mobile
REKLAMA

Przed nami 36. Międzynarodowy Turniej "Wola Cup"

18 listopada startuje 36. edycja Międzynarodowego Turnieju „Wola Cup” w męskiej, młodzieżowej piłce siatkowej w dwóch kategoriach wiekowych – młodzik 14 lat oraz mini-siatkówka 12 lat. To jeden z najbardziej prestiżowych i najstarszych zawodów w tej najpopularniejszej obecnie dyscyplinie sportowej w Polsce.

Marcin Kalicki
Przed nami 36. Międzynarodowy Turniej "Wola Cup"

„Wola Cup" to tradycyjny turniej siatkarski chłopców słynący z wysokiego poziomu sportowego. Jest imprezą zaliczaną do Ogólnopolskiego Systemu Sportu Młodzieżowego. Zawody rozgrywane są wg przepisów współzawodnictwa sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

– „Wola Cup” to turniej z wieloletnią tradycją, doskonale znany na arenie ogólnopolskiej, z udziałem naszych zagranicznych partnerów z Berlina, Drezna i Wiednia. To jest najważniejsza impreza sekcji chłopców, promująca nasz klub, dzielnicę i Warszawę. Przez lata uczestniczyło w niej wielu reprezentantów Polski, Niemiec czy Włoch. Zawody są doskonałą okazją do spotkania czołowych polskich zespołów w kategorii młodzika i szerokim przeglądem siatkarzy tego rocznika. Jak zwykle mamy nadzieję na sportową i koleżeńską atmosferę w hali i oczekujemy wielu wspaniałych emocji siatkarskich – mówi Krzysztof Felczak, wiceprezes UMKS MOS Wola.

W tym roku zawody rozgrywane będą w halach OSiR Wola w terminach 18-20 listopada (młodzik - 14 lat) oraz 25-27 listopada (mini-siatkówka - 12 lat). W turnieju uczestniczą najlepsi zawodnicy i najlepsze zespoły w obu kategoriach wiekowych w Polsce, w tym drużyny z Krakowa, Poznania, Olsztyna, Bydgoszczy, Gdańska, Lubina, Suwałk, Wrocławia, Piły, Ostrołęki, a także drużyny z zagranicy: z Berlina, Drezna i Wiednia. Udział w turnieju awizuje również kadra Polski chłopców U14 (dwa zespoły). Organizatorzy przewidują udział aż 16 drużyn.

Turniej to doskonała okazja dla zespołów, by sprawdzić swój poziom, ocenić szanse na rywalizację w ramach lig, czy przetestować rozwiązania trenerskie.

– Z punktu widzenia szkoleniowego ten turniej jest dla nas bezcenny – mówi Piotr Szymanowski, trener MOS Wola I w kategorii młodzików. – Można powiedzieć, że wciąż jesteśmy na początku sezonu i jeszcze nie wiemy dokładnie, gdzie jesteśmy, szczególnie na tle czołowych zespołów krajowych. „Wola Cup” da nam na to odpowiedź. I już nie chodzi o zajęte miejsce, ale o poziom naszej gry w porównaniu do gry najlepszych drużyn. Wciąż również budujemy nasz zespół i naszą grę. Pierwsze przymiarki mamy już za sobą, ale będziemy próbować nowych rozwiązań i sam jestem bardzo ciekawy, jak to wypadnie w trakcie tego turnieju. Ciągle powtarzam chłopakom, że im trudniej tym lepiej. Tylko wtedy mogą się rozwijać. Mam nadzieję, a właściwie pewność, że na „Wola Cup” będzie trudno – dodaje.

– Taki turniej to dla nas najlepszy sprawdzian przed zawodami ligowymi. Możemy tu pokazać swoje umiejętności, które obserwują topowi trenerzy z całej Polski i nie tylko – mówi z kolei Jakub Korzeniewski, zawodnik MOS Wola w kategorii młodzików i dodaje – Zawody to także doskonała zabawa i sportowa rywalizacja z najlepszymi drużynami. To prawdziwy test tego, na co nas naprawdę stać.

Historia tego turnieju sięga roku 1980. Od tamtego czasu udział w nim wzięły 62 kluby zagraniczne z 17 krajów oraz setki zespołów z całej Polski. W „Wola Cup” uczestniczyli jako młodzi chłopcy późniejsi mistrzowie świata: Paweł Zagumny, Fabian Drzyzga, Karol Kłos, Damian Wojtaszek oraz znani reprezentanci Polski: Paweł Papke, Grzegorz Wagner, reprezentant Niemiec Bjoern Andrae oraz uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, którzy uczyli się siatkówki w UMKS MOS Wola: Arkadiusz Gołaś, Zbigniew Bartman, Grzegorz Łomacz czy wspomniany już Fabian Drzyzga.

Liczba chętnych sprawia, że w turnieju rokrocznie bierze udział ok. 300 uczestników z kraju i zagranicy oraz kibicująca publiczność. Ostatnio w 2019 roku było to ok. 1200 osób. W latach 2020 i 2021 – ze względu na pandemię – impreza odbyła się bez udziału publiczności. W tym roku trybuny znów powitają kibiców.

„Wola Cup” jest jednym z najpopularniejszych turniejów siatkówki młodzieżowej w Europie. Turniej organizowany jest we współpracy z Biurem Sportu m. st. Warszawy, wspiera go MOS Wola, OSiR Wola oraz rodzice i PZPS. Sama impreza znajduje się także w kalendarzu wydarzeń polskiej federacji siatkówki. Partnerami turnieju są Informator Sportowy i hotel A&O.

Wzorem edycji z lat 2020 i 2021 prowadzona będzie transmisja z meczów „Wola Cup” za pośrednictwem klubowego Facebooka (https://www.facebook.com/moswola).

Zapraszamy już od jutra do Hali Sportowej „Koło” przy ul. Obozowej na wielkie święto młodzieżowej siatkówki.

Fot. MOS Wola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda