mobile
REKLAMA

Moda na tężnie

W czerwcu br. podczas głosowania nad projektami zgłoszonymi w ramach budżetu partycypacyjnego okaże się, czy mieszkańcy Bielan zgodni są co do pomysłu wybudowania na Chomiczówce mikrosanatorium z prawdziwego zdarzenia. Projekt przewiduje m.in. montaż brodzika do hydroterapii, czy ścieżki wodnej do hydromasażu stóp. Ma kosztować 1,5 mln zł.

Anna Tomasik
Moda na tężnie

Gwar miejski, powstawanie kolejnych osiedli mieszkaniowych z mikro zielenią i - co za tym idzie - coraz większa gęstość zaludnienia sprawiają, że mieszkańcy czują się zmęczeni i szukają miejsc na relaks dla ducha i ciała. A solankowe tężnie z tarniną dla inhalacji układu oddechowego, których w stolicy wciąż przybywa, to raj dla zdrowia. Budowę jednej z nich - wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną do jej funkcjonowania oraz organizacją otoczenia typu ciągi spacerowe, mała architektura czy fontanna z podświetleniem - proponuje Edward Romanik z Bielan.

Mini-uzdrowisko miałoby powstać w Parku Chomicza przy ulicy Aspekt na Chomiczówce. Drewniany obiekt – jak sugeruje pomysłodawca – powinien być zaprojektowany na planie prostokąta o wymiarach 39,5 m x 24,0 m i wysokości 8,2 m. Część zadaszenia, ta od strony południowej, miałaby pełnić funkcję wydzielonej przestrzeni rekreacyjnej z ławkami dla sesji inhalacyjnych.

– Obiekt będzie miał ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności, jak i całej Dzielnicy, od strony zdrowotności. Pełnić będzie funkcje rekreacyjną jak i profilaktyczną. Mieszkańcy Chomiczówki, Radiowa od lat narażeni są na trujące działanie wyziewów z pobliskiej góry śmieci i spalarni śmieci, co wywołuje choroby układu oddechowego i alergie. Przyczynia się do tego również huta. Tężnia solankowa spełni więc znaczącą funkcję w profilaktyce zdrowotnej i leczniczej mieszkańców nie tylko Chomiczówki – czytamy w uzasadnieniu dla realizacji projektu.

Projekt generuje koszty utrzymania w latach następnych. Szacunkowy roczny koszt eksploatacji to kwota 100 000,00 zł.

Zdjęcie: tężnia w Ciechocinku, źródło:https://pixabay.com/pl/ciechocinek-t%C4%99%C5%BCnie-architektura-2056179/

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda