Legia przełamała Twarde Pierniki. „Zieloni Kanonierzy” wygrywają w Toruniu

W meczu 22. kolejki Orlen Basket Ligi koszykarze stołecznej Legii zmierzyli się w Toruniu z Twardymi Piernikami. „Zieloni Kanonierzy” po dobrej grze pokonali rywali 83:70.

Spotkanie rozpoczęło się od efektownego wsadu Arica Holmana, później jednak torunianie zdobyli pięć punktów z rzędu. Dzięki „trójce” Holmana Legia doprowadziła do wyrównania, a w kolejnych minutach „Zieloni Kanonierzy” wypracowali sobie kilkupunktową przewagę. Po wejściu na parkiet i celnym rzucie „zza łuku” Raya Cowelsa przewaga Legii wynosiła osiem punktów. Ostatecznie zdobywcy Pucharu Polski mieli po pierwszej kwarcie bilans „+7”, po jednym rzucie wolnym wykorzystanym przez Dariusza Wykę.

W drugiej kwarcie gospodarze zaczęli odrabiać straty i po stu pięćdziesięciu sekundach gry doskoczyli do Legii na zaledwie punkt. Po dwóch skutecznych rzutach osobistych i efektownym przechwycie zakończonym celnym rzutem przez Christiana Vitala to legioniści znów delikatnie „odjechali”, ale w odpowiedzi celnie za trzy rzucił Aaron Cel. Mecz był bardzo wyrównany, oba zespoły nieźle radziły sobie w ofensywie. Przez kilka kolejnych minut wynik niewiele się zmienił, ale to Twarde Pierniki wyszły na jednopunktowe prowadzenie po skutecznym rzucie Mate Vucicia. Ten sam zawodnik chwilę później podwyższył wynik. Legioniści stanęli w miejscu, a na trzy i pół minuty przed końcem pierwszej połowy trener Popiołek poprosił o czas przy prowadzeniu rywali 35:30. Ta decyzja okazała się słuszna – dwa celne rzuty wolne Vitala i akcja „2+1” Michała Kolendy pozwoliły Legii doprowadzić do remisu. Ostatecznie obie drużyny schodziły na przerwę przy stanie 37:37.

Trzecia kwarta rozpoczęła się od celnych rzutów spod kosza Josipa Sobina i Lorena Jacksona. Gospodarze nie zamierzali jednak odpuszczać i dzięki celnym rzutom za trzy punkty utrzymywali dystans. Grę Legii w tej fazie nakręcał dobrze dysponowany Kolenda, jednak koledzy w bardzo małym stopniu wspomagali skrzydłowego, dlatego to Twarde Pierniki odzyskały prowadzenie na nieco ponad trzy minuty przed końcem tej części gry. Do końca kwarty trwała wymiana „punkt za punkt”, a ostatnia akcja należała do Legii. Rzut Cowelsa był jednak niecelny, ale „Zieloni Kanonierzy” przed decydującymi dziesięcioma minutami prowadzili 55:54.

Wymiana ciosów trwała również od początku czwartej kwarty. Oba zespoły szczególnie w ataku grały dosyć nerwowo, a wynik krążył wokół remisu. Po celnym rzucie za trzy Marcela Ponitki trener gospodarzy Srdjan Subotić poprosił o czas przy wyniku 65:62 dla Legii – do końca gry pozostawało wówczas sześć minut. Po powrocie na parkiet „Zieloni Kanonierzy” podkręcili tempo – trójka Jacksona i dwie dobre akcje pod koszem Sobina spowodowały powiększenie przewagi do ośmiu punktów. Szkoleniowiec Twardych Pierników poprosił o kolejną przerwę na trzy minuty przed końcową syreną. Kapitalna akcja „2+1” Ponitki dała legionistom bezpieczną, dwucyfrową przewagę. Gospodarze nieco zmniejszyli straty, ale tylko na moment. Ostatecznie Zieloni Kanonierzy pewnie zwyciężyli w Toruniu.

Twarde Pierniki Toruń – Legia Warszawa 70:83 (15:22, 22:15, 17:18, 16:28)

Najwięcej punktów: Aric Smith (19), Mate Vucić (15), Aaron Cel (14) – Michał Kolenda (18), Marcel Ponitka (17), Christian Vital (16)

Twarde Pierniki: Arik Smith, Mate Vucić, Aaron Cel, Aljaz Kunc, Wojciech Tomaszewski, TreyDiggs, Bartosz Diduszko, Paweł Sowiński, Wit Szymański –, Jakub Jagodziński –.

Legia: Michał Kolenda, Marcel Ponitka, Christian Vital, Josip Sobin, Aric Holman, Loren Jackson, Raymond Cowels III, Grzegorz Kulka, Dariusz Wyka, Marcin Wieluński –.

W kolejnym ligowym spotkaniu „Zieloni Kanonierzy” zmierzą się w sobotę na Bemowie z Treflem Sopot. Wcześniej, bo już w środę, również w Hali Sportowej przy ul. Obrońców Tobruku warszawianie podejmą w pierwszym meczu ćwierćfinałowym FIBA Europe Cup hiszpańskie Bilbao Basket.