mobile
REKLAMA

Kwiaty na pętlach

Warszawskie pętle komunikacji miejskiej wypiękniały – na siedmiu z nich posadzono 7600 letnich kwiatów. Pasażerowie mogą podziwiać tysiące smoczych i boliwijskich begonii posadzonych w piętrowych kwietnikach.

Informacja prasowa
Kwiaty na pętlach

Begonia królową lata

W tym roku Zarząd Oczyszczania Miasta jako główną roślinę wybrał begonię o nazwie Dragon Wing, czyli smocze skrzydło. To jedne z najszybciej i najokazalej rosnących odmian. Osiągają do 70 cm wysokości, a końcówki pędów są lekko zwisające, co nadaje całej kompozycji interesujący wygląd. Razem z nimi na miejskich kwietnikach pojawiły się  trawy ozdobne i byliny. Rozplenice japońskie i gaury swoimi delikatnymi, ale bardzo dekoracyjnymi kwiatami dodają kompozycjom uroku.

Nowością w tegorocznych aranżacjach są begonie boliwijskie. Charakteryzują się one dużymi liśćmi o zwisającym pokroju i licznymi kwiatami. Wyjątkowy jest również kształt płatków, które w tej odmianie są kielichowate, co nie jest często spotykane wśród begonii.

Kolorowo na pętlach

Najwięcej, bo po 1700 smoczych begonii ogrodnicy posadzili na pętli Żerań FSO i Rondo Wiatraczna, a kolejne 1400 na pętli tramwajowej P+R Al. Krakowska. Na Nowym Bemowie pojawiło się 1200 roślin. Natomiast pętle autobusowe Esperanto i Wilanów wzbogaciły się o begonie boliwijskie. Odmienną – w zakresie użytych roślin – aranżację zyskała pętla tramwajowa Annopol, którą dekorują czerwone pelargonie bluszczolistne.

Odpowiednia pielęgnacja

Ze względu na specyfikę miejsc w których rosną, gatunki wybrane do aranżacji miejskiej przestrzeni muszą być wytrzymałe na wysokie temperatury, słońce, silny wiatr czy spaliny. Ogrodnicy przez cały rok dobierają odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne do każdej rośliny. Latem begonie i pelargonie są regularnie podlewane i nawożone, pielone, a przekwitłe kwiatostany i pożółkłe liście usuwane.

Sezonowe sadzenie kwiatów to tylko część prac, które Zarząd Oczyszczania Miasta prowadzi w zakresie utrzymania zieleni na 57 pętlach komunikacji miejskiej. Dodatkowo, regularna pielęgnacja w postaci cięć technicznych, pielenia, nawożenia oraz dosadzania dotyczy także drzew i krzewów.

Fot. Zarząd Oczyszczania Miasta

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda