mobile
REKLAMA

Rusza budowa parkingu P+R w Rembertowie. Kolejny powstanie przy metrze na Bródnie

Warszawa rozbudowuje sieć parkingów „Parkuj i Jedź” po prawej stronie Wisły. Pierwsze prace ruszyły już w Rembertowie, przy ul. Cyrulików. W kolejce jest także parking na Bródnie, który ma powstać przy stacji metra

oprac. Kamila Kwiecień
Rusza budowa parkingu P+R w Rembertowie. Kolejny powstanie przy metrze na Bródnie

Nowy parking w Rembertowie będzie zlokalizowany po północnej stronie torów kolejowych. Ma ułatwić codzienne dojazdy osobom, które zostawiają samochód lub rower i dalej jadą koleją albo komunikacją miejską. Teren został już przekazany wykonawcy, a obiekt ma być gotowy w lipcu 2027 roku.

141 miejsc dla aut i parking dla rowerów

P+R Rembertów będzie parkingiem naziemnym. Zaplanowano tam 141 miejsc dla samochodów, w tym stanowiska dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejsca do ładowania aut elektrycznych. Powstaną też zadaszone stanowiska dla rowerów.

Inwestycja ma być przygotowana z myślą o ekologii. W planach są m.in. panele fotowoltaiczne, retencja wody opadowej, przepuszczalne nawierzchnie i nowe nasadzenia zieleni. Dzięki temu parking ma być nie tylko miejscem postojowym, ale też bardziej przyjazną przestrzenią w sąsiedztwie stacji.

Na Bródnie parking przy metrze

Drugi nowy parking P+R powstanie na Targówku, przy stacji metra Bródno, u zbiegu ulic Rembielińskiej i Kondratowicza. W tym przypadku trwają jeszcze prace nad dokumentacją projektową. Po ich zakończeniu miasto będzie mogło przejść do kolejnych etapów przygotowania inwestycji.

Parking na Bródnie ma być większy niż ten w Rembertowie. Koncepcja zakłada budowę obiektu piętrowego z około 475 miejscami dla samochodów i 116 miejscami dla rowerów. Na części dachu planowana jest zieleń, panele fotowoltaiczne oraz przestrzeń odpoczynku dla mieszkańców. Projekt ma też zostawić miejsce na lokalny bazar, o co zabiegali mieszkańcy i kupcy.

Unijne dofinansowanie

Budowa parkingów w Rembertowie i na Bródnie jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Dofinansowanie wynosi 39,6 mln zł, a pozostała część kosztów ma pochodzić z budżetu miasta.

Nowe obiekty mają zachęcić kierowców do zostawiania samochodów przy ważnych węzłach komunikacyjnych i kontynuowania podróży transportem publicznym. Dla Rembertowa oznacza to lepsze powiązanie z koleją, a dla Bródna - wygodniejszy dojazd do drugiej linii metra.

fot. ZDM

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda