mobile
REKLAMA

Matki za kierownicą

Dziś Dzień Matki, Instytut Transportu Samochodowego z tej okazji zwraca uwagę na fakt, że mamy mają pozytywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. - Kobiety, kierując się odpowiedzialnością i rozwagą, mogą dawać lepszy przykład, jak jeździć bezpiecznie, szczególnie gdy przewożą dzieci – podkreślają przedstawiciele Instytutu

oprac. NKK
Matki za kierownicą

Wg przekazanych przez Instytut Transportu Samochodowego kobiety prowadzą auta w sposób rozważny i odpowiedzialny, rzadziej także przekraczają dozwoloną prędkość. Są też bardziej skoncentrowane na jeździe i przestrzegają kodeksu drogowego. Efekt? W 2023 roku kobiety spowodowały 23,7 proc. wypadków drogowych, podczas gdy mężczyźni byli odpowiedzialni za ponad 71,9% z nich. Oznacza to, że kobiety powodują trzy razy mniej wypadków niż panowie – wynika z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dowodzą, że kobiety rzadziej ponoszą śmierć w wypadkach drogowych w porównaniu do mężczyzn. Analizy wskazują również, że ryzyko udziału w takim zdarzeniu - przeliczone na każdy przejechany kilometr - jest dla kobiet od 2 do 4 razy mniejsze niż dla mężczyzn – tłumaczy Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.

Matki – synonim bezpieczeństwa na drodze

Kobiety zwykle nie jeżdżą brawurowo i nie dają upustu negatywnym emocjom na drodze, tak często jak panowie. Te cechy są szczególnie widoczne u matek, które wożą w aucie dzieci. Ich obecność sprawia, że kierująca pojazdem bierze pod uwagę bezpieczeństwo nie tylko swoje i osób biorących udział w ruchu drogowym, ale przede wszystkim dziecka.

Matki, które przewożą dzieci, zazwyczaj jeżdżą bezpiecznie z kilku kluczowych powodów. Po pierwsze, ich priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym, co naturalnie skłania je do ostrożniejszej i bardziej przemyślanej jazdy. Instynkt ochrony potomstwa sprawia, że mamy mogą zachowywać się bezpieczniej. Zwracają większą uwagę na przepisy ruchu drogowego, ograniczenia prędkości oraz zachowanie innych uczestników ruchu. Po drugie, często mają silniejsze poczucie odpowiedzialności. Świadomość, że przewożą najcenniejszy ładunek, może także motywować do unikania ryzykownych zachowań, takich jak gwałtowne manewry, wyprzedzanie w niebezpiecznych miejscach czy agresywnej jazdy – zauważa dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.

Jak podkreślają przedstawiciele Instytutu badania dowodzą, że kobiety generalnie wykazują większą cierpliwość i lepszą zdolność do podzielności uwagi. Te cechy są niezwykle ważne w sytuacjach, które mogą rozpraszać uwagę, jak np. przewożenie dzieci. Umiejętność jednoczesnego kontrolowania sytuacji na drodze oraz dziecka sprawia, że mamy w takich sytuacjach radzą sobie lepiej, ponadto jeżdżą bardziej przewidywalnie i defensywnie.

fot. pixabay

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda