mobile
REKLAMA

Mapa Tarchomina - tak jak widzą go mieszkańcy

Bar Aloha, sklep Dziadek, fabryka domów czy największa piaskownica w Warszawie – te i inne miejsca znalazły się na mapie, która pokazuje Tarchomin oczami „lokalsów”.

TAGI
Mapa Tarchomina - tak jak widzą go mieszkańcy

Mapa, na której opisano miejsca ciekawe i ważne z punktu widzenia mieszkańców Tarchomina, to efekt współpracy Białołęckiego Ośrodka Kultury i Fundacji „Stocznia” oraz Spółdzielni „Krajobraz”. Powstawała przez kilka dni, kiedy na wiosnę po dzielnicy krążyło mobilne, drewniane stoisko. Każdy mieszkaniec mógł zaproponować jakiś punkt, który powinien się na niej znaleźć.

Fot. mat. prasowe
- „Lokalsi” przy pierwszym kontakcie trochę się dziwili i zwykle odpowiadali: „przecież tu nic nie ma” – opowiada Jan Mencwel z Fundacji „Stocznia” – Ale wystarczyło porozmawiać chwilę dłużej i okazywało się, że każdy zna jakieś miejsce w swojej okolicy, które jest ciekawe i na swój sposób wyjątkowe.
Ostatecznie punktów jest prawie 70, wszystkie wskazane i opisane przez mieszkańców. Całość zyskała nietypową, stworzoną partycypacyjnie oprawę graficzną. Rysunki miejsc oraz napis „Tarchomin” zostały zaprojektowane przez dzieci współpracujące z białołęckim Ośrodkiem Pomocy Społecznej pod okiem grafików ze studia Zespół Wespół.
Z mapy dowiemy się m.in. od których bloków zaczął się Tarchomin, gdzie można dostać najlepsze pączki w Warszawie, jakie tajemnice kryje w sobie dziki brzeg Wisły, gdzie są najlepsze miejsca na spacery z psem. Dowiemy się także sporo o historii miejsc, których już nie ma, a które przypominają o czasach, kiedy teren dziś gęsto zabudowany blokami był zupełnie dziki. W niektórych punktach mieszkańcy opisali też swoje pomysły na przyszłość – np. gdzie mogłyby stanąć ławki i kosze na śmieci albo jak poprowadzić ścieżkę rowerową.
Mapa to element szerszego procesu włączania mieszkańców we współpracę z Białołęckim Ośrodkiem Kultury. Proces jest realizowany wspólnie przez BOK i Fundację „Stocznia” w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Mapa jest dostępna za darmo w siedzibie Białołęckiego Ośrodka Kultury na ul. Van Gogha 1. Można ją też otrzymać w siedzibie Stoczni przy Brackiej 20b lub pocztą po przesłaniu swojego adresu na mail stocznia@stocznia.org.pl.

Źródło: Mat. prasowe

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda