mobile
REKLAMA

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Hankę Ordonównę

We wtorek 7 lutego odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce urodzenia Hanki Ordonówny, słynnej artystki międzywojennej Polski. Artystka urodziła się 121 lat temu, w domu przy Żelaznej 68. Na Woli oficjalnie odsłonięto tablicę upamiętniającą Hankę Ordonównę. Artystka, właśc. Marianna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska, urodziła się w nieistniejącej już kamienicy na Woli przy ul. Żelaznej 68. Tablica trafiła na ogrodzenie szkoły SP nr. 221 przy Żelaznej 71, po przeciwnej stronie ulicy. 

informacja prasowa
Odsłonięto tablicę upamiętniającą Hankę Ordonównę

Hanka Ordonówna jest prawdziwą ikoną międzywojennej Polski i jedną z najsłynniejszych mieszkanek Woli w historii – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. W 1990 roku na Powązki trafiła urna z prochami artystki. Później, w 2017 roku, na Woli powstał mural upamiętniający jej twórczość. Dzielnica również nie zapomina o swojej bohaterce, dlatego cieszę się, że właśnie odsłoniliśmy pamiątkową tablicę z jej zdjęciem. – dodaje Strzałkowski. 

Tablica trafiła na ogrodzenie Szkoły Podstawowej nr. 221 przy Żelaznej 71. Dom, w którym urodziła się Ordonówna, mieścił się po drugiej stronie ulicy, przy Żelaznej 68. Dziś pod tym adresem znajduje się restauracja. 

- Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny - mówi Adam Hać, zastępca burmistrza na Woli. Inicjatywę poparli również pasjonaci twórczości dwudziestolecia międzywojennego, sympatycy Ogólnopolskiego Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga oraz wolscy radni. - Chyba nie znam osoby, która nie słyszałaby piosenki "Miłość Ci Wszystko wybaczy" dlatego bardzo się cieszę, że w ten sposób mogliśmy upamiętnić tą wybitną Polkę - dodaje Hać 

- Wiemy, że mieszkańcom zależało na takim upamiętnieniu artystki, dlatego Komisja Kultury Rady Dzielnicy Wola w pełni poparła ten projekt – mówi radna Ewa Widenka, przewodnicząca komisji. Uważamy, że Hanka Ordonówna jak mało kto zasługuje na takie uhonorowanie, a adres przy Żelaznej 68 stanie się ciekawym i ważnym przystankiem na historycznej mapie Woli – podsumowuje. 

Hanka Ordonówna, a właściwie Maria Anna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska, urodziła się 4 sierpnia 1902 roku na Woli. Słynna piosenkarka i tancerka całą młodość mieszkała w kamienicy przy ul. Żelaznej 68 i już jako nastolatka debiutowała na stołecznych scenach. Prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy", dzięki której zyskała status międzynarodowej gwiazdy, występującej m.in. w USA, Niemczech czy Francji. 

fot. UM Wola 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda