mobile
REKLAMA

Ochrona szkliwa - 3 sposoby

Stomatolodzy są zgodni co do tego, że mocne szkliwo oznacza mocne, zdrowe zęby, w związku z czym pacjenci powinni dołożyć wszelkich starań, aby o nie zadbać. Oto 3 sposoby na to, jak dbać o szkliwo zębów.

Artykuł sponsorowany
Ochrona szkliwa - 3 sposoby

Regularne mycie miękką szczoteczką

O tym, że zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie, wie każdy dorosły człowiek. Z drugiej strony ważne jest nie tylko to, by regularnie sięgać po pastę do zębów i szczoteczkę. Dużą rolę odgrywa również technika mycia zębów. Wykonywanie okrężnych ruchów pozwala usunąć z powierzchni zębów płytkę bakteryjną, która odpowiedzialna jest za rozwój próchnicy. Pacjenci powinni zwrócić uwagę na dobór produktów, których używają do codziennej higienizacji zębów. Ważne, aby pasta do zębów zawierała fluor, który w znaczący sposób wzmacnia szkliwo. Unikajmy natomiast wybielających past do zębów o wysokim współczynniku ścieralności. Nie bez powodu mówi się, że mogą one działać niekorzystnie na zęby, a w szczególności na ich szkliwo. Co więcej, należy wybierać miękkie szczoteczki do zębów - twarda szczoteczka może spowodować uszkodzenie szkliwa. Nie powinniśmy dociskać jej zbyt mocno podczas szczotkowania. Dentyści zalecają, aby po każdym myciu zębów usunąć resztki pokarmu z przestrzeni między zębowych, za pomocą nici dentystycznej. Dobrze, jeśli zawiera ona dodatek fluoru.

Właściwa dieta

Szkliwo zębów nie lubi kwasów, które działają na niego bardzo niekorzystnie. Dlatego też powinniśmy unikać kwaśnych produktów, takich jak cytrusy, kiszonki, napojów gazowanych. Wiele osób błędnie uważa, że po ich spożyciu wystarczy porządnie umyć zęby - nie powinniśmy sięgać po pastę i szczoteczkę przez co najmniej pół godziny od spożycia produktów kwaśnych, bowiem zmiękczają one szkliwo, przez co szczotkowanie po posiłku mogłoby doprowadzić do jego uszkodzeń. Nasza dieta powinna być za to bogata w wapń oraz w witaminę D, które stanowią budulec kości, a także zębów. W jadłospisie nie może więc zabraknąć nabiału, orzechów, tłustych ryb czy masła. Pamiętajmy, aby nie spożywać zbyt dużej ilości produktów słodkich, które niekorzystnie wpływają na nasze zęby, w tym również na szkliwo.

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym

Zgodnie z zaleceniami stomatologów, ich gabinet powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz na pół roku. Poszukując dobrego dentysty w stolicy, warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie internetowej http://www.niebodent.pl.

Co dają regularne wizyty u stomatologa? Przede wszystkim pozwalają rozpoznać próchnicę na wczesnym etapie rozwoju. Lekarz może dzięki temu wdrożyć mniej inwazyjne metody leczenia, dzięki którym ubytek zostanie w krótkim czasie uzupełniony. Jeśli możemy poszczycić się zdrowymi zębami, dentysta będzie mógł zasugerować wykonanie zabiegów, które dodatkowo wzmocnią szkliwo. Mowa tutaj przede wszystkim o fluoryzacji, która - wbrew powszechnej opinii - zalecana jest nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Więcej o poradach stomatologa, dotyczących dbania o szkliwo, można dowiedzieć się tutaj. Warto mieć na uwadze, że jedynie stomatolog jest w stanie trafnie ocenić stan zdrowia zębów, a także udzielić porad dotyczących tego, czego należy unikać, a co warto stosować, chcąc zadbać w prawidłowy sposób o szkliwo.

Fot. mat. pras.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda