mobile
REKLAMA

Remonty miejsc pamięci na Woli wstrzymane przez służby wojewody

Tablice Tchorka, które zostały zniszczone przez wandali, nadal nie zostały odnowione. Powodem jest trwające od ponad 8 miesięcy postępowanie Konserwatora Zabytków, który ma zdecydować o wpisaniu 165 tablic do rejestru zabytków ruchomych

Jakub Bielawski
Remonty miejsc pamięci na Woli wstrzymane przez służby wojewody

Paraliż przez brak decyzji wojewody

W Warszawie wiele tablic upamiętniających ofiary II wojny światowej jest zaniedbanych lub zniszczonych przez wandali. Niektóre z nich są dziełem Karola Tchorka, znanego rzeźbiarza i twórcy pomników. Burmistrz Woli apeluje do Miejskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o szybkie wpisanie tablic do rejestru zabytków ruchomych, aby umożliwić ich remont.

- Niestety Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zamiast bezzwłocznie wydać decyzję od ponad 8 miesięcy wpisuje je do rejestru zabytków, blokując ich rewitalizacjęmówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Dotychczas MWKZ nie wydał decyzji w tej sprawie, mimo że wniosek został złożony ponad 8 miesięcy temu. Tymczasem tablice Tchorka, będące ważnym elementem krajobrazu kulturowego stolicy i świadectwem jej tragicznej historii, wymagają pilnych prac konserwatorskich.

- Z prośbą o pilne działania w tej sprawie zwróciłem się do profesora Jakuba Lewickiego. Jednocześnie mam nadzieję, że Wojewoda Tomasz Bocheński szybko zmobilizuje podlegający mu urząd do działania – dodaje Strzałkowski

Wandalizm w imię prawdy historycznej

W stolicy można podziwiać 165 tablic upamiętniających ofiary hitlerowskiego terroru, które zaprojektował Karol Tchorek, z czego 42 z nich znajdują się na Woli. Władze miasta chcą, aby wszystkie zostały uznane za zabytki ruchome.

Niestety, nie wszystkim się to podoba. Dwa lata temu, pod pretekstem walki o prawdę historyczną, nieznani sprawcy zniszczyli klejem wiele z tych piaskowcowych pomników. Na 75 z nich przykleili tabliczki z napisem „Niemcy” zamiast „hitlerowcy”. Dotychczas udało się oczyścić 36 tablic należących do miasta.

Zdewastowane tablice zostały poddane zabiegom konserwatorskim. Przy ich renowacji użyto różnych metod, takich jak laser, szlifowanie, środki chemiczne i zaprawa, aby oczyścić i uzupełnić tablice. Na końcu zabezpieczono je przed wilgocią i bakteriami. Prace jednak zostały przerwane, w związku z wszczęciem pod koniec 2022 roku postępowania w sprawie wpisu do rejestru zabytków zespołu tablic Tchorka.

fot.UD Wola

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda