mobile

Przedszkola modułowe na Bielanach

Istniejące przedszkola zlokalizowane przy ulicach: Conrada 10a, Przy Agorze 12 i Marii Dąbrowskiej 5a wybudowane w latach 70-tych XX wieku w technologii drewnianej, tzw. „Ciechanowskie”, zastąpione zostaną obiektami, które powstaną w technologii modułowej w konstrukcji stalowej. Znajdzie się w nich miejsce dla 600 dzieci.

Anna Tomasik
Przedszkola modułowe na Bielanach

W lutym br. Urząd Dzielnicy Bielany ogłosił przetarg na realizację trzech przedszkoli. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż mają one zostać całkowicie zrealizowane w innowacyjnej technologii modułowej. Warto podkreślić, że system ten jest bardzo popularny na zachodzie i w niektórych krajach północnej Europy. Tego typu konstrukcje doskonale sprawdzają się przy budowie m.in.: biur, hoteli, szpitali czy właśnie obiektów edukacyjnych. Niewątpliwie zaletą technologii modułowej jest szybkość postawienia budynku, który wcześniej w całości jest przygotowywany w fabryce. Pierwsze budowane w tym systemie placówki oświatowe już pojawiły się w stolicy, chociażby w Wawrze.

W marcu władze dzielnicy Bielany podpisały umowy na budowę dwóch przedszkoli: przy ul. Conrada 10a i Przy Agorze 12, a niedawno na budowę trzeciego – przy ul. Marii Dąbrowskiej 5a.

Przed nami duże wyzwanie. Po raz pierwszy na Bielanach będziemy budować w systemie modułowym – nie ukrywa Tomasz Mencina, burmistrz dzielnicy Bielany. – Ta metoda pozwoli nam w bardzo krótkim czasie, w porównaniu do metody tradycyjnej, wybudować trzy przedszkola. Czas realizacji skraca z dwóch lat do około sześciu miesięcy, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na tę technologię – tłumaczy burmistrz Bielan.

Nowe placówki oświatowe zastąpią istniejące, które z racji na swój sędziwy wiek nadają się już do rozbiórki.

Czas zastąpić stare, wysłużone placówki nowymi. Będą w nich równie dobre warunki, jak w placówkach budowanych w tradycyjnej technologii – podkreśla z kolei Artur Wołczacki, wiceburmistrz dzielnicy Bielany. I dodaje, że technologia modułowa pozwoli w przyszłości w dość prosty sposób rozbudować istniejące przedszkola o nowe moduły, jeśli będzie taka potrzeba.

Urzędnicy z bielańskiego ratusza zapewniają, że we wspomnianych trzech nowych przedszkolach przybędzie blisko 200 dodatkowych miejsc dla najmłodszych, a łącznie pomieszczą 600 dzieci. I zdecydowanie będą lepsze warunki. Kompleksowo też zmodernizowane zostaną place zabaw.

Otwarcie nowych przedszkoli planowane jest jeszcze w tym roku, we wrześniu. Łączny koszt wszystkich trzech inwestycji to kwota ponad 30 mln złotych. Realizuje je firma „Climatic – Budownictwo Modułowe”.

Anna Tomasik/fot.pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko