Rehabilitacja na świeżym powietrzu
W końcu rehabilitacja poprzez zabawę będzie możliwa również na świeżym powietrzu, poza szkolnymi murami. Na Ursynowie przy Przedszkolu Specjalnym nr 213 powstanie plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.
Do przedszkola przy ulicy Teligi uczęszczają dzieci z autyzmem, porażeniem mózgowym, zaburzeniami rozwoju mowy, chorobami genetycznymi, z zespołem Downa, upośledzeniem umysłowym i ruchowym. Zajęcia prowadzone są przez psychologów, logopedów, rehabilitantów i terapeutę integracji sensorycznej. Od dłuższego czasu w głowach rodziców i kadry pracującej w przedszkolu rodziła się idea stworzenia przestrzeni do rehabilitacji na świeżym powietrzu. Teraz pomysł ten ujrzy światło dzienne.
Całe przedsięwzięcie nabrało rozpędu dzięki zaangażowaniu jednej z mam uczęszczającego do przedszkola dziecka – pani Grażyny Mackiewicz. Podjęła ona działania w kierunku powstania specjalistycznego placu zabaw - przeprowadziła rozmowy z innymi rodzicami, skonsultowała się ze specjalistami, a także zgłosiła się do Urzędu Dzielnicy Ursynów. Burmistrz poparł całą inicjatywę i przeznaczył na jej realizację 500 tysięcy zł. Postawił jednak jeden warunek – po godzinach pracy przedszkola plac zabaw ma być dostępny dla wszystkich dzieci. Przyznanie pieniędzy zostało już przegłosowane przez Radnych Ursynowa, teraz pozostaje tylko czekać na decyzję władz Warszawy.
Projekt placu zabaw powstawał przy udziale rodziców, rehabilitantów, nauczycieli, terapeutów oraz specjalistów od integracji sensorycznej.
„Wymarzyłam sobie, aby moje dziecko mogło się tutaj kreatywnie bawić. Dzieci z naszego przedszkola są mniej kreatywne niż inne, potrzebują więcej zabawek i specjalistycznych rzeczy, które właśnie tu mają powstać” - mówi Grażyna Mackiewicz, mama niepełnosprawnego Mateusza.
Środek placu zabaw zostanie wyłożony miękką nawierzchnią bezpieczną. Znajdą się tutaj różne zabawki, takie jak: bocianie gniazdo, równoważnie do ćwiczeń, domek z ruchomymi mostkami i ścianka wspinaczkowa. Poza nimi pojawią się urządzenia pobudzające słuch, usprawniające małą i dużą motorykę, zjeżdżalnie, tyrolka oraz karuzela typu dysk, na której można położyć dziecko niepełnosprawne. Powstanie również labirynt z imitacją dźwięków miasta, czyli m. in. takich, które wydawane są przez autobusy czy metro. Pozwoli to dzieciom oswoić się z miejskim chaosem i przygotuje je do poruszania się po ruchliwym mieście.
Cały plac zabaw będzie utrzymany w spokojnej tonacji kolorystycznej, z dominacją koloru niebieskiego, zielonego i brązowego. Agresywne, jaskrawe barwy – przede wszystkim czerwony – rozpraszają i źle wpływają na dzieci z autyzmem.
Podczas powstawania koncepcji placu zabaw powrócił również problem integracji dzieci z przedszkola specjalnego z tymi uczącymi się w placówce integracyjnej. Mimo, iż dzieci uczą się w tym samym budynku, place zabaw obu placówek dzieli płot. W związku z tym powstał pomysł rozwiązania tej sytuacji przez zamontowanie furtki.
„Pozwoli na połączenie dwóch placów. Nadal będą oddzielone z przyczyn formalnych, ale w godzinach funkcjonowania przedszkola będzie można przechodzić z jednego do drugiego” - mówi Robert Kempa, burmistrz Ursynowa. Dodaje również, że jest duża szansa na otwarcie nowego placu zabaw już w przyszłym roku szkolny.