mobile
REKLAMA

Modernizacja mieszkań przy ulicy Rybnej 8

Kolejna osoba dostała klucze do mieszkania przy ulicy Rybnej 8. Łącznie powstało tam 11 miejskich lokali mieszkalnych, w tym trzy dostosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wczoraj odwiedzili je przedstawiciele władz miasta i dzielnicy Praga-Południe.

informacja prasowa
Modernizacja mieszkań przy ulicy Rybnej 8

Wyremontowana kamienica na małej praskiej uliczce wygląda jak perełka architektury. Jasnoszary kolor uzgodniony z konserwatorem zabytków, do tego na każdym piętrze ciemne drewniane drzwi – takie, jak były tu montowane oryginalnie. Okna zachowane tylko poddane renowacji.

– To kolejny krok w rewitalizacji Pragi, kolejna kamienica, którą remontujemy, kolejni mieszkańcy, których mogliśmy wesprzeć. Budynek przy Rybnej jest niewielki, kameralny, łatwiej tu o spokój potrzebny do poradzenia sobie w kryzysowej sytuacji. A taki jest właśnie sens rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy: nie tyle renowacja kamienic, co pomoc potrzebującym w powrocie do pełni życia – mówi wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Zastępczyni prezydenta stolicy wraz z burmistrzem Pragi-Południe Tomaszem Kucharskim odwiedziła mieszkańców kamienicy. Przyjął ich pierwszy lokator, pan Marek.

Mieszkania zachwycają funkcjonalnością. Gładź na ścianach, estetyczne jasne panele, kafelki w łazienkach, nowoczesne kaloryfery.

– Nawet przykręcam kaloryfer, jest tak ciepło – mówił pan Marek. – Wcześniej mieszkałem przez siedem lat w ośrodkach na Pradze, a poprzednio 20 lat w Nowym Jorku. Mieszka mi się dobrze, tylko samotność doskwiera.

– A da pan radę wychodzić? Mamy tu klub seniora, przyślemy kogoś, żeby pokazał panu drogę – zadeklarował burmistrz Tomasz Kucharski.

Pan Marek jest po amputacji, jeździ na wózku. Najbardziej cieszy go platforma dla niepełnosprawnych, dzięki której może zjechać na sam dół bez pokonywania schodów.

Rybna w liczbach

Łączna wartość modernizacji wyniosła około 2,7 mln złotych, a zakres wykonanych prac objął m.in.: montaż węzła cieplnego zasilanego z miejskiej sieci ciepłowniczej, wzmocnienie konstrukcji budynku i podbicia fundamentów, wykonanie izolacji cieplnej i przeciw-wilgociowej piwnic, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, odnowienie elewacji.

Spośród 11 mieszkań po tym adresem w sześciu są już lokatorzy, a w najbliższym czasie pojawią się w kolejnych dwóch mieszkaniach. Schronienie na Rybnej 8 znalazła m.in. niegdysiejsza mieszkanka budynku przy Chodakowskiej 33, który został wyłączony z użytkowania po pożarze w grudniu 2022 r.

Zmiany na lepsze

W latach 2015-2022 miasto zmodernizowało 71 budynków (718 lokali), w tym:

·      w latach 2015-2017: 16 budynków,

·      w latach 2018-2022: 55 budynków.

Nakłady finansowe poniesione na modernizację w latach 2014-2017 wyniosły łącznie 19,5 mln zł, a w latach 2018-2021: ponad 147 mln zł.

Obecnie trwają prace w kolejnych 5 budynkach z 98 lokalami. W latach 2022-2025 zaplanowano na to 73,3 mln zł.

Termomodernizacja

Podczas remontu budynki są poddawane termomodernizacji wraz z doposażeniem w centralne ogrzewanie. W niektórych przypadkach to ostatni etap modernizacji po wcześniejszym doposażeniu budynku w ogrzewanie w ramach programu „Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych".

Ponadto każdego roku dzielnice przeprowadzają częściowe modernizacje. Docieplane są częściowo elewacje lub stropy. Łączny koszt takich prac w 2021 r. wyniósł pond 6 mln złotych (17 budynków).

Dodatkowo, żeby zmniejszyć straty ciepła, w roku 2021 za ponad 720 tys. zł wymieniono stolarkę okienną w budynkach.

Miasto w modernizacji

W bezpośrednim sąsiedztwie kamienicy, którą odwiedzili włodarze miasta – przy Rybnej 10 – dobiega końca inwestycja, której łączny koszt wyniósł około 6,5 mln złotych. W budynku znajdzie się 20 lokali mieszkalnych. Podobnie sytuacja przedstawia się przy ulicy Głuchej 3a, gdzie za ponad 2 mln złotych zostanie wyremontowanych 8 lokali mieszkalnych.

Trzy inwestycje dobiegły już końca. Przy Grochowskiej 297 budynek jest już częściowo zamieszkały (16 lokali mieszkalnych za 6 mln zł). Przy Rybnej 24 powstało 8 lokali, które są już zasiedlone, a łączny koszt inwestycji to 3 mln zł. Modernizacja przy ulicy Wawerskiej 19 kosztowała 3,3 mln zł. W budynku powstało 8 lokali.

fot. um Warszawa 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda