mobile

Kompleksowe sprzątanie chodników

Nie tylko regularne zamiatanie, ale i sprzątanie na mokro. Zarząd Oczyszczania Miasta dba o kompleksowe porządkowanie terenów dla pieszych - chodników i przystanków komunikacji miejskiej.

Informacja prasowa
TAGI chodniki
Kompleksowe sprzątanie chodników

Chodniki, które znajdują się pod opieką ZOM, przez cały rok są regularnie sprzątane. W zależności od lokalizacji są zamiatane z różną częstotliwością. W minionym roku 40% z nich była porządkowana 3 razy w tygodniu. Natomiast tam, gdzie jest wzmożony ruch pieszych, jak np. w Śródmieściu czy na dużych węzłach przesiadkowych, czyszczenie odbywało się codziennie. Chodniki i przystanki zamiatane są także zimą, jeśli pozwala na to pogoda, a gdy pojawiają się zimowe warunki – są odśnieżane i posypywane piaskiem.

Porządki na mokro

Chodniki w reprezentacyjnych miejscach, na Krakowskim Przedmieściu i ul. Świętokrzyskiej, objęte są szczególną uwagą. ZOM wspomaga zarządców odpowiedzialnych za czystość na tych popularnych trasach spacerowych. Od wiosny do jesieni regularnie działa tam szorowarka, czyli niewielki zwrotny pojazd, który czyści chodniki na mokro. Jedno dokładne posprzątanie tych chodników zajmuje kilka dni, ponieważ to łącznie 60 tys. m2 powierzchni. W zeszłym roku ZOM umył te miejsca 31 razy.

Na mokro, przy użyciu myjek ciśnieniowych, regularnie porządkowane są także popularne przejścia podziemne, m.in. przy rondzie Zesłańców Syberyjskich, Centrum Nauki Kopernik czy stacji metra Marymont. 14 przejść w zeszłym roku zostało umytych 133 razy.

Interwencyjnie dla czystości

Tereny dla pieszych są regularnie porządkowane, ale zdarza się, że pojawi się na nich nagłe i niebezpieczne zanieczyszczenie, na przykład rozbite szkło. Wtedy do działania wysyłamy grupy interwencyjnego sprzątania. Reagują na zgłoszenia od kontrolerów, którzy codziennie sprawdzają miasto pod kątem czystości i bezpieczeństwa, a także na informacje od mieszkańców przekazane przez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Przez cały rok takie interwencyjne prace objęły 4,5 mln m2 miejskich terenów.

Kompleksowe porządki

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje i nadzoruje kompleksowe utrzymanie czystości w Warszawie. To regularne sprzątanie ulic, chodników i przystanków komunikacji miejskiej, opróżnianie ulicznych koszy na śmieci i działania interwencyjne. Prace wykonywane na wymaganym przez ZOM wysokim poziomie dają zauważalny przez mieszkańców i turystów efekt. Wysoki standard czystości wpływa korzystnie nie tylko na estetykę przestrzeni publicznej, ale także bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za czystość 3,4 mln m2 terenów dla pieszych nieprzylegających do nieruchomości, biegnących wzdłuż głównych warszawskich ulic, w tym 4,3 tys. przystanków komunikacji miejskiej. Pozostałymi chodnikami zajmują się urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych i Zarząd Praskich Terenów Publicznych, alejkami w parkach i chodnikami wokół nich – Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Za czystość chodników, które przylegają do nieruchomości, odpowiadają właściciele tych nieruchomości.

Fot. ZOM

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda