mobile
REKLAMA

Krwiodawcy poszukiwani

W Warszawie brakuje krwi. Stołeczne Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa informuje, że najmniej zapasów jest z grup 0Rh+, 0Rh-, ARh- i BRh-. Niski stan zapasów dotyczy również płytek krwi.

Marcin Kalicki/ fot. pixabay
TAGI
Krwiodawcy poszukiwani

Ten cenny płyn ratujący życie może oddać dobrowolnie każdy kto ukończył 18 lat, jest zdrowy i waży powyżej 50kg. Po rejestracji w punkcie poboru wykonywane są wstępne badania laboratoryjne (morfologia). Gdy wyniki są już znane, potencjalny dawca udaje się na badania lekarskie. To tu można uzyskać informację czy dana osoba kwalifikuje się do oddania krwi lub innych jej składników. Samo oddanie krwi pełnej (450ml) to czas od. 5-8 minut, ale już płytek (250 ml) czy osocza (600ml) wiąże się ze spędzeniem w punkcie pobrań ok. godziny.

Poza satysfakcją z pomocy potrzebującym krwiodawcy przysługuje wiele przywilejów m.in.: zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddawana jest krew, zniżki na wybrane leki, ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa, bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych, możliwość korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów czy też bezpłatna komunikacja miejsca (po oddaniu 15 litrów krwi przez kobiety lub 18 litrów przez mężczyzn).

Jednak nie przywileje są najważniejsze wśród krwiodawców. - Oddaje krew od 2007 roku. Zaczęło się od pomocy znajomemu, który był operowany po wypadku samochodowym. Spróbowałem i teraz już przyjeżdżam na Saską niezależnie od tego czy potrzebna jest pomoc dla konkretnej osoby czy nie. To chyba najprostszy sposób pomocy innym, dając im coś cennego, coś czego nie można kupić. To jest w tym najpiękniejsze, reszta to tylko miły dodatek - mówi Krzysztof Łyczakowski.

Krew w stolicy można oddać w siedzibie głównej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75 lub w jednym z trzech Terenowych Oddziałów: w Szpitalu Bielańskim (ul. Cegłowska 80), w Instytucie - "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" przy ul. Dzieci Polskich 20 oraz w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej 5. Zachęcamy wszystkich do oddawania krwi i pomagania w ten sposób innym mieszkańcom Warszawy.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda