mobile
REKLAMA

Pamiątkowa tablica dla wybitnej artystki

We wtorek 7 lutego o 13.00 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca miejsce urodzenia Hanki Ordonówny. Artystka urodziła się 121 lat temu, w domu przy Żelaznej 68. 

informacja prasowa
Pamiątkowa tablica dla wybitnej artystki

  Na Woli odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Hankę Ordonównę. Artystka, właśc. Marianna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska, urodziła się w kamienicy na Woli przy ul. Żelaznej 68. Tablica trafiła na ogrodzenie szkoły SP nr. 221 przy Żelaznej 71. Oficjalne odsłonięcie we wtorek 7 lutego. 

 
 Hanka Ordonówna jest prawdziwą ikoną międzywojennej Polski i jedną z najsłynniejszych mieszkanek Woli w historii – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. W 1990 roku na Powązki trafiła urna z prochami artystki. Później, w 2017 roku, na Woli powstał mural upamiętniający jej twórczość. - Dzielnica również nie zapomina o swojej bohaterce, dlatego już niedługo odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica z jej zdjęciem.  – dodaje Strzałkowski. 

Trafiła ona na ogrodzenie Szkoły Podstawowej nr. 221 przy Żelaznej 71. Dom, w którym urodziła się Ordonówna, mieścił się po drugiej stronie ulicy, przy Żelaznej 68. Dziś jednak tam stoi restauracja. Zaś pobliska ul. Chłodna wpisana jest do rejestru zabytków i umieszczenie tam tablicy nie byłoby możliwe.  
 
Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy w ramach Miejskiego Systemu Informacji to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny. Popierają ją również pasjonaci twórczości dwudziestolecia międzywojennego, sympatycy Ogólnopolskiego Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga oraz wolscy radni. – Wiemy, że mieszkańcom zależy na takim upamiętnieniu artystki, dlatego Komisja Kultury Rady Dzielnicy Wola w pełni popiera ten projekt – mówi radna Ewa Widenka, przewodnicząca komisji. – Uważamy, że Hanka Ordonówna jak mało kto zasługuje na takie uhonorowanie, a adres przy Żelaznej 68 stanie się ciekawym i ważnym przystankiem na historycznej mapie Woli – dodaje.  

Hanka Ordonówna, a właściwie Maria Anna Tyszkiewicz z domu Pietruszyńska, urodziła się 4 sierpnia 1902 roku na Woli. Słynna piosenkarka i tancerka całą młodość mieszkała w kamienicy przy ul. Żelaznej 68 i już jako nastolatka debiutowała na stołecznych scenach. Prawdziwą sławę przyniosła jej piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy", dzięki której zyskała status międzynarodowej gwiazdy, występującej m.in. w USA, Niemczech czy Francji. 

fot. Urząd Dzielnicy Wola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda