Nowy kompleks rekreacyjny w OSiR Ursus
Ośrodek Sportu i Rekreacji Ursus, przy ul. gen. K. Sosnkowskiego 3, poszerzył ofertę rekreacyjną. Od ostatniego piątku mieszkańcy dzielnicy mogą korzystać z nowoczesnego kompleksu saun.
Dzięki modernizacji pomieszczeń odnowy biologicznej, OSiR Ursus rozbudował kompleks o kolejne trzy sauny. W tej chwili dostępne są: sauna sucha (mała i duża), infrared, łaźnia parowa, oraz dwa nowe rodzaje saun: łaźnia ziołowo – parowa oraz sauna solna. Ponadto ośrodek wzbogacił się o strefę relaksu, lodospad, cebrzyk z lodowatą wodą, trzy nowe natryski do schładzania ciała oraz system nagłaśniający.
- To kolejna inwestycja na terenie dzielnicy, dzięki której mieszkańcy zyskują dostęp do nowoczesnej infrastruktury. Mam nadzieję, że zmodernizowane sauny w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ursusie staną się miejscem relaksu i odpoczynku dla naszych mieszkańców.– podkreśliła zwiedzając obiekt Burmistrz Urszula Kierzkowska.
Nowy kompleks saun Zarządowi dzielnicy prezentował dyrektor OSIR Ursus Sławomir Luliński.
Opis techniczny kompleksu saun:
Sauna sucha: charakteryzuje się małą wilgotnością (ok. 10 %) przy stosunkowo wysokiej temperaturze (80 - 100°C). Przebywanie w saunie pozwala na relaks i wypoczynek psychiczny. Po wyjściu z sauny organizm jest oczyszczony z toksyn, a skóra nabiera dziecięcej delikatności. Kąpiel w tej saunie powinna trwać max. do 25 minut, tzn. 8-12 minut pobyt w gorącym pomieszczeniu i drugie 8-12 minut ochładzanie ciała. W kompleksie saun mamy 3 sauny suche.
Sauna infrared: przypomina wyglądem i działaniem sauny tradycyjne, jednak różni się od nich zastosowanym źródłem ciepła – zamiast pieca elektrycznego są tu promienniki podczerwieni, które emitują biologicznie aktywną energię podczerwoną. Niższa temperatura wewnątrz kabiny (35-55°C) pozwala korzystać z niej także osobom starszym i z kłopotami z krążeniem. Ciepło IR zmniejsza sztywność stawów, powoduje rozciągliwość tkanek kolagenowych, gwarantuje ochronę przed zakwaszeniem i bólem mięśni po ćwiczeniach fizycznych, łagodzi ból pleców, kręgosłupa, głowy i nerwobóle. Tu proces nagrzewania ciała trwa około 30 minut.
Łaźnia parowa: kąpiel w łaźni parowej działa orzeźwiająco. Łagodna temperatura i bardzo wysoka wilgotność względna (100%), stanowią prawdziwy masaż dla ciała, obniżają napięcie mięśni i odprężają umysł. Kłęby pary penetrując skórę dokładnie ją oczyszczają i regenerują, po kąpieli staje się ona wyjątkowo gładka i miękka. Łaźnie parowe różnią się od gorętszych, suchych saun, bardzo wysoką wilgotnością powietrza i temperaturą od 40 - 50°C. Pozwala to na korzystanie z dobrodziejstw kąpieli parowej tym wszystkim, którzy źle znoszą gorące powietrze sauny. Czas korzystania z łaźni zależy indywidualnie od samopoczucia oraz stażu korzystania z łaźnia (sugerowany czas 10 – 20 minut), z przerwami na ochłodę pod prysznicem lub odpoczynek na leżance.
Łaźnia ziołowo - parowa: różni się od zwykłej łaźni parowej tym, iż jej para nasycona jest olejkami eterycznymi kilku gatunków ziół.
Sauna solna: to doskonałe miejsce dla tych, których do saunowania zniechęcają wysokie temperatury. W tym pomieszczeniu temperatura powietrza jest nieco niższa niż w pozostałych saunach, a wilgotność dość nietypowa jak dla sauny suchej. Dzięki temu, można przebywać w niej nieco dłużej, bo od 15 do 30 minut. Aromatyczne olejki sprawią, że uczucie odprężenia będzie jeszcze głębsze. Ściana w saunie wykonana jest z kamiennych brył solnych. Dzięki zastosowaniu halitu i solanek morskich, mogą z niej korzystać osoby, które zmagają się ze schorzeniami dróg oddechowych: gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. W saunie odbywa się bowiem inhalacja solna (tzw. haloterapia): podczas sesji oddycha się parą bogatą w sól, jod, brom, wapń i magnez. Temperatura w saunie solnej nie przekracza 90° C, a wilgotność jest umiarkowana (do 25%).
strefy relaksu - z ceramicznymi, podgrzewanymi i profilowanymi trzema leżankami oraz siedziskiem – ławką, służącymi do wypoczynku po i między seansami saunowymi;
lodopad - agregat do wytwarzania cząstek lodowych, śnieżnych, które są wyrzucane z rury wprost do misy podstawionej pod rurą. Osoby korzystające z sauny mogą nacierać się wytworzonym lodem, przez co schładzają skórę, a także poprawiają krążenie, dokrwienie i dotlenienie organizmu;
cebrzykiem z lodowatą wodą - służy do ochłodzenia ciała po opuszczeniu sauny, nagłe ochłodzenie wywołuje przyjemne uczucie, poprawia krążenie i przynosi ciału ulgę;
trzy nowe natryski do schładzania ciała;
system nagłaśniający - dzięki, któremu w każdym pomieszczeniu posłuchać można relaksującej i odprężającej muzyki.