mobile
REKLAMA

Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody Literackiej

859 – tyle tytułów zgłosili mieszkańcy do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za 2022. W tym roku wyróżnienie zostanie przyznane w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, komiks i powieść graficzna oraz książka o tematyce warszawskiej.

informacja prasowa
Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody Literackiej

Czytelnicy najchętniej zgłaszali swoje ulubione książki w kategorii proza – aż 336. Poza tym zgłoszono 247 tomów poezji, 196 książek dla dzieci oraz 51 o tematyce warszawskiej. Do najmłodszej kategorii – komiks i powieść graficzna – zaproponowano 33 tytuły. W sumie na listę trafiło 859 książek, niektóre z nich znalazły się w więcej niż jednej kategorii. 

Jury zdecyduje o nominacjach  
W kolejnym etapie konkursu eksperci wskażą po trzy nominowane tytuły w każdej z kategorii. Na czele jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy stoi Justyna Sobolewska, a w skład gremium wchodzą: Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska, Karolina Szymaniak oraz Piotr Sadzik.

O Nagrodzie
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie dla autorów i podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. W obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, ale jej historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs na najlepsze polskie książki minionego roku, reaktywowany uchwałą Rady m. st. Warszawy, jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-1938, a przerwanej wybuchem II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, zaś ostatnim przed wojną – Leopold Staff. 

W 2022 roku laureatami nagrody byli: Andrzej Stasiuk (proza), Tomasz Bąk (poezja), Katarzyna Jackowska-Enemuo i Marianna Sztyma (literatura dziecięca), Błażej Brzostek (książka o tematyce, Wanda Hagedorn i Ola Szmida (komiks i powieść graficzna) oraz Piotr Sommer (warszawski twórca). 

fot. Maria Krawczyk/UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda