mobile

Porody rodzinne znów możliwe

Od stycznia do połowy lipca narodziło się 10 844 dzieci w oddziałach położniczych, które nadzoruje Warszawa. W kwietniu, ze względu na epidemię koronawirusa porody rodzinne były wstrzymane. Od początku maja bliskie osoby znów mogą towarzyszyć ciężarnym na sali.

inf. prasowa
Porody rodzinne znów możliwe

Zapewnienie bezpieczeństwa kobiet rodzących, personelu medycznego i osób towarzyszących podczas porodu to priorytet oddziałów położniczych nadzorowanych przez stolicę. Jest to szczególnie ważne w czasie stanu epidemicznego. Zarówno Szpital Bielański, Praski, Szpital Specjalistyczny „Inflancka”, Centrum Medyczne "Żelazna", Szpital na Solcu, jak i Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w trosce o zdrowie pacjentek, stosuje zalecenia sanepidu. W tych placówkach od początku kwietnia do połowy lipca na świat przyszło 6 055 dzieci, z czego aż 1 727 narodziło się w kwietniu – miesiącu, w którym mama i jej noworodek nie mogli kontaktować się z osobami z zewnątrz. W związku z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego od maja stopniowo wróciły rodzinne porody. Od tego czasu do połowy lipca na tę opcję zdecydowało się ponad 1 740 pacjentek oddziałów położniczych w szpitalach nadzorowanych przez m.st. Warszawa.

 

Czym jest poród rodzinny?

W porodzie rodzinnym oprócz personelu medycznego uczestniczy osoba bliska kobiety rodzącej – nie musi to być mąż, ojciec czy członek rodziny – równie dobrze może być to osoba niespokrewniona. Obecność bliskiej osoby podczas porodu jest często kluczowa dla matki. Działa na ciężarną uspokajająco, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pomaga pokonać samotność.

 

Szkoły rodzenia

Warszawa finansuje szkoły rodzenia, które pozwalają się przygotować przyszłym rodzicom do nowej roli. Na zajęciach można poznać zagadnienia związane z przebiegiem ciąży, porodem i pielęgnacją noworodka. Lekcje dla ciężarnych odbywają się w 27 placówkach - wszystkich, które zgłosiły się do programu i podpisały umowy ze stołecznym ratuszem. W bezpłatnych kursach mogą wziąć udział kobiety płacące podatki w Warszawie albo zameldowane na stałe lub czasowo, jak również podopieczne domów matki i dziecka finansowanych przez miasto. W 2020 r. z bezpłatnych zajęć edukacji przedporodowej w ramach programu „Szkoła rodzenia” finansowanego przez m.st. Warszawa skorzystało 3700 par.

 

In-vitro

W stolicy trwa kolejna edycja programu wspierania osób niemogących naturalnie zajść w ciążę. Program - wykorzystujący metody zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) - realizowany jest w Warszawie od 2017 r. Dzięki finansowej pomocy miasta do końca czerwca 2020 r. urodziło się 792 dzieci.

 

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda