mobile
REKLAMA

Konkurs na projekt Izby Pamięci rozstrzygnięty

8 maja zostały ogłoszone wyniki konkursu na koncepcję Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Będzie tu eksponowana stała wystawa dokumentująca życie w okupowanej stolicy.

 

TAGI
Konkurs na projekt Izby Pamięci rozstrzygnięty

Do konkursu zgłoszono 107 prac, z czego trzy pierwsze miejsca przypadły warszawskim architektom. Nagrody zdobyli: 

- I nagroda (70 tys. zł) - Piotr Bujnowski, Kalina Jędrak, Maciej Koczocik, Krzysztof Makowski, Martyna Rowicka (Warszawa),

- II nagroda (50 tys. zł) - Karol Żurawski i Maciej Łuczak (Warszawa),

- III nagroda (30 tys. zł) - Mikołaj Kwieciński i Michał Adamczyk (Warszawa).

Dodatkowo przyznano jeszcze pięć wyróżnień finansowanych (8 tys. zł) i dwa wyróżnienia honorowe.

Prace oceniało jury w składzie: Marek Mikos, Jakub Wacławek, Wanda Traczyk, Tadeusz Barucki, Maciej Kuryłowicz, Anna Ginter, Wojciech Wagner, Ewa Nekanda-Trepka, Piotr Oleńczak i Adam Siwek.

Zwycięska praca „proponuje lokalizację Izby Pamięci, która z szacunkiem odnosi się do zasadniczych założeń kompozycji zespołu autorstwa Romualda Gutta i Aliny Scholtzówny. Projekt, stosując silną formę i pełne dostojeństwa środki wyrazu, konstruuje obiekt mocno oddziałujący na emocje odwiedzających to miejsce. Projekt proponuje prostą monolityczną bryłę wśród drzew założenia parkowego. Surowe wnętrze, zanurzające się w półmroku, jest odsunięte od bezpośredniego kontaktu z otoczeniem, kierunkując odwiedzających ku zadumie nad losem Miasta i jego Mieszkańców. Także zaproponowana lokalizacja Muru Pamięci, umożliwiająca jego rozbudowę jest w pełni adekwatna do założeń konkursu” - czytamy na stronie Urzędu Miasta. - „W dalszych pracach nad projektem należy się zastanowić nad sposobem ekspozycji w głównej sali pawilonu, a także nad zagadnieniem dostępu do wnętrza pawilonu w godzinach nocnych”.

Projekt zakłada powstanie Izby Pamięci złożonej z czterech bloków pełniących konkretne funkcje, ograniczonych dwiema masywnymi ścianami.

„Przy tworzeniu projektu najważniejszy był dla nas szacunek dla miejsca i pracy, jaką tu kiedyś wykonał prof. Gut. W założeniu ma to być projekt dość poważny, z jednego praktycznie materiału - warstwowo układanego betonu, którego masywne ściany mają stworzyć wrażenie powagi i wzmagać emocje. Posadzka będzie wykonana z płyt metalowych, które będą miały pustkę pod sobą co da efekt akustyczny. Te płyty będą się także starzały, każdy kto tam przejdzie pozostawi jakiś ślad, pamięć budynku. Ma być to skromny pawilon stojący wśród drzew" - powiedział Piotr Bujnowski, członek zwycięskiego zespołu.

W Izbie Pamięci prezentowana będzie stała wystawa dokumentująca życie w okupowanej stolicy, która umożliwi odwiedzającym to miejsce ludziom zapoznanie się z informacjami o zbrodniach popełnionych w latach 1939-1945, miejscach egzekucji i pochówku ofiar oraz historią Cmentarza Powstańców. Na Murze Pamięci, który powstanie w pobliżu pawilonu, zostaną umieszczone imiona i nazwiska zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii.

Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli powstał w 1945 r. i jest największym cmentarzem wojennym stolicy. Spoczywa tutaj ponad 100 tys. osób, głównie cywili zmarłych podczas Powstania Warszawskiego oraz żołnierzy poległych w okresie II wojny światowej.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda