mobile
REKLAMA

Odszkodowania za hałas – czy się doczekamy?

Mieszkańcy Ursynowa od lat walczą z władzami Lotniska Chopina o przyznanie odszkodowań za izolację zabezpieczającą przed hałasem. Port lotniczy obiecuje podjąć kroki w tym kierunku – mieszkańcy patrzą z powątpiewaniem.

TAGI
Odszkodowania za hałas – czy się doczekamy?

Do 3 sierpnia 2013 roku do Zespołu Terenowo-Prawnego przedsiębiorstwa Porty Lotnicze (PPL) wpłynęło 4,5 tys. wniosków od mieszkańców Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Chopina. Pisma dotyczyły wykonania zabezpieczeń zapewniających właściwy klimat akustyczny w domach i mieszkaniach zlokalizowanych na terenie Obszaru. Mieszkańcy dopominają się m.in. o wymianę okien oraz uszczelnienie ścian i stropów, za co koszty miałyby ponieść Polskie Porty Lotnicze.

Na dzień dzisiejszy takie izolacje zainstalowano w zaledwie kilku mieszkaniach. W odpowiedzi na pytania -„czemu tak mało” i „czemu tak długo” - Porty Lotnicze zasłaniają się skomplikowanymi procedurami, pomiarami i kosztorysami. Teraz jednak proces ma nabrać tempa dzięki wdrożeniu nowych sposobów weryfikacji wniosków.

Jak w praktyce będzie przebiegać procedura?

- Na Ursynowie zakwalifikowano około 400 wniosków o wykonanie izolacji. W ciągu najbliższych tygodni nasze ekipy akustyczne odwiedzą zgłoszone lokale i wykonają pomiary niezbędne do obliczenia wysokości odszkodowania za zamontowanie izolacji” – wyjaśnił Mirosław Magnucki, szef Działu Zarządzania Nieruchomościami PPL.

Okazuje się, że wspomniane pomiary będą ograniczały się jedynie do zmierzenia okien w zgłoszonych mieszkaniach. Poprzednia procedura była bardziej skomplikowana. Dzieliła się na dwa etapy: ekspertyzę akustyczną w poszczególnych lokalach oraz opiniowanie kosztorysów. Teraz cały proces weryfikacji wniosków przebiegnie sprawniej. Do obliczeń wystarczy liczba i wymiary okien w mieszkaniu, które zostaną pomnożone przez odpowiedni współczynnik hałasu. Mirosław Magnucki zapewnia, że ekipy akustyczne odwiedzą lokale w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Zniecierpliwiona społeczność Ursynowa zadeklarowała, że jeżeli przez następne pół roku nie zostaną podjęte żadne kroki ze strony PPL, sięgną po środki, „które władze lotniska odczują znacznie dotkliwiej niż spory w sądzie” - takie słowa padły z ust Zdzisław Rowiński, jednego z mieszkańców.

Działania społeczeństwa zostały poparte przez ursynowskich radnych.

- To naszą dzielnicę najbardziej dotyka dyskomfort związany z hałasem startujących i lądujących samolotów. Sąsiedztwo lotniska jest bardzo uciążliwe, a my jako mieszkańcy nie mamy z niego żadnego pożytku - powiedział radny Paweł Lenarczyk.

Zgodnie z uchwałą z 2011 roku o ustanowieniu Obszaru Ograniczonego Użytkowania wokół Lotniska Chopina, mieszkańcy m.in. Ursusa, Ursynowa, Ochoty, Włoch, Piaseczna, Raszyna i Michałowic mają prawo składać wnioski o wykonanie izolacji akustycznej.

Mogą również starać się o odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości, jednak „wnioski dotyczące powyższych roszczeń kierowane są do rozpatrzenia na drodze sądowej z uwagi na wysoki poziom skomplikowania tego typu przypadków oraz ich niejednoznaczny charakter” - czytamy na stronie Lotniska Chopina.

Magdalena Bieńkowska

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda