mobile
REKLAMA

Poznaj historię niezwykłych warszawianek

Tylko do 29 stycznia można oglądać wystawę „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie" w Galerii Rynek 30. To opowieść o kobietach, dzięki którym zaszły ważne zmiany w życiu społecznym, politycznym i kulturowym.

informacja prasowa
Poznaj historię niezwykłych warszawianek

Herstorie, czyli historie dwunastu kobiet zostały opowiedziane poprzez wybór obiektów z kolekcji Muzeum Warszawy, uzupełnionych o wypożyczenia i zbiory prywatne, będące pamiątkami rodzinnymi.

Wśród herstorii znajdziemy opowieść o pierwszym zakładzie introligatorskim dla kobiet, ukrywaniu społeczności żydowskiej w warszawskim zoo w czasie Zagłady, zarabiającej na całą rodzinę prababci czy ambitnych lekkoatletkach z Polonii Warszawa. Najstarsza z przedstawionych emancypantek urodziła się w drugiej połowie XIX wieku, a najmłodsza żyje do teraz.

Bohaterkami wystawy są m.in. Józefa Bojanowska – introligatorka i redaktorka, Eufemia – legendarna modelka aktów warszawskiej ASP, Jadwiga Golcz – prekursorka fotografii, Stefania Wilczyńska – współpracowniczka Korczaka czy tancerka baletowa – Danuta Kwapiszewska.

Galeria Rynek 30 Muzeum Warszawy, to przestrzeń działań młodych twórców i artystów, ale też kuratorów. Tym razem do przygotowania wystawy o niezwykłych warszawiankach, w sercu Starówki, zaproszono studentki i studentów Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP.

Więcej informacji na Muzeum Warszawy stronie internetowej.

Fot. um Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda