mobile
REKLAMA

Pierwsza polska elektrownia jądrowa: krok w stronę przyszłości

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podjęły istotny krok w kierunku realizacji planów budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce poprzez złożenie wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej. Wniosek ten, który trafił do wojewody pomorskiego, odnosi się do planowanej lokalizacji elektrowni w gminie Choczewo. Ten ważny krok stanowi kluczowy element w procesie budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju

Amelia Włodarczyk
Pierwsza polska elektrownia jądrowa: krok w stronę przyszłości

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe skierowała wniosek do wojewody, którego celem jest uzyskanie decyzji lokalizacyjnej dla projektowanej elektrowni jądrowej. Wniosek został oficjalnie złożony 22 sierpnia, a otrzymanie pozytywnej decyzji będzie kluczowe dla rozpoczęcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu w KPRM (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów) oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, podkreśla znaczenie tego kroku dla polskiej energetyki: "Polski Rząd odpowiedzialnie przebudowuje swój miks i system energetyczny, wzmacniając przy tym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Konsekwentna realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając jednocześnie Polakom bezemisyjną, bezpieczną i stabilną energię."

Zgodnie z planami, pierwsza polska elektrownia jądrowa ma mieć moc produkcyjną wynoszącą 3750 MWe i znajdować się w gminie Choczewo. Warto zaznaczyć, że decyzja o lokalizacji elektrowni będzie oparta na przepisach ustawy z 29 czerwca 2011 roku, która reguluje przygotowanie i realizację inwestycji w dziedzinie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.

Decyzja lokalizacyjna nie tylko umożliwi spółce PEJ dostęp do niezbędnych terenów pod budowę elektrowni, zarówno na lądzie, jak i na morzu, ale także określi nieruchomości objęte inwestycją oraz warunki techniczne, środowiskowe i konserwatorskie, w jakich inwestycja zostanie zrealizowana.

Tym samym Polska zbliża się do etapu, w którym możliwa będzie produkcja bezemisyjnej energii elektrycznej w elektrowni jądrowej, co przyczyni się do wzmocnienia niezawodności i zrównoważoności naszego systemu energetycznego.

fot. Przemyslaw Swiderski/Polska Press

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda