mobile
REKLAMA

Staw w Parku Malickiego – konserwacja, a w przyszłości modernizacja

Jeżeli ktoś szuka ciszy i spokoju w środku miasta to może mieć z tym problem. Aczkolwiek nie na Ochocie. W tej dzielnicy jest takie miejsce - Park im. Zasława Malickiego na Rakowcu. – Park niezwykle klimatyczny, trochę tajemniczy, a nawet nieco nostalgiczny.

Informacja prasowa
Staw w Parku Malickiego – konserwacja, a w przyszłości modernizacja

. Prawdziwa oaza ciszy i spokoju w samym środku wielkomiejskiego osiedla. Jest to park  całkowicie odmienny w swoim charakterze od tętniących gwarem Parku Szczęśliwickiego czy Pola Mokotowskiego. Kompleks nosi imię Zasława Malickiego – generalnego projektanta powstałego w latach 1958 – 1974 osiedla Rakowiec. Miejsce, wręcz,  idealne do wypoczynku. Znajdziemy  tutaj zbiornik wodny z pomostem widokowym, z którego można obserwować pływające kaczki krzyżówki i łyski,  często goszczą tu mewy i rybitwy.  Dookoła - bujna roślinność otaczająca staw:  topole, kasztanowce, lipy, klony, sosny, jarzęby, jodły i  świerki, różnorodne gatunki krzewów.  Zadbane aleje parkowe, dużo ławek, koszy na śmieci, boisko sportowe, siłownie plenerowe, plac zabaw dla najmłodszych.

Staw, stanowiący główną atrakcję parku został w 2009 r. gruntownie przebudowany ze środków z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To miejsce, trzeba przyznać,  ma potencjał do dalszego rozwoju. 

Dodatkowo, już wkrótce w parku u zbiegu ulic Pawińskiego i Wiślickiej powstanie profesjonalna siłownia plenerowa. Z inicjatywą wystąpili znani od wielu lat amatorzy sportów siłowych (m.in. kulturyści, trójboiści siłowi) z Ochoty. Kto, jak kto, ale oni, z pewnością, znają się na kwestiach związanych ze sportem. - W styczniu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Dzielnicą Ochota, a WK sp. z o.o. w sprawie realizacji wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na wybudowaniu siłowni plenerowej w Parku Malickiego. Pisaliśmy o tym niedawno na łamach Informatora Ochoty i Włoch.

 

Wróćmy jednak do akwenu w parku. Jak już wspomniano wyże staw  z pomostem widokowym stanowi tam główną atrakcję.  Nadmierny rozrost roślinności powoduje, że wokół stawu unosi się czasami nieprzyjemny zapach.  Na powierzchni wody tworzy się kożuch, który również przyczynia się do powstawania bardzo nieprzyjemnego zapachu. Według urzędników przyczyną tego jest zakwaszenie wody spowodowane nadmierną temperaturą i karmieniem kaczek chlebem. To wymaga prowadzenia stałych zabiegów konserwacyjnych.

W tym roku przeprowadzone zostanie standardowe czyszczenie stawu, polegające na usunięciu trzcin porastających brzeg zbiornika, przycięto krzewy. Oczywiście, prace konserwacyjne są prowadzone w okresie bezpiecznym dla ptaków, które są pod ochroną. Na skarpach poza sezonem lęgowym ptaków (tj. po 16 października do końca lutego) uporządkowano  roślinność brzegową.  Wykonano również cięcia pielęgnacyjne wierzb, które zasłaniały widok na zbiornik w Parku Malickiego. W najbliższym miesiącu zostanie również wykonane czyszczenie i konserwacja drewnianych pomostów oraz przegląd instalacji technicznych i uruchomienie systemu obiegu wody w zbiorniku.

To jednak nie wszystko. Na lata 2024-2026 planowana jest rewitalizacja stawu w Parku im. Zasława Malickiego. W 2024 roku będzie przygotowany projekt  wraz z wszystkimi uzgodnieniami i pozwoleniami.  Zakres prac będzie obejmować: pogłębienie zbiornika, poprawienie profilu skarp, wymianę roślinności przybrzeżnej, demontaż pomostu na czas inwestycji i montaż po zakończeniu, montaż instalacji filtrującej wodę, przebudowę instalacji elektrycznej, przebudowę instalacji wodociągowej, prace brukarskie chodników wokół stawu, montaż barierek zabezpieczających w kilku newralgicznych miejscach. Sugerowany wybór wykonawcy i rozpoczęcie prac na jesieni 2025 r. z kontynuacją do wiosny kolejnego roku (termin uwarunkowany jest okresem lęgowym ptaków, mniejszą frekwencją odwiedzających park). Środki na ten cel zostały zabezpieczone w Wieloletniej Prognozie Finansowej dla dzielnicy Ochota.

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda