mobile
REKLAMA

Koniec bud monopolowych?

Ratusz planuje podjąć walkę z narastającą falą całodobowych budek alkoholowych. Czy przypadkiem nowe przepisy nie odbiją się również na lokalach gastronomicznych?

TAGI
Koniec bud monopolowych?

Na chwilę obecną, zgodnie z przepisami, wprowadzony jest zakaz sprzedaży alkoholu w odległości 50 metrów od kościołów, szkół i przedszkoli. Ratusz chce pójść krok dalej i zwiększyć ten zasięg do 100 metrów. Pytanie tylko, co w takim razie stanie się z lokalami gastronomicznymi sprzedającymi napoje alkoholowe na wynos?

Jeden z miejskich aktywistów, Witold Weszczak, poddaje w wątpliwość pomysł z zaostrzonymi przepisami. Jego zdaniem wpłynie to również na zamknięcie restauracji, w których można kupić butelkę dobrego wina czy whisky i zabrać ją do domu. A lista takich lokali z pewnością byłaby długa.

Ratusz zapewnia, że nowe przepisy nie obejmą restauracji, w których można spożywać alkohol. Ale jeśli właściciel lokalu będzie prowadził sprzedaż detaliczną na podstawie osobnego zezwolenia, wtedy owszem, obowiązują go te same zasady co sklep monopolowy.

Nowe przepisy mają powstać w celu wyeliminowania narastającego problemu spożywania alkoholu wokół sklepów. Wielu mieszkańców skarży się na osobników, którzy uprawiają taką kulturę picia, a pod wpływem napojów wyskokowych wszczynają awantury, zakłócają ciszę nocną, zaśmiecają i dewastują okolicę.

Pomysł z zaostrzonymi przepisami spotkał się z entuzjastyczną reakcją. Uznano, że może to pozytywnie wpłynąć również na walkę z alkoholizmem.

W przepisach, poza zwiększeniem odległości, zmieni się także sposób jej mierzenia. Będzie liczona w linii prostej, od sklepu do najbliższego obiektu chronionego. Planowane jest również poszerzenie listy budynków chronionych o żłobki, ośrodki wsparcia dziennego i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Mimo, że pojawiają się liczne głosy za dodaniem to tej listy także osiedli i budynków mieszkalnych, nie jest to możliwe. Obiekt chroniony musi mieć uzasadnienie, dlaczego ma być objęty ochroną, a w tym przypadku władze miasta nie znajdują na to argumentu.

Razem z projektem zostanie przygotowana propozycja zmniejszenia liczby koncesji dla sklepów sprzedających mocniejsze alkohole. Rada Warszawy zajmie się tym prawdopodobnie w lipcu. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, nowe przepisy wejdą w życie w ciągu kilku miesięcy.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda