mobile

Nowe wyzwania przed warszawskim schroniskiem

„Ochota na kota” – pod taką nazwą już niedługo zacznie funkcjonować filia stołecznego Schroniska „Na Paluchu” przy ul. Grójeckiej 79, w której zamieszka 20 kotów. Jednocześnie władze Warszawy i gminy Góra Kalwaria zdecydowały się nawiązać współpracę w ramach przeciwdziałania bezdomności zwierząt.

Informacja prasowa
Nowe wyzwania przed warszawskim schroniskiem

„Ochota na kota”, czyli kolejne szanse na adopcję
Dla osób, które twierdziły, że do schroniska mają „za daleko” uruchomiliśmy wirtualną wycieczkę. Teraz idziemy o krok dalej. Jeszcze bardziej przybliżamy „Paluch” mieszkańcom i to dosłownie. Już wkrótce udostępnimy im filię jednostki, która działać będzie pod nazwą „Ochota na kota” – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Ten pomysł od razu nam się spodobał. Wierzę, że otwierając punkt przy ul. Grójeckiej, jednocześnie otwieramy kotom, ale też pozostałym zwierzętom z „Palucha” drzwi do serc warszawiaków. Ochota to kocia dzielnica, nie wyobrażam sobie, że to miejsce mogłoby powstać gdzie indziej – mówi Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.

W pawilonie handlowym przy ul. Grójeckiej 79 (w pobliżu skrzyżowania z ul. Banacha i ul. Bitwy Warszawskiej 1920), już za około cztery miesiące rozpocznie działanie filia stołecznego Schroniska „Na Paluchu”. W punkcie „Ochota na kota” zamieszka około 20 kocurów i kotek, które będą ambasadorami idei adopcji.

Koty, które tu trafią niewątpliwie zyskają szansę na szybszą adopcję, jednakże będą też miały swoje zadanie. Chcemy, aby sygnalizowały warszawiakom, że w naszym schronisku na nowe domy wciąż czekają dziesiątki ich towarzyszy. Z pomocą naszej filii jeszcze mocniej postawimy na edukację i promocję – uzupełnia dyrektor Strzelczyk.

Po raz kolejny zwierzęta z „Palucha” zbliżają się do warszawiaków. Wcześniej były to akcje promocyjne w plenerze, a teraz koty będą miały swoje stałe miejsce na Ochocie. W ten sposób nieustannie będą przypominać, że wszystkie „zwierzaki warszawiaki” zasługują na szczęśliwy dom – mówi Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

Sama jestem wolontariuszką „Na Paluchu” dlatego z tym większą radością przyjęłam informację, że to właśnie na Ochocie powstanie tak wyjątkowy punkt adopcyjny. Liczę, że dzięki niemu mieszkańcy, nie tylko naszej dzielnicy, jeszcze wyraźniej zwrócą uwagę na problem bezdomności zwierząt – mówi Dorota Stegienka, radna dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.

Większa część ochockiego domu kota zostanie przeszklona tak by odwiedzający to miejsce mogli swobodnie przyglądać się podopiecznym schroniska. W punkcie działać będzie również punkt adopcyjno-informacyjny, gdzie warszawiacy będą mogli uzyskać wszystkie informacje związane z przygarnięciem zwierząt z „Palucha”.

Metropolitarna współpraca na rzecz zwierząt
Bardzo cieszy mnie fakt, że nasi sąsiedzi darzą nasze schronisko tak dużym zaufaniem. Dziś finalizujemy porozumienie na mocy którego podejmiemy współpracę, na rzecz przeciwdziałania bezdomności zwierząt, z kolejną gminą aglomeracji warszawskiej. Wierzę, że dzięki temu bezdomne czworonogi z Góry Kalwarii otrzymają kolejną szansę na znalezienie nowych opiekunów – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Podjęliśmy najlepszą z możliwych decyzji. Współpraca ze Schroniskiem „Na Paluchu” da nam pewność, że bezpańskie czworonogi z naszego terenu będą pod dobrą opieką – nie ma wątpliwości Dariusz Zieliński, burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria. – Dziękuję za podjęcie uchwały o porozumieniu zarówno radnym Góry Kalwarii, jak i Warszawy – dodaje.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określane popularnie, jako Schronisko „Na Paluchu”, do niedawna sprawowało opiekę jedynie nad zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione na terenie stolicy. Od września 2017 r. trafiają tam również czworonogi z sasiądującego z Warszawa Piaseczna. Dotychczas schronienie znalazło tam 85 psów i 38 kotów. Z tej liczby do adopcji do tej pory wydano 55 psów i 24 koty. Teraz na mocy uchwał przyjętych przez radnych Góry Kalwarii i Warszawy, a także podpisanego porozumienia do stołecznego schroniska trafiać będą również zwierzęta z Góry Kalwarii.

W funkcjonowaniu naszej jednostki tak naprawdę nic się nie zmieni. Dla nas miejsce odnalezienia czworonoga nie ma żadnego znaczenia. Wszystkie otaczamy i będziemy otaczać jednakową opieką. Tak jak dotychczas będziemy robić wszystko, aby zwierzęta, które do nas trafiają znalazły nowych, kochających właścicieli – zapewnia Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie.

Współpraca z Górą Kalwarią zakłada, że gmina będzie przekazywać stolicy dotacje w wysokości zależnej od liczby przyjętych do schroniska zwierząt, odnalezionych na jej terenie. Porozumienie weszło w życie w momencie podpisania.

Schronisko „Na Paluchu”, jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. Placówka funkcjonuje na terenie blisko 2,5 ha, który został podzielony na trzy części. W pierwszej z nich znajdują się pawilony dla psów, kociarnia z kocim szpitalem, zaplecze magazynowo-techniczne, budynek administracji, szpital ogólny i zakaźny. W sektorze drugim zlokalizowana jest geriatria oraz rezerwowe boksy dla psów. W trzecim sektorze znajdują się zespoły boksów dla zwierząt, które przez cały rok mogą przebywać w warunkach zewnętrznych przy zapewnieniu odpowiedniej temperatury boksów, a także wybiegi spacerowe wykorzystywane do zabawy, socjalizacji i swobodnego biegania. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba zwierząt przebywających w Schronisku „Na Paluchu” spadła o blisko 70%. 31 października 2010 roku w placówce przebywało 2299 zwierząt, dziś jest ich tam około 750.

Źródło i fot.: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/nowe-wyzwania-przed-warszawskim-schroniskiem

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda