nie da się już pomóc, ale innym można. Krew i szpik często ratują komuś życie – mówi sekretarz zarządu Klubu HDK PCK „Krewki Ursynów”.

Ursynowscy krewcy gorąco zachęcają do udziału w sobotniej zbiórce.

Zwracamy się do wszystkich o podzielenie się swoim najcenniejszym darem, jakim są krew i szpik, ratujące ludzkie życie – apeluje Teresa Kołacz-Florczak, która na miejscu udzieli wyczerpujących informacji i rozwieje ewentualne wątpliwości.

Organizatorzy zapewniają herbatę, kawę i wodę.

– Na dzień przed oddaniem krwi należy wypić około 1,5 litra wody, a przy panujących obecnie upałach i wysokich temperaturach nawet ponad 2 litry wody – przypomina Teresa Kołacz-Florczak.

I my przyłączamy się do apelu! Zostań dawcą szpiku – podziel się kropelką krwi!

Tekst i foto: Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda