Rusza IX edycja ogólnopolskiej kampanii „Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo”
Dzisiaj w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie, przy ulicy Jagiellońskiej 80, odbyła się konferencja inaugurująca IX edycję kampanii „Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo”. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. W związku z nią tej jesieni, na stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić światła w swoich autach i motocyklach.
Źródła kampanii
Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. W czasie konferencji komisarz Robert Opas oraz przedstawiciele instytucji, które włączyły się w kampanię, przypominali, że niewłaściwe oświetlenie samochodu ma nie tylko negatywny wpływ na komfort jazdy, ale może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach.
- Większość polskich kierowców skarży się, że są regularnie oślepiani przez światła pojazdów jadących z naprzeciwka. Jest także spora grupa niezadowolonych kierowców, którzy uważają, że ich światła pojazdu świecą zbyt słabo. We wcześniejszych edycjach tej kampanii w poprzednich latach, nasi diagności samochodowi zwracali uwagę, że prawie połowa przyjeżdżających samochodów miała, niestety, niewłaściwie ustawione światła. W przypadku 10% tych pojazdów nadawały się one do natychmiastowej wymiany - podał rzecznik ITS, Mikołaj Krupiński.
Jak prawidłowo ustawić światła?
- Przede wszystkim najlepiej skorzystać z profesjonalnych urządzeń czy to w warsztacie samochodowym, czy też stacji kontroli pojazdów, gdzie możemy sprawdzić, oprócz jakości oświetlenia, również właściwe ustawienie. Szczególnie tu chodzi o granicę światła i cienia, co jest istotne z punktu widzenia nieoślepiania kierowców nadjeżdżających z przeciwka. Sugeruję, żeby korzystać z urządzeń, korzystać z warsztatów, korzystać ze stacji kontroli pojazdów - podaje prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.
Światła i bezpieczeństwo na drodze
W okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok i pogarszają się warunki atmosferyczne, sprawne, prawidłowo wyregulowane światła nabierają szczególnego znaczenia. Między innymi pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze, czy też pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem.
- Tylko dobrze ustawione światła gwarantują to, że będziemy widzieć to, co, powinniśmy widzieć za kierownicą pojazdu na polskiej drodze. Policjanci w wielu przypadkach, kiedy mają już to uzasadnione podejrzenie, zatrzymają dowód rejestracyjny nie dlatego, żeby to było uciążliwe dla kierowców, tylko dlatego, żebyśmy wszyscy na tej drodze czuli się bezpiecznie. W skrajnych przypadkach przypomnę, że może to oznaczać bardzo wysoką karę pieniężną, bo mandat za nieprawidłowy stan techniczny pojazdu może wynieść nawet 3000 zł - poinformował nadkom. Robert Opas.
Kiedy i gdzie będzie można sprawdzić swoje światła?
Jak podaje organizator, z uwagi na to, że prawidłowe działanie świateł wymaga profesjonalnej oceny, w ramach kampanii odbędą się ogólnopolskie dni otwarte na stacjach kontroli pojazdów. Kierowcy będą mieli możliwość bezpłatnego sprawdzenia świateł w swoich autach i motocyklach w dniach: 26.10, 16.11, 23.11 oraz 7.12.2024 r.
Będą to stacje funkcjonujące pod patronatem ITS, zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należące do Holdingu Polskiego Związku Motorowego, a także stacje Dekra Polska oraz Speed Car.
Pełny wykaz stacji będzie można również znaleźć na stronach internetowych: policja.pl, dlakierowcow.policja.pl, na stronach jednostek terenowych Policji, www.its.waw.pl, oraz na stronie yanosik.pl/dobre-swiatla.
fot. Mikołaj Wróblewski